zdjecie 1541
zdjecie 1541
zdjecie 1541
2021-10-01T15:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Do kiedy korzystać z butelki ze smoczkiem? Odpowiadamy!

Butelka ze smoczkiem to oczywisty wybór dla wszystkich rodziców karmiących swoje dzieci mlekiem modyfikowanym lub dokarmiających pociechy mlekiem kobiecym. Współcześnie produkowane smoczki naśladują kobiecą pierś i działają antykolkowo, dlatego maluchom dobrze się z nich korzysta. Jednak na pewnym etapie rozwoju dziecko powinno pożegnać się z butelką. Kiedy zacząć odzwyczajać smyka od butelki i co dać mu w zamian?

Czym charakteryzuje się dobra butelka ze smoczkiem?

Butelka ze smoczkiem towarzyszy wielu dzieciom przez cały okres niemowlęcy. Podaje się nią wszystkie lub tylko niektóre posiłki mleczne, w zależności od rodzaju karmienia. Najważniejszym akcesorium do karmienia jest smoczek. Wielu rodziców zastanawia się, jaki smoczek do butelki dla noworodka będzie najlepszy. Trafnym wyborem jest smoczek jak sutek, którego kształt jest podobny do kształtu brodawki, co pozwala dziecku na ssanie zbliżone do ssania naturalnego.

Smoczki do butelek z elastyczną i miękką końcówką oraz twardszą podstawą zapewniającą dobry opór dla warg kupisz np. w sklepie BabyBoom.net.pl - https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-smoczki-do-butelek. Znajdziesz w nim smoczki do butelek Tommee Tippee o wolnym i zmiennym stopniu przepływu przeznaczone dla dzieci już od pierwszych dni życia. Możesz zdecydować się także na smoczki marki Avent wyposażone w innowacyjne, giętkie płatki zapobiegające zapadaniu się konstrukcji i wspomagające ssanie odżywcze. Jeśli zastanawiasz się, jaki smoczek wybrać do butelki dla rocznego dziecka, również tam znajdziesz odpowiedni model.

Smoczek do butelek średni przepływ Chicco Natural Feeling 2 m+

 

Do kiedy można stosować butelkę ze smoczkiem?

Niektórzy rodzice zaczynają oduczać dzieci picia z butelki ze smoczkiem dopiero w wieku 2-3 lat. Niestety jest to błąd. Specjaliści jednoznacznie wskazują, że roczne dziecko nie powinno już pić wyłącznie z butelki ze smoczkiem. Dlaczego? Otóż picie z butelki ze smoczkiem na tym etapie rozwoju może prowadzić do wad zgryzu i ryzyka rozwoju próchnicy.

Długie i częste korzystanie z butelki powoduje, że cukier pochodzący z wypijanego mleka czy słodkich napojów ma kontakt z zębami znacznie dłużej niż w przypadku picia z kubeczka. Zjawisko to nasila się, jeśli dziecko zaśnie przy butelce, ponieważ w tym czasie spada wydzielanie śliny, która odpowiada za obmywanie zębów z resztek pokarmu.

Częste podawanie w butelce soków czy słodzonej herbaty może zniechęcić dziecko do spożywania posiłków o innym, mniej wyrazistym smaku. Skutkiem jest mniej urozmaicona, niepełnowartościowa dieta oraz zwiększona podaż kalorii, która prowadzi do nadwagi i otyłości. Kilkulatek pijący z butelki ze smoczkiem jest mniej samodzielny i trudniej będzie go odzwyczaić od złych nawyków.

 

Kubek niekapek Akuku

 

Odzwyczajanie dziecka od butelki

Karmienie dzieci butelką  jest bardzo wygodne, a maluszki po prostu lubią pić ze smoczka, dlatego odstawienie butelki może być na początku trudne. Kiedy zacząć przyzwyczajać dziecko do picia z innych naczyń? Dopiero wtedy, gdy pewnie siedzi i potrafi utrzymać kubek w dwóch rączkach.

Proces odzwyczajania maluszka od butelki powinien przebiegać stopniowo od około 13 miesiąca życia. Na początku warto zrezygnować z jednego karmienia butelką, które oczywiście będzie zastąpione posiłkiem podanym w inny sposób. Kolejne zmiany warto wprowadzać raz w miesiącu, tak by 1,5 roczne dziecko miało już odstawioną butelkę.

Z czego dziecko powinno pić po odstawieniu butelki?

Docelowo dzieci powinny nauczyć się picia z kubka otwartego, ale na początku może im to sprawiać wiele trudności, dlatego warto korzystać z różnego rodzaju kubków treningowych. Naukę picia ułatwią smykowi kubki niekapki i kubki 360 stopni, a nieco później, gdy dziecko dobrze radzi sobie z piciem, także bidony ze słomką.

Materiał zewnętrzny.

Zobacz również
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×