eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Energa: Elektrownia w Ostrołęce przyczyni się do redukcji poziomu CO2

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 5807
Budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka przyczyni się do redukcji poziomu dwutlenku węgla. Tym samym Polska wypełni zapisy porozumienia klimatycznego. W Ostrołęce planowane jest wprowadzenie nowoczesnej technologii wytwarzania energii elektrycznej.

- Energa wypełni zobowiązania wynikające z podpisanego przez Prezydenta RP porozumienia klimatycznego ONZ przez zastosowanie najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań – zapowiada Dariusz Kaśków, prezes Energa SA. Dzięki nowoczesnej technologii wytwarzania energii elektrycznej, takiej, jak planowana przez spółkę w Ostrołęce, nadal będzie można korzystać z węgla.

Porozumienie klimatyczne wprowadza nową koncepcję neutralności klimatycznej. Ma ona polegać na dążeniu do zbilansowania emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem. Ustalenia szczytu klimatycznego w Paryżu nie mówią już bowiem o całkowitej dekarbonizacji, lecz zobowiązują do redukcji emisji CO2, a to można osiągnąć m.in. poprzez rozwój wysokosprawnej energetyki, także opartej o paliwa kopalne, OZE oraz zalesianie. Najnowsze technologie, wraz z działaniami zmniejszającymi koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju.

Międzynarodowa umowa ma na celu efektywne zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Polska zrealizuje te założenia między innymi dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii opartych o węgiel. Ten złoty środek łączy w sobie troskę o stan środowiska z interesem gospodarczym i energetycznym kraju. Pomimo zachodzących zmian i postępującej dywersyfikacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, wszystkie prognozy wskazują, że podstawą polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat pozostanie węgiel.

- Zagwarantowanie tzw. samowystarczalności energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, należy budować na nowych mocach w oparciu również o węgiel. Polska posiada bogate złoża tego surowca i powinniśmy z niego korzystać. Porozumienie klimatyczne gwarantuje, że będzie można wykorzystywać zasoby polskiego węgla – także w energetyce. To dla nas optymistyczna wiadomość w kontekście planowanych inwestycji – powiedział Dariusz Kaśków, prezes Energa SA. - Redukcja emisji CO2 będzie bowiem realizowana przez nas poprzez stosowanie, m.in. przy budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce, najbardziej zaawansowanych technologicznie i sprawdzonych rozwiązań. Sukcesywne zastępowanie pracujących obecnie wysłużonych bloków węglowych w Polsce, nowoczesnymi i wysoce efektywnymi, wpłynie na znaczne obniżenie wskaźnika emisji CO2 na jednostkę generowanej energii.

Energa podpisała z Enea list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowoczesnego bloku węglowego klasy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka C. Planowana inwestycja umożliwi generowanie energii elektrycznej w sposób najbardziej efektywny, a poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii oczyszczania spalin, jej wpływ na środowisko naturalne będzie znacznie ograniczony.

Budowa nowego bloku energetycznego w Ostrołęce wpisuje się w plany inwestycyjne w energetyce, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, a ponadto poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii będzie realizować zobowiązania wynikające z porozumienia klimatycznego.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8  9  10 dk11 dk12  13
 14  15  16  17  18 dk19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×