eOstroleka.pl
Polska,

Donald Tusk: Expose 2011

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. premier.gov.pl fot. premier.gov.pl
REKLAMA
zdjecie 8155

Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie program działań rządu na najbliższe cztery lata. W swoim expose zapowiedział m.in. wzmocnienie dyscypliny finansów publicznych, walkę z kryzysem, kontynuację reformy systemu emerytalnego oraz zmiany dotyczące ulg podatkowych.

- Chcę otwarcie i uczciwie skoncentrować się na tych trudnych wyzwaniach, od których zależy dzisiaj los Polski - podkreślił szef rządu.

Premier przypomniał, że przez ostatnie cztery lata Polska przetrwała w dobrej kondycji, podczas gdy kryzys w Europie i w świecie znacząco zagroził gospodarkom państw rozwiniętych. - Trzeba nisko pochylić głowę przed wysiłkiem milionów Polaków, których praca, wysiłek, cierpliwość i odpowiedzialność pozwoliły nam wszystkim bezpiecznie przez ten trudny czas przejść - zaznaczył premier.

Donald Tusk zaznaczył, że Europa zmienia się na naszych oczach, a kierunek tej zmiany jest dalece niepewny. - Mówimy tu nie tylko o zmianach finansowych i gospodarczych, ale także o tej wielkiej wizji wspólnej Europy, wizji, która dzisiaj w wielu miejscach jest podważana - podkreślił. Jak wyjaśnił, zmiany będą wymagały od Polaków inteligentnego, odważnego i elastycznego działania. - Intencją mojego rządu będzie działanie na rzecz jak najsilniejszej pozycji Polski w samym centrum Unii Europejskiej - dodał.

Zdaniem szefa rządu, aby bezpiecznie przejść przez kolejny rok i zapewnić w przyszłości stabilny wzrost i dyscyplinę finansów publicznych, potrzebne będą działania niepopularne, w tym działania, które będą wymagały wyrzeczenia i powszechnego zrozumienia. Według premiera, aby ochronić najbiedniejszych Polaków, cięcia dokonywane przez rząd muszą być precyzyjnie dedykowane tam, gdzie mamy do czynienia z przywilejami, szczególnymi uprawnieniami oraz z nadużyciami.

- Jeśli chcemy naprawiać system finansów publicznych, to nie możemy rzucić się na oślep i ciąć bez umiarkowania, bo to będzie skutkowało bardzo negatywnymi skutkami społecznymi i gospodarczymi - zaznaczył. - Musimy działać ze szczególną determinacją, aby ciężko pracujących Polaków oszczędzić i osłonić przed cięciami, przed jakimi nie udało się osłonić naszych sąsiadów prawie w całej Europie. Jestem przekonany, że te decyzje umożliwią nam taką ochronę Polaków - powiedział szef rządu.

Czytaj więcej: Politycy PiS komentują expose premiera Tuska [VIDEO]

Jak zaznaczył Donald Tusk, sukces i przyszłość Polski zależą od zgodnej współpracy rządu, prezydenta, parlamentu i instytucji strzegących bezpieczeństwa finansowego. - Ta serdeczna, bardzo wymagająca, stawiająca wysokie cele pomoc pana prezydenta, dobra współpraca między prezydentem, rządem, marszałek Sejmu, marszałkiem Senatu, prezesem NBP, szefami innych instytucji, które strzegą porządku w finansach publicznych, to wszystko jest warunek, żeby Polska przeszła przez ten kryzys bezpiecznie - podkreślił.

Premier dziękował PSL, że po raz kolejny razem z Platformą Obywatelską tworzy koalicję bezpieczną dla Polski. - Budujemy dzisiaj w Polsce wielkie bezpieczne dla Polaków polityczne centrum, nie dla politycznych ambicji czy aspiracji - zaznaczył. Zdaniem Donalda Tuska, polityczne centrum może ochronić Polskę przed radykalizmami z prawej i lewej strony. - Radykalizmami, które ujawniły się w sposób tak przykry dla Polaków 11 listopada na ulicach Warszawy - zaznaczył.

Premier podkreślił, że narodowa wspólnota potrzebuje wspólnych znaków, symboli i wspólnej tradycji oraz jej poszanowania. - Nie musimy wyznawać tego samego systemu wartości w 100 procentach. Nikt nikomu tego nie nakaże - podkreślił. - Nie powinniśmy także na siłę nikogo chrystianizować i na pewno też nie musimy nikogo na siłę laicyzować - powiedział. Jak dodał, nie należy także instrumentalnie wykorzystywać krzyża.

- Krzyż nie powinien służyć do łomotania przeciwnika politycznego niczym maczugą, ale krzyż też nie powinien być powodem do kolejnej wojny politycznej, tu w Sejmie, czy poza tym budynkiem - wyjaśnił. Według premiera, rząd i instytucje państwowe nie są także po to, żeby przeprowadzać obyczajową rewolucję. - Państwo jest od tego, żeby zapewnić Polakom bezpieczne i możliwie dostatnie życie - wyjaśnił.

Zdaniem premiera, jeśli Polska ma być wielkim i silnym narodem w trudnych czasach, to musimy umiejętnie i mądrze patrzeć na wspólną tradycję. - Naprawdę nowocześni będziemy wtedy, kiedy wspólnie będziemy umieli poszanować to, co jest naszym fundamentem, bez względu, czy jest to krzyż, pamięć o Janie Pawle II, symbole narodowe, czy święto 11 listopada - powiedział. - Musimy uwierzyć w to, że każdy z nas na tej sali jest potrzebny Polsce. Musimy uwierzyć w to, że Polska oparta na tradycji i Polska, która wierzy w swoją przyszłość i nowoczesność, jest możliwa - podkreślił.

- Proszę was, spróbujmy kilka najważniejszych spraw dla Polski zrobić razem. Uwierzcie w przyszłość Polski. My wierzymy - zwrócił się premier do posłów na zakończenie expose.


[źródło: premier.gov.pl]

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×