eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego: Przyłącz się do walki z białaczką [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 9324
zdjecie 9324
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9324
Już 17 lutego, po raz drugi w Ostrołęce, Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Tego dnia ponownie fundacja DKMS Polska będzie prowadziła zapisy do bazy danych potencjalnych dawców. W szkole języków obcych Alma Mater od godziny 10 do 19 wolontariusze oraz pracownicy fundacji będą pomagali w wypełnianiu formularzy rejestracyjnych.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. Dlatego też fundacja DKMS, wraz z Joanną Trościanko i stowarzyszeniem Mazowieckie Inicjatywy Społeczne organizuje Dzień Dawcy, podczas którego wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji, powiększając tym samym bazę danych potencjalnych dawców.

- Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia w ogólnym dobrym stanie zdrowia, bez dużej nadwagi i niedowagi. Są dwa sposoby rejestracji: internetowa, gdzie na stronie internetowej fundacji DKMS pod adresem www.dkms.pl można zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny z dołączoną instrukcją prawidłowego dokonania rejestracji. Do bazy danych można także zapisać się w trakcie organizowanych w całym kraju Dni Dawcy. Pobierane jest wówczas 4 mililitry krwi, wypełniamy także specjalny formularz. Po kilku do kilkunastu tygodni od rejestracji otrzymujemy z fundacji informację o wpisaniu do bazy danych – powiedziała nam Joanna Trościanko, organizator akcji w Ostrołęce.

W trakcie pierwszej edycji akcji do bazy danych fundacji DKMS zapisało się ponad 260 potencjalnych dawców. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.


Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
listopad 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31  1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6  7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12  13  14 dk15  16
dk17  18 dk19  20 dk21  22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
×