2019-07-09T19:05:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 1 10
Ostrołęka,

Dotacje od marszałka Mazowsza. Ostrołęka i powiat też skorzystają

REKLAMA
fot. mazovia.pl
REKLAMA
1
0
17
Najlepszy komentarz
~Gość, 19:27 09-07-2019,   89%
Kampania PSL rusza
odpowiedz   •   oceń :  
Zakup wozów strażackich, oczyszczaczy powietrza, a także modernizacja ogródków działkowych to inwestycje, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza. Dziś radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie środków w ramach kolejnych trzech programów wsparcia. Na ten cel Mazowsze przeznaczyło ponad 15,5 mln zł, z czego aż ponad 2,1 mln zł trafi do subregionu ostrołęckiego.

W tym roku samorząd województwa mazowieckiego uruchomił siedem programów wsparcia. Łącznie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczonych zostanie ponad 99 mln zł. Decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach czterech z nich dotyczących aktywizacji sołectw, rozwoju bazy sportowej, nowych pracowni językowych i informatycznych czy modernizacji dróg powiatowych i gminnych oraz projektów edukacyjnych i kulturalnych radni województwa mazowieckiego podjęli podczas czerwcowego posiedzenia sejmiku. Dziś podjęto decyzję dotyczącą trzech pozostałych, czyli wsparcia dla OSP, ogródków działkowych oraz na ochronę powietrza.

– Rozdysponowaliśmy właśnie kolejną pulę pieniędzy na programy wsparcia. Tym razem stawiamy na ekologię i zabezpieczenie mazowieckich strażaków w specjalistyczny sprzęt. O tym, jak ważne są takie działania, świadczy duża liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się w tegorocznym budżecie wygospodarować dodatkowe środki. Bez nich wiele samorządów lokalnych nie mogłoby zrealizować inwestycji, które w widoczny sposób wpływają na jakość życia mieszkańców naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mowa o Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza, Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców Mazowsze oraz OSP – 2019 i Mazowieckich Strażnicach OSP – 2019. Zainteresowanie beneficjentów było bardzo duże. W sumie w ramach tych działań zrealizowanych zostanie  487 inwestycji za ponad 15,5 mln zł, z czego w subregionie ostrołęckim na realizację 70 inwestycji przeznaczono ponad 2,1 mln zł.
Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

Ten pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego skierowany był do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Na jego realizację samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie przeszło 4,8 mln zł. W sumie z całego województwa wpłynęło 119 wniosków, z których 110 otrzymało dofinansowanie. Wsparcie finansowe w wysokości ponad 690 tys. zł otrzymało również 17 inwestycji z subregionu ostrołęckiego. Przyznane środki gminy wykorzystają m.in. na zakup oczyszczaczy powietrza, rewitalizację terenów zielonych, zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza czy też utworzenie parku w Wąsewie.

– Ten program doskonale wpisuje się w realizowane przez nas działania mające na celu poprawę jakości powietrza na Mazowszu. Im bardziej dbamy o środowisko i częściej stosujemy proekologiczne rozwiązania, tym mniej trujących substancji dostaje się do atmosfery. Dzięki temu dłużej cieszymy się zdrowiem i lepszym życiem ­– zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został również program wsparcia dla działkowców. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń czy też instalacja monitoringu to inwestycje, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 737 tys. zł. W subregionie ostrołęckim wsparcie w wysokości 58 tys. zł otrzymało 6 inwestycji.

– Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do rekreacji, a uruchamiając ten program zależało nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić Mazowszan do aktywnego i zdrowego stylu życia. To dofinansowanie jest szansą dla działkowców nie tylko na modernizację infrastruktury ogrodniczej, ale też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spotkań w gronie najbliższych – mówi Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.  

10 mln zł dla strażaków ochotników

W tym roku samorząd Mazowsza po  raz kolejny uruchomił także dodatkowe wsparcie w wysokości 10 mln zł dla mazowieckich OSP. W ramach pomocy finansowej złożono 516 wniosków, a 285 z nich zostanie dofinansowanych, w  tym 47 z subregionu ostrołęckiego.

Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 7 mln zł do 118 mazowieckich jednostek OSP trafią niebawem 72 nowoczesne wozy strażackie oraz 46 zestawów specjalistycznego sprzętu. Wśród dofinansowanych jednostek jest 14 z subregionu ostrołęckiego, które wzbogacą się o 11 samochodów i 3 zestawy sprzętu. Na ten cel otrzymają ponad 1 mln zł ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

– Działalność ochotniczych straży pożarnych to jedno z priorytetowych zadań samorządu województwa. Stałe doposażanie ich w samochody oraz profesjonalny, a przede wszystkim  niezawodny specjalistyczny sprzęt są wręcz niezbędne, aby druhowie mogli efektywnie i skutecznie nieść pomoc ludziom – podkreśla  wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Ponadto dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 2 mln zł modernizację przejdzie 167 strażnic OSP. W subregionie ostrołęckim środki w wysokości ponad 386 tys. zł trafiło do 33 strażnic.  W budynkach przeprowadzone zostaną m.in. remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej. Oprócz tego mazowiecki samorząd przeznaczy 1 mln zł na zakup ubrań ochronnych dla strażaków.

