zdjecie 6098
2018-06-25T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Patrona w ostrołęckim DPS-ie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. DPS Ostrołęka
1
0
0

16 czerwca podopieczni ostrołęckiego DPS-u obchodzili dzień patrona, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, radni, przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z ostrołęckim DPS-em oraz rodziny pensjonariuszy.

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo celebrowaną przez ks. dziekana Wiesława Białczaka – proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ks. dziekana Zdzisława Grzegorczyka – proboszcza parafii Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, ks. infułata Zygmunta Żukowskiego i ks. kan. Franciszka Lesieckiego kapelana DPS-u. W homilii ks. infułat Zygmunt Żukowski odniósł się do osobistych wspomnień ze spotkań z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

- Dobrze, że ten dom ma takiego patrona. Patron to znaczy, że on się opiekuje tym domem. Obejmuje patronat nad tą wspólnotą ludzi. Nad tymi, którzy tu byli, są i będą pracować, przebywać oraz korzystać z domu, który stał się dobrodziejstwem dla wielu osób tu obecnych dzięki trosce władz naszego miasta. Trzeba być wdzięcznym Bogu za to, że ten dom tutaj jest – mówił ks. infułat Z. Żukowski.

Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie samochodu zakupionego dla mieszkańców DPS dzięki funduszom Urzędu Miasta w Ostrołęce i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Zakupienie pojazdu możliwe było także dzięki firmie OSCAR, która w przyjazny sposób podeszła do placówki i udzieliła wysokiego rabatu.

Po poświęceniu nowego samochodu wszyscy zebrani goście przeszli do ogrodu, gdzie odbyła się część artystyczna, zaprezentowana przez mieszkańców domu. W pierwszym występie – pantomimie -  mieszkańcy przedstawili uwięzienie prymasa przez władze komunistyczne w latach 1953 – 1956. To właśnie w trakcie pobytu w odosobnieniu w tych latach, ks. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał Aktu Zawierzenia Maryi. Rozpoczął też pisanie tekstów ślubów Jasnogórskich dotyczących 1000 – letniej rocznicy Chrztu Polski. Publiczność ciepło przyjęła wykonawców nagradzając ich gromkimi brawami.

„Dzień Patrona” jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ostrołęckim DPS-ie. To w trakcie tego dnia rodziny mają okazje poznać się, zintegrować i podziwiać występy artystyczne mieszkańców, a także zobaczyć jak wygląda ich codzienne życie.

- Przyjeżdżam tu od wielu lat, odwiedzam mojego brata. W tym domu panuje specyficzna atmosfera, ilekroć przyjeżdżam, jestem traktowany jak specjalny gość. Stwierdzam, że mój brat tu zamieszkuje, a nie przebywa, bo teraz jest to jego główny dom. Od jakiegoś czasu moi rodzice wymagają opieki i ja w tym uczestniczę. Przez to widzę, ile troskliwości i cierpliwości wymaga opieka nad kimś słabszym i potrzebującym – dziękując powiedział pan Andrzej.

Podczas części artystycznej mieszkańcy przedstawili także krótki występ muzyczny. W jego trakcie można było usłyszeć piosenki takich artystów jak Luciano Pavarotti, Romina Power i All Bano. Część artystyczną zakończył wspólny występ mieszkańców i pracowników, którzy z radością śpiewali „dziś do świata uśmiechnij się, zacznij spełniać marzenia swe, przecież żyje się tylko raz, to jest Twój najlepszy czas”.

Następnym punktem programu był wspólny obiad, spotkania rodzinne przy kawie, herbacie, pysznych ciastach.

Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 6098