zdjecie 907
zdjecie 907
2015-09-01T20:54:04+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Dopalacze: więcej profilaktyki w szkołach na Mazowszu

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

Ściślejsza współpraca szkół z policją i inspekcją sanitarną, szkolenia dla pedagogów i nauczycieli, warsztaty dla uczniów – m.in. poprzez te działania zostanie wzmocniona profilaktyka dotycząca dopalaczy na Mazowszu.

Mazowiecki Kurator Oświaty zobowiązał do tego dyrektorów szkół w specjalnym liście, a wojewoda mazowiecki zaapelował do władz samorządowych o wsparcie placówek oświatowych w tych działaniach. W 2015 r. w województwie mazowieckim dopalaczami zatruło się 279 osób.

– Problem dopalaczy to nasza wspólna sprawa, dlatego konieczna jest w tej kwestii współpraca wielu instytucji. Celem intensyfikacji działań profilaktycznych jest dotarcie do młodzieży nie tylko z informacją, ale także z odpowiednią pomocą – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Mazowiecki Kurator Oświaty w liście do dyrektorów placówek oświatowych zobowiązał ich do zaktualizowania programów profilaktyki do 30 października br. o zadania dotyczące przeciwdziałania dopalaczom, w tym opracowania wewnętrznych procedur. W szkołach mają być też zorganizowane szkolenia dla rad pedagogicznych (z udziałem policji i inspekcji sanitarnej) oraz spotkania z uczniami i rodzicami. Silniejszy akcent ma być też położony na monitorowanie problemu dopalaczy (m.in. poprzez badania ankietowe wśród uczniów, rodziców) czy upowszechnianie materiałów informacyjnych.

W nadchodzącym roku szkolnym kuratorium przy współpracy z innymi instytucjami zaplanowało akcję informacyjną o dopalaczach. We wrześniu ruszą narady przedstawicieli Komendy Stołecznej i Wojewódzkiej Policji z dyrektorami szkół, podczas których omówione zostaną regulacje prawne w zakresie przeciwdziałania narkomanii oraz zadania szkół w tym obszarze. Na jesieni zaplanowano też cykl szkoleń dla pedagogów i psychologów.

Wojewoda mazowiecki w liście do władz samorządowych poprosił o wsparcie tych działań oraz przypomniał o obowiązku aktualizowania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz możliwości powołania pełnomocnika ds. przeciwdziałania narkomanii. Zachęcił również do zainteresowania problematyką dopalaczy Gminne Komisje Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.



Mazowiecki Kurator Oświaty skierował list do dyrektorów placówek oświatowych, w których zobowiązał ich do zaktualizowania programów profilaktyki dotyczącej dopalaczy.

Inspekcja sanitarna. Według Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii inspekcja sanitarna sprawuje nadzór nad przestrzeganiem zakazu wytwarzania i rozpowszechniania środków zastępczych tzw. dopalaczy. W ostatnich dwóch latach nastąpiła intensyfikacja jej działań. W 2014 r. przeprowadzono 25 kontroli podmiotów sprzedających dopalacze (8 razy więcej niż w 2013), w wyniku których zabezpieczono ok. 1,3 tys. opakowań z dopalaczami i nałożono kary w wysokości 630 tys. zł. Od początku 2015 r. przeprowadzono już 20 kontroli, zabezpieczono ok. 3,8 tys. opakowań i nałożono kary w wysokości 830 tys. zł. Mazowiecki sanepid prowadzi też od 2011 r. działania profilaktyczne m.in.: szkolenia dla nauczycieli i pedagogów, zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Po 1 lipca br. inspekcja sanitarna zaobserwowała wstrzymanie działalności sklepów z dopalaczami. Spośród 11 sklepów w stosunku, do których już wcześniej prowadziła postępowanie, 2 zostały zlikwidowane, a pozostałe zawiesiły działalność.

Policja. Według statystyk Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w 2014 roku stwierdzono ok. 2,6 tys. postępowań wobec osób naruszających zapisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Odnotowano 146 przestępstw narkotykowych wśród nieletnich (niemal o połowę mniej w porównaniu do 2013 r.). Od 1 lipca 2015 roku przeprowadzono 50 kontroli obiektów handlowych, które oferowały do sprzedaży tzw. „dopalacze”. Łącznie zabezpieczono 1451 opakowań tych środków. W ramach programu "Dziecko bezpieczne w rodzinie i w szkole" mazowieccy funkcjonariusze w 2014 r. spotkali się z ponad tysiącem uczniów. W 2015 r. zorganizowano debatę „Narkotyki. Dopalacze. Droga donikąd…” dla uczniów i studentów oraz konferencję edukacyjno - profilaktyczną „Bezpieczne wakacje”, skierowaną do uczniów, podczas której poruszano problem dopalaczy.  


Policja, kuratorium oświaty, inspekcja sanitarna udzielą wsparcia dyrektorom placówek oświatowych w działaniach profilaktycznych dotyczących dopalaczy.

Stołeczni policjanci w 2015 roku zabezpieczyli ok. 12,2 kilograma dopalaczy. W pierwszym półroczu br. zatrzymano 50 osób podejrzanych o posiadanie lub handel dopalaczami, w okresie wakacyjnym (do 24.08) 13 osób. Realizowane są też działania profilaktyczne m.in.: warsztaty szkoleniowe dla kadry pedagogicznej, w których od 2013 r. uczestniczyło ok. 1200 osób. Przeprowadzono też cykl spotkań dla uczniów i nauczycieli z udziałem policjantów z prewencji kryminalnej. W I półroczu 2015 roku przeprowadzono 592 takich spotkań dla 15 tys. osób. W czasie wakacji w 136 prelekcjach uczestniczyło blisko 2 tys. osób.

1 lipca 2015 r. weszła w życie zmiana Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Celem jest wprowadzenie lepszej kontroli instytucji państwowych nad rynkiem dopalaczy. Po jej wejściu w życie 114 substancji uzyskało status narkotyków, w związku z czym handel i ich posiadanie może być ścigane przez policję.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×