2011-11-25T11:24:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Dyplomy bez godła

REKLAMA
fot. sxc.hu
REKLAMA

Pierwsze dyplomy magisterskie wydawane w tym roku mogą być pozbawione godła państwowego - informuje „Nasz Dziennik”.

Ustawodawca zniósł obowiązek umieszczania polskiego godła na dyplomach ukończenia studiów wyższych w Polsce, jak to było dotychczas. Poseł Gabriela Masłowska ( PiS), która interweniowała w Sejmie w sprawie obowiązującej od tego roku rządowej ustawy, podkreśla, że te nowe rozwiązania zawdzięczamy Barbarze Kudryckiej, szefowej resortu nauki.

- To sytuacja skandaliczna, ponieważ Orzeł Biały w koronie jest jednym z atrybutów naszej polskiej państwowości, odrębności i suwerenności. Jest symbolem jedności Narodu, który potwierdza naszą tradycję. Dlatego uważam, że rozwiązania ministerialne odpowiadają obecnym tendencjom budowy europejskiego państwa ponadnarodowego - tłumaczy.

Opozycja zapowiada rozważenie kwestii wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym do prac Sejmu. Poseł Marzena Machałek ( PiS) z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jest przekonana, że sprawą braku godła na dyplomach należy się zająć. Zapewnia, że przedyskutuje z kolegami z klubu zajmującymi się problematyką szkolnictwa wyższego sprawę przygotowania nowelizacji.

Rządowa nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w tym roku w życie, znosi obowiązek umieszczania godła państwowego na dyplomie magisterskim. „Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia: (...) warunki wydawania i niezbędne elementy dyplomów” - brzmią zawarte tam zapisy.

Szczegóły wyglądu tego dokumentu precyzuje Kudrycka w wydanym 1 września rozporządzeniu. Nie ma tam ani jednego słowa o godle państwowym. „Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zawiera następujące niezbędne elementy: godło uczelni umieszczone w widocznym miejscu oraz informację o treści: Wydane w Rzeczypospolitej Polskiej” - czytamy w rozporządzeniu.

Na szczęście uczelnie nie spieszą się z wprowadzaniem ministerialnych zmian.


[źródło: Nasz Dziennik]

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1