zdjecie 4498
zdjecie 4498
2019-07-09T19:05:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dotacje od marszałka Mazowsza. Ostrołęka i powiat też skorzystają

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. mazovia.pl
REKLAMA
1
0
17

Zakup wozów strażackich, oczyszczaczy powietrza, a także modernizacja ogródków działkowych to inwestycje, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza. Dziś radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie środków w ramach kolejnych trzech programów wsparcia. Na ten cel Mazowsze przeznaczyło ponad 15,5 mln zł, z czego aż ponad 2,1 mln zł trafi do subregionu ostrołęckiego.

W tym roku samorząd województwa mazowieckiego uruchomił siedem programów wsparcia. Łącznie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczonych zostanie ponad 99 mln zł. Decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach czterech z nich dotyczących aktywizacji sołectw, rozwoju bazy sportowej, nowych pracowni językowych i informatycznych czy modernizacji dróg powiatowych i gminnych oraz projektów edukacyjnych i kulturalnych radni województwa mazowieckiego podjęli podczas czerwcowego posiedzenia sejmiku. Dziś podjęto decyzję dotyczącą trzech pozostałych, czyli wsparcia dla OSP, ogródków działkowych oraz na ochronę powietrza.

– Rozdysponowaliśmy właśnie kolejną pulę pieniędzy na programy wsparcia. Tym razem stawiamy na ekologię i zabezpieczenie mazowieckich strażaków w specjalistyczny sprzęt. O tym, jak ważne są takie działania, świadczy duża liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się w tegorocznym budżecie wygospodarować dodatkowe środki. Bez nich wiele samorządów lokalnych nie mogłoby zrealizować inwestycji, które w widoczny sposób wpływają na jakość życia mieszkańców naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mowa o Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza, Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców Mazowsze oraz OSP – 2019 i Mazowieckich Strażnicach OSP – 2019. Zainteresowanie beneficjentów było bardzo duże. W sumie w ramach tych działań zrealizowanych zostanie  487 inwestycji za ponad 15,5 mln zł, z czego w subregionie ostrołęckim na realizację 70 inwestycji przeznaczono ponad 2,1 mln zł.
Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

Ten pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego skierowany był do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Na jego realizację samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie przeszło 4,8 mln zł. W sumie z całego województwa wpłynęło 119 wniosków, z których 110 otrzymało dofinansowanie. Wsparcie finansowe w wysokości ponad 690 tys. zł otrzymało również 17 inwestycji z subregionu ostrołęckiego. Przyznane środki gminy wykorzystają m.in. na zakup oczyszczaczy powietrza, rewitalizację terenów zielonych, zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza czy też utworzenie parku w Wąsewie.

– Ten program doskonale wpisuje się w realizowane przez nas działania mające na celu poprawę jakości powietrza na Mazowszu. Im bardziej dbamy o środowisko i częściej stosujemy proekologiczne rozwiązania, tym mniej trujących substancji dostaje się do atmosfery. Dzięki temu dłużej cieszymy się zdrowiem i lepszym życiem ­– zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został również program wsparcia dla działkowców. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń czy też instalacja monitoringu to inwestycje, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 737 tys. zł. W subregionie ostrołęckim wsparcie w wysokości 58 tys. zł otrzymało 6 inwestycji.

– Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do rekreacji, a uruchamiając ten program zależało nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić Mazowszan do aktywnego i zdrowego stylu życia. To dofinansowanie jest szansą dla działkowców nie tylko na modernizację infrastruktury ogrodniczej, ale też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spotkań w gronie najbliższych – mówi Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.  

10 mln zł dla strażaków ochotników

W tym roku samorząd Mazowsza po  raz kolejny uruchomił także dodatkowe wsparcie w wysokości 10 mln zł dla mazowieckich OSP. W ramach pomocy finansowej złożono 516 wniosków, a 285 z nich zostanie dofinansowanych, w  tym 47 z subregionu ostrołęckiego.

Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 7 mln zł do 118 mazowieckich jednostek OSP trafią niebawem 72 nowoczesne wozy strażackie oraz 46 zestawów specjalistycznego sprzętu. Wśród dofinansowanych jednostek jest 14 z subregionu ostrołęckiego, które wzbogacą się o 11 samochodów i 3 zestawy sprzętu. Na ten cel otrzymają ponad 1 mln zł ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

– Działalność ochotniczych straży pożarnych to jedno z priorytetowych zadań samorządu województwa. Stałe doposażanie ich w samochody oraz profesjonalny, a przede wszystkim  niezawodny specjalistyczny sprzęt są wręcz niezbędne, aby druhowie mogli efektywnie i skutecznie nieść pomoc ludziom – podkreśla  wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Ponadto dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 2 mln zł modernizację przejdzie 167 strażnic OSP. W subregionie ostrołęckim środki w wysokości ponad 386 tys. zł trafiło do 33 strażnic.  W budynkach przeprowadzone zostaną m.in. remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej. Oprócz tego mazowiecki samorząd przeznaczy 1 mln zł na zakup ubrań ochronnych dla strażaków.

– Na Mazowszu mamy blisko 2 tysiące jednostek OSP, w których działa ok. 75 tys. świetnie wyszkolonych strażaków. Ich praca wymaga nieustającego wsparcia. Druhowie potrzebują bowiem nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale też solidnej bazy ­– dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Samorząd województwa mazowieckiego na realizację wszystkich siedmiu programów wsparcia przeznaczył ponad 99 mln zł. Na czerwcowej sesji sejmiku województwa mazowieckiego radni przyznali dofinansowanie w ramach czterech programów. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw (MIAS) w tym roku przeznaczono 11,4 mln zł, na Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze (MIWIS) – 10 mln zł, na Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych – 5 mln zł oraz 57 mln zł na instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Dotacje dla Ostrołęki i powiatu

We wszystkich wymienionych programach dotacje trafiły także do Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Zacznijmy od ogródków działkowych. Miasto Ostrołęka otrzyma dofnansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych na przebudowę instalacji wodociągowej na terenie ROD "Czeczotka" oraz taką samą kwotę na naprawę dróg dojazdowych do ROD "Energetyk".

Jeżeli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne, dofinansowania otrzymają aż cztery gminy z powiatu ostrołęckiego. Strażacy-ochotnicy z OSP Czerwin, OSP Dylewo, OSP Lelis i OSP Nowa Wieś otrzymają po 100 tysięcy złotych na średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem zamontowanym na stałe. Z kolei strażacy z OSP Łyse otrzymają 22 tysiące złotych dotacji na nowe nożyce.

Ochrona powietrza - tu również dotacje popłyną szerokim strumieniem dla Ostrołęki i powiatu. Miasto Ostrołęka otrzyma 113.900 zł na ograniczenie ilości szkodliwych substancji w środowisku poprzez sadzenie nowych drzew na terenie miasta Ostrołęki. Gmina Rzekuń dostanie 30.000 zł na zakup wraz z dostawą profesjonalnych oczyszczaczy powietrza do sal przedszkolnych na terenie gminy Rzekuń. Z kolei dla gminy Myszyniec przeznaczono 7.500 zł na Program Ograniczania Niskiej Emisji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×