2012-10-17T19:20:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Donald Tusk o zdjęciach ofiar katastrofy smoleńskiej: „Trudno wykluczyć prowokację”

REKLAMA
zdjecie 2291
zdjecie 2291
fot. premier.gov.pl fot. premier.gov.pl
REKLAMA

- Będziemy chcieli szczegółowych informacji, jak to jest możliwe, żeby ktoś mógł dopuścić do takiej sytuacji - powiedział premier Donald Tusk o publikacji w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Trudno wykluczać prowokację, chociaż nie chciałbym tutaj snuć publicznych domysłów, komu mogłoby zależeć na tym, aby emocje - i to w tak drastyczny sposób wzbudzane na nowo - żeby te emocje dotyczące Smoleńska znowu w Polsce wybuchły. Może w przyszłości będziemy mieli okazję dowiedzieć się całej prawdy, także o tym przedsięwzięciu - powiedział, przebywający na Kongresie EPP w Bukareszcie szef rządu.

Podkreślił, że doświadczenie podpowiada, „że małe motywacje niektórych ludzi są często źródłem takich spraw, a niekoniecznie wielkie prowokacje polityczne”.

- Prawdopodobnie mówimy tutaj raczej o braku etyki, niż o przestępstwie i wykroczeniu, bo podejrzewam, że nie ma tam zakazu robienia zdjęć i pewnie nie ma zakazu upowszechniania takich zdjęć. Widocznie nikt nie pomyślał, że komukolwiek może to przyjść do głowy - dodał.

Premier zaznaczył, że rząd będzie domagał się od strony rosyjskiej wyjaśnienia sytuacji. - MSZ wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej z prośbą o precyzyjną informację i zapewnienie, że władze rosyjskie podejmą wysiłki, aby zatrzymać ten problem, żeby ten problem się nie rozwijał i żeby podjęto działania informacyjne wobec strony polskiej, ale przede wszystkim blokujące ten haniebny proceder - powiedział.

Donald Tusk poinformował także, że informacje o tym, że „jacyś podli ludzie usiłują handlować, czy szokować tymi zdjęciami” docierały wcześniej i ABW interweniowała w tej sprawie.

- Muszę też powiedzieć, że z najwyższym uznaniem przyjmuję postawę polskich mediów, że nie uczestniczą w tym procederze - podkreślił premier.


[źródło: premier.gov.pl]

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×