eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Do Ostrołęki zawita mobilne centrum edukacyjne ”Planeta Energii”

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
fot. energafot. energa
REKLAMA
zdjecie 8733

Prawie 300 nauczycieli i niemal 4,2 tys. uczniów klas I-III ze szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w trzeciej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”.  Warsztaty ekologiczne, zbiórka baterii, spotkania z elektrykami, rodzicami,  to tylko niektóre aktywności zrealizowane w ramach konkursowych zadań.

Wśród autorów najciekawszych inicjatyw znalazła się grupa świetlicowa i pani Bogumiła Mrozek-Ponichtera z OCK Kultownia w Ostrołęce. W nagrodę już wiosną do miasta zawita mobilne centrum edukacyjne ”Planeta Energii”.

Interaktywne miasteczko w godzinach przedpołudniowych będzie dostępne dla zorganizowanych grup ze szkół podstawowych, a po południu dla wszystkich mieszkańców.
Już po raz trzeci Grupa ENERGA w ramach programu edukacyjnego „Planeta Energii” aktywizuje nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych i zachęca do atrakcyjnego przekazywani wiedzy o energii elektrycznej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie 300 nauczycieli i niemal 4,2 tys. uczniów, którzy dzięki materiałom edukacyjnym organizatora odbyli niemal tysiąc lekcji dotyczących  prądu. W ramach zajęć szkolnych dzieci uczyły się, skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych. Ponadto uczniowie poznali zasady postępowania podczas burzy i w przypadku porażenia prądem, a także proekologiczne postawy związane z oszczędzaniem prądu. Ale konkurs to nie tylko lekcje w szkole. To także mobilizacja do poszukiwania niestandardowych form nauczania i wyjścia z nauką poza mury szkoły. Warsztaty ekologiczne, happeningi dotyczące oszczędzania prądu, spotkania z elektrykami, wizyty w muzeach, zbiórki elektrośmieci, konkursy plastyczne czy przedstawienia teatralne, to tylko niektóre z wielu dodatkowych działań zrealizowanych przez uczestników konkursu.

- W III edycji programu „Planeta Energii” autorskie działania nauczycieli przerosły nasze oczekiwania. Były nie tylko zbiórki zużytych baterii czy spotkania z elektrykami, ale również przedstawienia, piosenki, filmy, warsztaty edukujące jak należy postąpić w przypadku porażenia prądem czy wynalazki, które pozwalają oszczędzać prąd. Należy podkreślić, że w porównaniu do poprzednich edycji, zaobserwowaliśmy znacznie większe zaangażowanie rodziców i władz miasta w realizację konkursowych zadań przez klasy – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Cieszymy się, że nasz program z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Sprawozdania przesłane przez nauczycieli są dowodem ich ogromnego zaangażowania, ale także przejawem zaufania wobec nas, organizatorów programu. Mamy wielu pedagogów, którzy po raz kolejny biorą czynny udział w projekcie. Dlatego już myślimy o jego kolejnej edycji.

Według Moniki Skrzypczak, nauczycielki klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Radomsku nagrodzonej w konkursie, udział w programie to szansa na niestandardową formę nauczania – Poprzez zabawę najmłodsi dotykają poważnych tematów i uczą się o trudnych zagadnieniach w przystępny sposób. Zorganizowałam z dziećmi zajęcia plastyczne pt. „Elektron moimi oczami”. Ponadto umieszczaliśmy w szkole naklejki na gniazdkach elektrycznych i włącznikach, zorganizowaliśmy przedstawienie dla innych uczniów i warsztaty z rodzicami. Największym zainteresowaniem cieszył się nasz happening zachęcający do oszczędnego korzystania z energii elektrycznej, a tym samym dbania o przyrodę. Uczniowie przemaszerowali ulicami miasta z kolorowymi transparentami promującymi akcję.

Już wiosną interaktywne centrum edukacyjne zawita do 10 miejscowości w Polsce!

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta centrum edukacyjnego "Planeta Energii" w miejscowości, z której pochodzi zwycięska klasa (lub w najbliżej położonym większym mieście). Już w kwietniu i maju br. miasteczko odwiedzi następujące miasta:

    -Wrześnię, dzięki klasie I E i pani Beacie Mocek ze SSP nr 1 oraz grupie Stokrotki i pani Darii Przybyle z Przedszkola nr 2 w Słupcy – zdobywcom nagrody specjalnej,
    -Turek, dzięki klasie III D i pani Grażynie Sujewicz ze SP nr 1,
    -Radomsko, dzięki klasie III B i pani Monice Skrzypczak z PSP nr 6,
    -Katowice, dzięki klasie II A i pani Annie Winiarskiej ze SP w Gierałtowicach,
    -Ostrołękę, dzięki grupie świetlicowej i pani Bogumile Mrozek-Ponichtera z OCK Kultownia,
    -Gołdap, dzięki klasie I i pani Ewie Szorc ze SP nr 1,
   -Brodnicę, dzięki klasie III i pani Anicie Grzybowskiej z ZS w Zbicznie,
    -Pruszcz Gdański, dzięki klasie II A i pani Ewie Marcinkowskiej ze SP nr 4,
    -Lębork, dzięki klasie I C i pani Katarzynie Suszko ze SP w Bożympolu Wielkim,
    -Kołobrzeg, dzięki grupie świetlicowej i pani Bożenie Ponikiewskiej ze SP nr 5.

Ponadto zaangażowanie nauczycieli zwycięskich klas premiowane będzie zestawami użytecznych pomocy naukowych.

Nagroda specjalna!

W tegorocznej edycji konkursu członkowie jury po raz pierwszy przyznali nagrodę specjalną grupie sześciolatków z Przedszkola nr 2 w Słupcy – za różnorodność przeprowadzonych działań, nieszablonowe podejście do nauki oraz fantastyczną realizację przedstawienia teatralnego. Przedszkolaki wraz ze zwycięską klasą z Wrześni będą specjalnymi gośćmi miasteczka edukacyjnego  podczas wizyty „Planety” w tym mieście.

W centrum edukacyjnym „Planeta Energii” na gości czekać będą liczne atrakcje, które przeniosą zarówno dzieci, jak i dorosłych w tajemniczy i fascynujący świat energii elektrycznej. Udział w wyścigu na rowerach treningowych wytwarzających prąd elektryczny, projekcja filmu 3D o Energoludkach, konkursy z nagrodami, a także liczne pokazy i eksperymenty prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, to tylko niektóre z nich.

W poprzednich edycjach programu progi interaktywnej atrakcji ENERGI przekroczyło ponad 46 tys. dzieci i 13 tys. dorosłych. Jak będzie w tym roku? Okaże się już wiosną.

50 nagród rzeczowych dla wyróżnionych klas!

W konkursie przyznanych zostało także 50 wyróżnień. Na uczniów z wyróżnionych klas czekają atrakcyjne upominki edukacyjne, a na nauczycieli – imienne dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych klas oraz nauczycieli znajduje się na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek. Patronat honorowy nad konkursem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus oraz sieciaki.pl.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×