– Na Mazowszu mamy blisko 2 tysiące jednostek OSP, w których działa ok. 75 tys. świetnie wyszkolonych strażaków. Ich praca wymaga nieustającego wsparcia. Druhowie potrzebują bowiem nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale też solidnej bazy ­– dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Samorząd województwa mazowieckiego na realizację wszystkich siedmiu programów wsparcia przeznaczył ponad 99 mln zł. Na czerwcowej sesji sejmiku województwa mazowieckiego radni przyznali dofinansowanie w ramach czterech programów. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw (MIAS) w tym roku przeznaczono 11,4 mln zł, na Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze (MIWIS) – 10 mln zł, na Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych – 5 mln zł oraz 57 mln zł na instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Dotacje dla Ostrołęki i powiatu

We wszystkich wymienionych programach dotacje trafiły także do Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Zacznijmy od ogródków działkowych. Miasto Ostrołęka otrzyma dofnansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych na przebudowę instalacji wodociągowej na terenie ROD "Czeczotka" oraz taką samą kwotę na naprawę dróg dojazdowych do ROD "Energetyk".

Jeżeli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne, dofinansowania otrzymają aż cztery gminy z powiatu ostrołęckiego. Strażacy-ochotnicy z OSP Czerwin, OSP Dylewo, OSP Lelis i OSP Nowa Wieś otrzymają po 100 tysięcy złotych na średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem zamontowanym na stałe. Z kolei strażacy z OSP Łyse otrzymają 22 tysiące złotych dotacji na nowe nożyce.

Ochrona powietrza - tu również dotacje popłyną szerokim strumieniem dla Ostrołęki i powiatu. Miasto Ostrołęka otrzyma 113.900 zł na ograniczenie ilości szkodliwych substancji w środowisku poprzez sadzenie nowych drzew na terenie miasta Ostrołęki. Gmina Rzekuń dostanie 30.000 zł na zakup wraz z dostawą profesjonalnych oczyszczaczy powietrza do sal przedszkolnych na terenie gminy Rzekuń. Z kolei dla gminy Myszyniec przeznaczono 7.500 zł na Program Ograniczania Niskiej Emisji.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 19:27 09-07-2019,   89%
Kampania PSL rusza
odpowiedz   •   oceń :  
~ooo, 20:27 09-07-2019,   28%
TYo Rzekuń bedzie uwzględniony

Młody funkcjonariusz partii musi być zapamiętany.

PSL czuwa
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:15 10-07-2019,   60%
@~ooo Poprzednio Rzekuń nie był uwzgledniony i dlatego nastąpiła wymiana.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:12 10-07-2019,   60%
Poprzednik od marszałka na kanalizację ściągnął kilkanaście milionów. TYLKO nie lansował się tak przed kamerami. Tu parę złotych a szum więcej niż by Tramp przyjezdzal
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:20 10-07-2019,   100%
Może jeszcze do Brukseli ze trzy autokary.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:23 10-07-2019,   29%
Całą Radę na PSL Pidolak przestawia. Taki miał plan   ale nie wszystkich się da.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:21 10-07-2019,   34%
Nie wyszło.  Taki był plan.  Sądził że Gryczka nie wejdzie do rady i pozbędzie się nas wszystkich
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:24 10-07-2019,   40%
Czyli klubu? To se wydumał . I z rodzinką rządy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:15 10-07-2019,   67%
Tak ciocia z wujkiem moją sie dobrze. Tzn wypłatę. Kinia i ta z ZOG też zadowolone. TYLKO tatuś jeszcze do ogarniecia
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:23 10-07-2019,   50%
Od tej calej waszej wladzy yo sie lepiej z daleka trzymac bo tam juz nie gnojem a gownem śmierdzi. Mieliscie miec dobra zmiane  a macie dalej taki sam chlew , tylko tamten gnoj robil przez dziesiec lat a ten narobil przez pol roku.Pozdrawiam serdecznie somsiadow za miedzy.
Pozdrawiam tez ciotke i wojka o de mnie ze wsi.hej
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:40 10-07-2019,   80%
U nasz za rzeko to takigo ruchu oporu to nima.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:08 10-07-2019,   67%
Bo u was zo rzeko to wyplat po10tys ni ma
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:18 10-07-2019,   80%
Wy bogatsze jesteśta ale paczek nie mnielista a u nasz na wioszne mnielim.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:34 10-07-2019,   80%
Lo a co wom dawali?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:17 10-07-2019,   86%
Ludzie ratujta gminę bo z torbami pójdzie.
Referendum!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:40 10-07-2019,   75%
U nasz bedziem mnieli szpulke.
odpowiedz   •   oceń :  
~Monter, 09:56 11-07-2019,   -
W Ostrołęce inwestuje się w ogródki działkowe a w Pułtusku skazuje na powolne ich wymieranie. Planowana obwodnica ma być realizowana w wariancie 1, która przecina ogródki działkowe. Kto chciałby mieć tam działkę, w sąsiedztwie trasy ? Jest możliwość realizacji w wariancie 2 omijając ogródki, w tym miejscu na wysokości granicy miasta, którą inwestor lekceważąc mieszkańców oraz radę miasta wybrał w wariancie 1.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5