Prezydent Paweł Niewiadomski zareagował na odpowiedź, jakiej wiceminister edukacji Izabela Ziętka udzieliła posłance Żanecie Cwalinie-Śliwowskiej (Polska 2050). Po interpelacji posłanki z Ostrołęki, w Liceum Klasycznym im. Jana Pawła II w Ostrołęce wszczęto kontrolę. Ze stanowiska prezydenta wynika, że nie zgadza się on z twierdzeniem wiceminister Ziętki, twierdząc również, że posłanka przekazała w interpelacji nieprawdę.
Przypomnijmy, posłanka z Ostrołęki Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050) napisała interpelację do minister edukacji, opisując przypadek uczennicy z Ostrołęki (z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym), na którą liceum miało nie otrzymać dotacji. Po piśmie posłanki, w szkole - Liceum Klasycznym im. Jana Pawła II - wszczęto kontrolę, a w odpowiedzi wiceminister edukacji Izabela Ziętka ujawniła jej wyniki, wskazując na nieprawidłowości. Ziętka stwierdziła również w swojej odpowiedzi, że "urząd nie miał podstaw do wstrzymania lub cofnięcia dotacji".
Kontrola w ostrołęckiej szkole po interpelacji posłanki. "Stwierdzono szereg nieprawidłowości"
Po tym, jak posłanka z Ostrołęki zaalarmowała ministerstwo o przypadku jednej z uczennic z naszego miasta, w Liceum Klasycznym wszczęto kontrolę. Wiceminister edukacji Izabela Ziętka ujawniła…
Władze miasta reagują na interpelację posłanki i odpowiedź wiceminister edukacji
- W 2024 roku Izba Administracji Skarbowej z Olsztyna przeprowadziła w Urzędzie Miasta Ostrołęki audyt w zakresie gospodarowania środkami publicznymi obejmującymi część oświatową subwencji ogólnej, w tym wykonywania obowiązków związanych z gromadzeniem danych stanowiących podstawę jej naliczenia na 2020 rok. W wyniku przeprowadzonego audytu stwierdzono nieprawidłowości w przyjęciu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną do liceum ogólnokształcącego i w związku z tym Miasto podjęło działania w celu wyeliminowania nieprawidłowości - przypomniał prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski w stanowisku nadesłanym do naszej redakcji nazwanym "sprostowaniem do artykułu". Dalej napisano w nim:
Po otrzymaniu sprawozdania z audytu Miasto Ostrołęka wystąpiło z pismem do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej o zajęcie stanowiska w sprawie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną uczących się w liceach i technikach. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej i na podstawie przepisów prawa oświatowego, liceum ogólnokształcące jest szkołą przeznaczoną dla uczniów niepełnosprawnych, ale w normie intelektualnej – załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół − „Ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego, w tym liceum ogólnokształcącego specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym”.
- Opierając się na powyższym przepisie, do liceum ogólnokształcącego nie powinien zostać przyjęty uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, dlatego Miasto jako organ dotujący wstrzymało wypłatę dotacji na uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym - czytamy.
Prezydent odniósł się też też do dosłownego cytatu z interpelacji posłanki Żanety Cwaliny-Śliwowskiej.
Nieprawdą jest, że Miasto podjęło decyzję cyt.: „o wyznaczeniu miejsca uczennicy w innej placówce oświatowej przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym”.
Niewiadomski wskazał, że "Miasto Ostrołęka jest organem dotującym i nie ma uprawnień w zakresie nadzoru pedagogicznego, a tym bardziej nie decyduje o wyborze placówki oświatowej dla uczniów". - Były prowadzone rozmowy z Dyrektorem liceum, których celem było rozwiązanie zaistniałej sytuacji i wsparcie uczennicy.
Władze miasta odniosły się również do odpowiedzi na interpelację Żanety Cwaliny-Śliwowskiej, jakiej udzieliła wiceminister Izabela Ziętka:
W Państwa artykule znalazła się informacja wynikająca z odpowiedzi minister edukacji na Interpelację Pani Posłanki Żanety Cwaliny-Śliwowskiej, dotycząca skreślenia z listy uczniów przez Urząd Miasta Ostrołęka. Miasto Ostrołęka, nie zgadza się z twierdzeniem Pani Wiceminister edukacji Izabeli Ziętka, która podkreśliła, że: „…organ dotujący szkołę (w tym przypadku Urząd Miasta Ostrołęka) nie może dokonać skreślenia z listy uczniów. - _Skreślić ucznia z listy uczniów może jedynie, w drodze decyzji, dyrektor szkoły i tylko w przypadkach określonych w statucie szkoły”, _gdyż taka sytuacja nie miała miejsca. Należy tu zaznaczyć, że to Dyrektor szkoły może zadecydować o przeniesieniu bądź skreśleniu ucznia.
Pismo prezydenta Pawła Niewiadomskiego prezentujemy poniżej w całości.