2011-11-25T11:24:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Dyplomy bez godła

REKLAMA
fot. sxc.hu fot. sxc.hu
REKLAMA

Pierwsze dyplomy magisterskie wydawane w tym roku mogą być pozbawione godła państwowego - informuje „Nasz Dziennik”.

Ustawodawca zniósł obowiązek umieszczania polskiego godła na dyplomach ukończenia studiów wyższych w Polsce, jak to było dotychczas. Poseł Gabriela Masłowska ( PiS), która interweniowała w Sejmie w sprawie obowiązującej od tego roku rządowej ustawy, podkreśla, że te nowe rozwiązania zawdzięczamy Barbarze Kudryckiej, szefowej resortu nauki.

- To sytuacja skandaliczna, ponieważ Orzeł Biały w koronie jest jednym z atrybutów naszej polskiej państwowości, odrębności i suwerenności. Jest symbolem jedności Narodu, który potwierdza naszą tradycję. Dlatego uważam, że rozwiązania ministerialne odpowiadają obecnym tendencjom budowy europejskiego państwa ponadnarodowego - tłumaczy.

Opozycja zapowiada rozważenie kwestii wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym do prac Sejmu. Poseł Marzena Machałek ( PiS) z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jest przekonana, że sprawą braku godła na dyplomach należy się zająć. Zapewnia, że przedyskutuje z kolegami z klubu zajmującymi się problematyką szkolnictwa wyższego sprawę przygotowania nowelizacji.

Rządowa nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w tym roku w życie, znosi obowiązek umieszczania godła państwowego na dyplomie magisterskim. „Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia: (...) warunki wydawania i niezbędne elementy dyplomów” - brzmią zawarte tam zapisy.

Szczegóły wyglądu tego dokumentu precyzuje Kudrycka w wydanym 1 września rozporządzeniu. Nie ma tam ani jednego słowa o godle państwowym. „Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zawiera następujące niezbędne elementy: godło uczelni umieszczone w widocznym miejscu oraz informację o treści: Wydane w Rzeczypospolitej Polskiej” - czytamy w rozporządzeniu.

Na szczęście uczelnie nie spieszą się z wprowadzaniem ministerialnych zmian.


[źródło: Nasz Dziennik]

REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×