2018-01-16T12:52:19+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Dom dla Dzieci" w Czarnowcu już gotowy [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA
1
0
4

Siedem dwuosobowych pokoi - każdy w innej kolorystyce. Przytulny salon, przestronna, jasna kuchnia, łazienki czekają już na domowników. Inwestycja powiatu ostrołęckiego pn. Dom dla Dzieci przy ul. Turkusowej 6 w Czarnowcu jest gotowa. Zostały jeszcze kwestie formalne, trwa bowiem przygotowanie wniosku do wojewody na prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej.

Przypomnijmy „Dom dla dzieci" to placówka opiekuńczo – wychowawcza dla 14 dzieci typu socjalizacyjnego i interwencyjnego.

- Inwestycja została odebrana przez komisję do odbioru zadania inwestycyjnego pn. „Budowa Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Domu dla Dzieci w Czarnowcu" pod przewodnictwem wicestarosty Krzysztofa Parzychowskiego; rozliczona – proces inwestycyjny prowadziło PCPR w Ostrołęce. Zostało wydane pozwolenie na użytkowanie obiektu, zostały podpisane umowy z dostawcami mediów, na odbiór odpadów oraz inne niezbędne - informuje dyrektor Domu dla dzieci, Krzysztof Żebrowski. W placówce będzie pracowała kadra - docelowo 10 osób (w wymiarze łącznie 8 etatów), w tym: dyrektor, wychowawcy, psycholog, pedagog i pracownik socjalny.

Wykonawcą, wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji - Kazimierz Mitelsztedt z Ostrołęki. Fundusze na inwestycję zostały zabezpieczone przez Powiat Ostrołęcki. Powierzchnia  Domu to ok. 280 m kw. Na górze znajduje się 7 pokoi dwuosobowych i dwie łazienki, na parterze – salon z kuchnią z wyjściem na taras, duża łazienka, pokój indywidualnych spotkań, pokój wychowawców, hol, kotłownia z oddzielnym wejściem. Powierzchnia działki to ok. 15 arów. Podwórko jest ogrodzone, oświetlone. Znajduje się na nim  budynek gospodarczy z dwoma pomieszczeniami. Jedno na kosze na śmieci/odpady), drugie będzie służyło do przechowywania sprzętu, rowerów itp. Jest też miejsce na ognisko, betonowy grill, ławki, stoliki. Część działki została wyłożona kostką, także  miejsca parkingowe.

Placówka w Czarnowcu powstała  na przykładzie podobnych takich domów  w Polsce. W województwie mazowieckim pierwszy powstał w Otwocku. Powstają także w  innych powiatach na Mazowszu. Ich zaletą jest to, że domy są 14- osobowe, warunki zbliżone są do warunków panujących w rodzinie. Dzieci włączone będą do wszystkich czynności związanych z zaspokajaniem codziennych potrzeb, poprzez treningi praktyczne nabędą umiejętności zarządzania budżetem, dokonywania zakupów, planowania tych zakupów, sprzątania, gotowania, dbania o czystość, o zagospodarowanie podwórka itp.

Ważnym elementem jest nauka dobrej organizacji rodzinnego funkcjonowania dzieci (podział czynności domowych, wspólne posiłki, rozrywka, wolny czas) a także wyrobienie odpowiedzialności za wspólny dom. Głównym celem „Domu" jest przygotowanie wychowanków, aby jak najlepiej mogli funkcjonować w życiu dorosłym, już po opuszczeniu placówki.

/powiatostrolecki.pl/

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×