2021-12-30T15:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Domowe sposoby na różne dolegliwości

REKLAMA
REKLAMA

Ból brzucha, stłuczenie, skaleczenie czy ból głowy – takie sytuacje zdarzają się dość często, więc warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Jeśli pod ręką będą odpowiednie preparaty i akcesoria medyczne, będziemy w stanie natychmiast udzielić pierwszej pomocy sobie bądź swoim domownikom. Sprawdź jak postępować w takich sytuacjach.  

Bóle mięśni i stawów

Często zdarza nam się nadwerężyć mięsień czy plecy lub złapać jakąś inną drobną kontuzję np. w trakcie pracy lub uprawiania sportu. W takiej sytuacji pomocna okaże się maść rozgrzewająca. Zawarte w niej substancje sprawiają, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co prowadzi do zredukowania bólu. Tego typu preparaty często zawierają także zioła o działaniu przeciwzapalnym oraz substancje działające na nas rozluźniająco. Na ból pleców przyda się także plaster rozgrzewający. Działa podobnie jak maści rozgrzewające – usprawnia przepływ krwi, przez co obniża napięcie i zmniejsza ból. 

Dolegliwości żołądkowe 

Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości żołądkowych. Kwasy cofają się wówczas do przełyku, powodując podrażnienia odczuwane jako nieprzyjemne pieczenie. Możliwą przyczyną zgagi może być m.in. jedzenie w pośpiechu, dlatego każdy kęs należy przeżuwać dokładnie i spokojnie. A co gdy zgaga już wystąpi? Jeśli tego typu dolegliwość dopada nas sporadycznie, można spróbować uporać się z nią za pomocą domowych metod. Na zgagę zaleca się chociażby picie naparów z ziół np. z rumianku lub mięty, wypicie szklanki mleka lub kefiru albo wypicie kleiku z siemienia lnianego. Podczas problemów z trawieniem pomocne mogą okazać się również krople żołądkowe. 

Bóle miesiączkowe

Wiele kobiet zmaga się z problemem bolesnych miesiączek. Istnieją metody, dzięki którym można nieco złagodzić ból. Jedną z nich jest stosowanie ciepłych okładów. Do tego celu można wykorzystać butelkę z ciepłą wodą lub suchy termofor. Jest bardziej bezpieczny niż tradycyjny, ponieważ mamy pewność, że unikniemy wylania wody. Okłady można stosować jednak wyłącznie, gdy krwawienie nie jest zbyt silne. W przypadku bólu menstruacyjnego dobrym rozwiązaniem będą również ziołowe napary. Mięta, melisa czy nagietek zadziałają rozkurczowo i przyczynią się do zmniejszenia bólu. W aptekach dostępne są ponadto środki farmakologiczne, które zmniejszą dolegliwości bólowe. Warto mieć je zawsze pod ręką. 

Na siniaki i obrzęki 

O ile na ból mięśni poleca się plastry rozgrzewające, o tyle na siniaki i stłuczenia bardziej odpowiednie będą plastry chłodzące. Od razu po stłuczeniu warto zastosować chłodny kompres lub plaster. Dzięki temu zmniejszymy obrzęk i ograniczymy krwawienie wewnętrzne.  

Bóle głowy 

Zmęczenie, pośpiech, stres… takie sytuacje mogą wywoływać bóle głowy. Uśmierzaniu bólu służą oczywiście odpowiednie środki farmakologiczne zawierające zazwyczaj paracetamol lub ibuprofen. W aptekach dostępne są także plastry hydrożelowe na bóle głowy. Można również samodzielnie przygotować chłodny kompres. W zredukowaniu bólu głowy może pomóc ponadto masaż rozluźniający. 

Skaleczenia

Skaleczenia to częsta przypadłość, zwłaszcza u osób, które lubią spędzać czas w kuchni na przygotowywaniu różnych potraw. Jeśli rana jest powierzchniowa, czysta i nie ma w niej ciał obcych, możemy sobie z nią poradzić w warunkach domowych. Na początku należy oczyścić ją wodą, a potem dokonać dezynfekcji specjalnym preparatem antyseptycznym, który nie zawiera alkoholu. Dopiero na tak oczyszczoną ranę można założyć plaster lub jałowy gazik przyklejony za pomocą plastra. 

Ból gardła i chrypa 

Ból gardła i chrypa to dla wielu osób norma w sezonie zimowym. Domowe sposoby mogą pomóc tylko we wczesnym stadium stanu zapalnego. Stosuj specjalne płukanki np. z naparów ziół lub z wody z solą. Dobrym pomysłem jest także picie mleka lub herbaty z miodem. Należy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Można zakupić specjalny nawilżacz, który w sezonie grzewczym będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. 

Chyba u każdej osoby co najmniej raz wystąpiła każda ze wskazanych dolegliwości. Nic więc dziwnego, że posiadanie niezbędnych artykułów medycznych i wiedzy na temat radzenia sobie z tego typu sytuacjami to podstawa. Zdecydowanie warto zaopatrzyć swoją domową apteczkę w niezbędne medykamenty. Pamiętaj, że gdy domowe sposoby zawodzą, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×