eOstroleka.pl
Polska,

VII kadencja Sejmu rozpoczęta. Nasza fotorelacja [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
Robert Mamątow (fot. J. Pych) Robert Mamątow (fot. J. Pych)
REKLAMA
Warszawa: We wtorek, 8 listopada, o godzinie 11 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie VII kadencji Sejmu. Wśród parlamentarzystów jest trzech ostrołęczan - posłowie Arkadiusz Czartoryski (PiS) i Andrzej Kania (PO) oraz senator Robert Mamątow (PiS). Nasz reporter towarzyszył im dzisiaj na Wiejskiej.

Od hymnu rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu VII kadencji wybranego 9 października. Oprócz 460 nowych posłów w posiedzeniu brali udział m.in. marszałkowie Sejmu ubiegłych kadencji, korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele organów państwowych powoływanych przez Sejm. W uroczystości uczestniczyli także reprezentanci władzy sądowniczej, wojska, kościołów i związków wyznaniowych oraz samorządów.

Inauguracyjne posiedzenie otworzył marszałek senior, czyli najstarszy wiekiem poseł. W tej kadencji jest nim Józef Zych z PSL.

Zych w swoim wystąpieniu nawiązał do słów papieża Jana Pawła II z jego przemówienia w Sejmie 11 czerwca 1999 r.

- Powiedział on między innymi „dziś w tym miejscu, w którym się znajdujemy w jakiś szczególny sposób uświadamiam sobie zasadniczą rolę, jaka w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku, jego niezbywane prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród” - cytował słowa Jana Pawła II Zych.

W swoim wystąpieniu marszałek senior oddał też „najgłębszy hołd wszystkim ofiarom smoleńskiej tragedii, w tym byłemu prezydentowi śp. Lechowi Kaczyńskiemu”.

Następnie swoje orędzie wygłosi prezydent Bronisław Komorowski. Nowo wybrani posłowie wysłuchali przemówienia prezydenta, a następnie złożyli ślubowanie. Po odczytaniu roty ślubowania, każdy z kolejno wywoływanych posłów wstawał i wypowiadał słowo „ślubuję”. Wielu posłów dodawało zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Podczas ślubowania nie zabrakło niestety niemiłych akcentów. - Zaskoczyło mnie zachowanie posłów Platformy, kiedy wyczytywano nazwisko pana posła Tomasza Kaczmarka. Było coś w rodzaju buczenia. To jest całkowity brak klasy, tak nie powinno się zachowywać - uważa Marcin Mastalerek, poseł PiS.

Po ślubowaniu marszałek senior odczytał pismo w którym Donald Tusk podał się do dymisji.

We wtorek dokonano również wyboru marszałków i wicemarszałków. Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz. Jej kontrkandydatem był Marek Kuchciński (PiS). Kopacz poparło 300 posłów. Za Kuchcińskim głosowało 150. Większość bezwzględna wynosiła w tym głosowaniu 227 głosów.

Przed głosowaniem kilkunastu posłów PiS zadawało Kopacz pytania. Zarzucali jej, że kłamała w swoich wypowiedziach m.in. na temat sekcji zwłok ofiar tragedii smoleńskiej.

Małgorzata Gosiewska (PiS) w imieniu części rodzin ofiar odczytała list, którego autorzy wskazują m.in., że Kopacz jako minister zdrowia nie zapewniła równoprawnego udziału Polski w badaniach sądowo-lekarskich. „Państwo polskie za sprawą swoich przedstawicieli nie zdało egzaminu; najbardziej zadziwiający i oburzający jest fakt, że osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy, zamiast ponieść konsekwencje, pretendują do najwyższych stanowisk w Polsce” - mówiła Gosiewska, cytując list.

Z kolei Andrzej Adamczyk (PiS) zarzucił Kopacz, że wprowadziła polską opinię publiczną w błąd, sugerując, że polscy lekarze uczestniczyli w Moskwie w sekcjach zwłok. Pytania zadawali też m.in. Elżbieta Kruk, Małgorzata Sadurska i Antoni Macierewicz.

Jednak posłowie nie doczekali się odpowiedzi na żadne z zadanych pytań.

- Przykro mi, że wyszła taka nieprzyjemna sytuacja. Szkoda, że tworzy się nowa tradycja. Pierwszy raz zdarzyło się, że kandydat na marszałka sejmu zignorował pytania innych posłów. Tak nie powinno być - skomentował zachowanie Kopacz poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

Wicemarszałkami Sejmu zostali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich ( SLD) oraz - po drugim głosowaniu - Wanda Nowicka ( Ruch Palikota).  

Swoją pracę zainaugurowała również VII kadencja Senatu. Jednym z nowych senatorów jest ostrołęczanin Robert Mamątow. Senatorowie złożyli uroczyste ślubowanie. „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” - brzmi rota ślubowania, którą odczytał marszałek senior Kazimierz Kutz.

Marszałkiem Senatu VII kadencji został Bogdan Borusewicz (PO).


[źródło: J. Pych / mypis.pl / pis.org.pl]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×