2011-10-20T23:23:01+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Nowi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości

REKLAMA
fot. pis.org.pl fot. pis.org.pl
REKLAMA
Wybory parlamentarne 2011: 8 listopada odbędzie się inauguracyjne posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji. W związku z tym przedstawiamy ludzi Prawa i Sprawiedliwości, których 9 października wyborcy obdarzyli mandatem zaufania.

Wśród 157 posłów i 31 senatorów Prawa i Sprawiedliwości jest pokaźna grupa, bo ponad 40 osób, które pierwszy raz zasiądą w parlamentarnych ławach przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Są to jednak osoby które pomimo debiutu w Sejmie posiadają ogromne doświadczenie w wielu dziedzinach.

Silną grupę wśród debiutantów stanowią naukowcy: prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Krystyna Pawłowicz, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Józefina Hrynkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Mariusz Orion-Jędrysek, były Główny Geolog Kraju, wiceminister ochrony środowiska w rządzie PiS, prof. Jerzy Żyżyński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, Witold Waszczykowski, dr nauk humanistycznych, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dr Piotr Naimski, biochemik,  były wiceminister gospodarki oraz dr Krzysztof Szczerski, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Szczerski ma na koncie również doświadczenie ministerialne - w rządzie PiS był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Osób z takim doświadczeniem w nowym KP PiS jest więcej - Witold Waszczykowski, również były sekretarz stanu w MSZ i były wiceszef BBN, Anna Fotyga, była szefowa MSZ i Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa i doradca śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki czy Paweł Szałamacha, były wiceminister Skarbu i szef Instytutu Sobieskiego.

W Sejmie VII kadencji zobaczymy również osoby, które kiedyś współpracowały ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Maciej Łopiński (filolog), Andrzej Duda (prawnik), Jacek Sasin (historyk), Adam Kwiatkowski (urzędnik) oraz Bartosz Kownacki, były współpracownik Prezydenta Kaczyńskiego i pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Mandat poselski uzyskał Jacek Świat, specjalista marketingu i wdowiec po zmarłej posłance PiS Aleksandrze Natalii-Świat, a senatorski zdobyła Beata Gosiewska, urzędnik i wdowa po zmarłym wiceprezesie PiS Przemysławie Gosiewskim.

W KP Prawo i Sprawiedliwość  znajdzie się też grupa osób związanych z pracą w wymiarze sprawiedliwości - były prokurator krajowy Dariusz Barski, były szef ABW Bogdan Święczkowski czy były funkcjonariusz CBA Tomasz Kaczmarek. Są również prawnicy - w Sejmie Przemysław Wipler (Prezes Fundacji Republikańskiej) i Andrzej Romanek (radca prawny), a w Senacie Henryk Cioch i Andrzej Matusiewicz.

Prężną reprezentację wśród nowych parlamentarzystów stanowią także nauczyciele:  Bogdan Rzońca, Piotr Szeliga, Marcin Witko i Dariusz Piontkowski. Są także Kazmierz Ziobro (teolog), Maciej Małecki (historyk) i Grzegorz Woźniak (geograf).

W gronie nowych posłów jest kilku kojarzonych szczególnie z działalnością w NSZZ „Solidarność”. Są Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, Piotr Pyzik, działacz „S” i NZS Politechniki Śląskiej oraz Grzegorz Matusiak, inżynier energetyk. W „S” działali również senatorowie elekci: Grzegorz Bierecki, bankowiec i współtwórca spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce oraz Robert Mamątow, technik budowlany.

W kampanii wyborczej PiS wielokrotnie podkreślał rolę młodych osób w partii, i tak też w Sejmie zobaczymy Marcina Mastalerka, który pomimo młodego wieku posiada duże doświadczenie polityczne ponieważ sprawował mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego i jest szefem Forum Młodych PiS. Kolejna młoda osobą w Sejmie to Patryk Jaki - przewodniczący klubu radnych PiS w Opolu, a najmłodszym posłem w klubie PiS jest Jan Ziobro, 22-letni logistyk.

W Sejmie znalazł się również Wojciech Zubowski, specjalista ds. zarządzania i organizacji, oraz legendarny polski bramkarz Jan Tomaszewski. Wśród nowych senatorów są Marek Martynowski (ekonomista) i Krzysztof Słoń (inżynier budownictwa).

Polska i Polacy zmagają się z kryzysem, który dotknął całą Europę. Wielu specjalistów z dziedziny ekonomii twierdzi, że przed nami druga fala kryzysu. Walka z kryzysem, a nie z PiS-em powinna być priorytetem koalicji PO- PSL. Na premierze i jego ministrach spoczywa obowiązek przeciwdziałania negatywnym skutkom spowolnienia gospodarczego. W Klubie Parlamentarnym PiS duża część przyszłych posłów i senatorów to specjaliści z dziedziny ekonomii i finansów, ale również przedstawiciele polskiego biznesu, którzy mają bardzo cenna wiedzę praktyczną.


[źródło: mypis.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×