eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Energa o wypowiedziach polityków Konfederacji ws. Ostrołęki C. "Trwa konwersja z węgla na gaz" [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jeden z inwestorów budowy Elektrowni C w Ostrołęce – spółka Energa S.A. z Grupy Orlen wydała oświadczenie dotyczące dzisiejszej konferencji prasowej, jaką przed placem budowy zorganizowali działacze Konfederacji.

Konferencja z udziałem działaczy Konfederacji, która w czwartek, 22 kwietnia odbyła się w Ostrołęce w całości poświęcona została sprawie budowy elektrowni Ostrołęka C. Wśród uczestników konferencji był poseł na Sejm RP Jakub Kulesza. - Przez lata Polską rządzą na zmianę albo złodzieje albo nieudacznicy, inaczej tego określić nie można - mówił parlamentarzysta. Wyliczał koszty związane z budową elektrowni.

ZOBACZ WIĘCEJ: Konfederacja o elektrowni Ostrołęka C: "Skala marnotrawstwa jest niewyobrażalna" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja spowodowała reakcję Grupy Energa. Wydała ona oświadczenie dotyczące słów, jakie padły na konferencji prasowej. Poniżej treść oświadczenia.

Oświadczenie Energi

Energa SA podkreśla, że w związku z realizacją projektu w Elektrownia Ostrołęka C, trwają prace nad zmianą technologii spalania węgla kamiennego na gaz ziemny, o czym spółka informowała już w czerwcu ub.r.

14 kwietnia 2021 roku Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta wyraził zgodę na utworzenie spółki celowej przeznaczonej do budowy elektrowni gazowej, w której udziały będą mieć obecni partnerzy w projekcie, czyli PKN ORLEN, PGNiG oraz Energa z Grupy ORLEN.

Inwestycja ma już wyznaczony punkt wpięcia do budowanego gazociągu GIPL, do którego przyłącze według planów ma powstać w ciągu ok. 3 lat. Dzięki temu elektrownia gazowa będzie miała dostęp do surowca zasilającego krajową infrastrukturę.

Prowadzone są też prace adaptacyjne terenu projektu Elektrownia Ostrołęka C, które pozwolą w optymalny sposób zagospodarować materiały i prace wykonane do początku 2020 r. na potrzeby inwestycji węglowej.

Budowa w północno-wschodniej części Polski dużego, stabilnego, elastycznego i niskoemisyjnego źródła wytwarzania energii elektrycznej jest niezbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Polska potrzebuje coraz więcej energii, według prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zawartych w Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 roku, zapotrzebowanie na energię elektryczną netto wzrośnie w Polsce między rokiem 2020, a 2040 o ok. 28%: ze 159,9 do 204,2 Twh.*

W lutym 2020 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu finansowania projektu budowy elektrowni węglowej. Wpływ na to miała konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz projektu w obliczu istotnych czynników, m.in. zmiany polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz instytucji finansowych w Europie i na świecie, a także wezwania na wykup 100% akcji Energi SA, ogłoszonego w grudniu 2019 roku przez PKN ORLEN.

Zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie Elektrownia Ostrołęka C wpisuje się tym samym zarówno w obecne trendy transformacji energetycznej w Unii Europejskiej, jak również w strategię energetyczną Grupy ORLEN, nastawioną na rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

*www.pse.pl/-/plan-rozwoju-systemu-przesylowego-do-2030-roku-zatwierdzony-przez-ure

Kopeć: Trwa zmiana technologii

Konferencji polityków Konfederacji przyglądał się Krzysztof Kopeć, dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa SA. Po konferencji poprosiliśmy go o krótką wypowiedź dotyczącą aktualnego stanu inwestycji w Ostrołęce. - Trwa konwersja, czyli zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie elektrowni Ostrołęka C z węglowej na gaz ziemny - powiedział nam. Cała wypowiedź poniżej:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×