eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Patrona w ostrołęckim DPS-ie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
fot. DPS Ostrołękafot. DPS Ostrołęka
REKLAMA
zdjecie 8733

16 czerwca podopieczni ostrołęckiego DPS-u obchodzili dzień patrona, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, radni, przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z ostrołęckim DPS-em oraz rodziny pensjonariuszy.

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo celebrowaną przez ks. dziekana Wiesława Białczaka – proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ks. dziekana Zdzisława Grzegorczyka – proboszcza parafii Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, ks. infułata Zygmunta Żukowskiego i ks. kan. Franciszka Lesieckiego kapelana DPS-u. W homilii ks. infułat Zygmunt Żukowski odniósł się do osobistych wspomnień ze spotkań z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

- Dobrze, że ten dom ma takiego patrona. Patron to znaczy, że on się opiekuje tym domem. Obejmuje patronat nad tą wspólnotą ludzi. Nad tymi, którzy tu byli, są i będą pracować, przebywać oraz korzystać z domu, który stał się dobrodziejstwem dla wielu osób tu obecnych dzięki trosce władz naszego miasta. Trzeba być wdzięcznym Bogu za to, że ten dom tutaj jest – mówił ks. infułat Z. Żukowski.

Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie samochodu zakupionego dla mieszkańców DPS dzięki funduszom Urzędu Miasta w Ostrołęce i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Zakupienie pojazdu możliwe było także dzięki firmie OSCAR, która w przyjazny sposób podeszła do placówki i udzieliła wysokiego rabatu.

Po poświęceniu nowego samochodu wszyscy zebrani goście przeszli do ogrodu, gdzie odbyła się część artystyczna, zaprezentowana przez mieszkańców domu. W pierwszym występie – pantomimie -  mieszkańcy przedstawili uwięzienie prymasa przez władze komunistyczne w latach 1953 – 1956. To właśnie w trakcie pobytu w odosobnieniu w tych latach, ks. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał Aktu Zawierzenia Maryi. Rozpoczął też pisanie tekstów ślubów Jasnogórskich dotyczących 1000 – letniej rocznicy Chrztu Polski. Publiczność ciepło przyjęła wykonawców nagradzając ich gromkimi brawami.

„Dzień Patrona” jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ostrołęckim DPS-ie. To w trakcie tego dnia rodziny mają okazje poznać się, zintegrować i podziwiać występy artystyczne mieszkańców, a także zobaczyć jak wygląda ich codzienne życie.

- Przyjeżdżam tu od wielu lat, odwiedzam mojego brata. W tym domu panuje specyficzna atmosfera, ilekroć przyjeżdżam, jestem traktowany jak specjalny gość. Stwierdzam, że mój brat tu zamieszkuje, a nie przebywa, bo teraz jest to jego główny dom. Od jakiegoś czasu moi rodzice wymagają opieki i ja w tym uczestniczę. Przez to widzę, ile troskliwości i cierpliwości wymaga opieka nad kimś słabszym i potrzebującym – dziękując powiedział pan Andrzej.

Podczas części artystycznej mieszkańcy przedstawili także krótki występ muzyczny. W jego trakcie można było usłyszeć piosenki takich artystów jak Luciano Pavarotti, Romina Power i All Bano. Część artystyczną zakończył wspólny występ mieszkańców i pracowników, którzy z radością śpiewali „dziś do świata uśmiechnij się, zacznij spełniać marzenia swe, przecież żyje się tylko raz, to jest Twój najlepszy czas”.

Następnym punktem programu był wspólny obiad, spotkania rodzinne przy kawie, herbacie, pysznych ciastach.

Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×