zdjecie 2114
2016-12-02T18:41:47+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Energa podpisała z PGG umowę na dostawy węgla do Ostrołęki C

REKLAMA
zdjecie 2114
4
0
12

2 mln ton węgla rocznie do nowej elektrowni w Ostrołęce – dostawy w takiej wysokości zostały zapewnione dzięki umowie podpisanej 2 grudnia pomiędzy Energą a Polską Grupą Górniczą Sp. z o.o. Umowa będzie obowiązywać przez dziesięć lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji nowego bloku. Koszty węgla będą powiązane z poziomem rentowności elektrowni.

Podpisana umowa to kolejny, ważny krok na drodze do budowy nowoczesnego bloku o mocy około 1000 MW w Ostrołęce, jednej z głównych inwestycji w nowej strategii Grupy Energa na lata 2016-2025. Zgodnie z umową, węgiel będzie dostarczany do Ostrołęki C w formule cenowej uzależnionej od rentowności nowego bloku. Aby zapewnić optymalizację ekonomiczną inwestycji, koszty węgla zostały związane z ustaloną stopą zwrotu z inwestycji. Ponadto umowa przewiduje mechanizm podziału między strony przyszłych korzyści płynących z rynku mocy oraz potencjalnego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Koszty surowca będą bowiem uzależnione także od przychodów realizowanych przez elektrownię w ramach tych mechanizmów wsparcia. Wejście w życie i realizacja umowy będą możliwe dopiero po zamknięciu finansowania oraz wydaniu polecenia rozpoczęcia prac Generalnemu Wykonawcy.

- Podpisanie umowy jest konsekwentną realizacją działań, które pozytywnie wpłyną na rentowność oraz koszty eksploatacyjne Ostrołęki C. Planowana elektrownia wpisuje się w system bezpieczeństwa energetycznego kraju i jest bardzo ważna również dla przyszłości naszej spółki, dlatego musimy zagwarantować jak najwyższą sprawność i efektywność działania. PGG przedstawiła nam najkorzystniejszą ofertę, co przybliża realizację Ostrołęki C jako opłacalnego bloku energetycznego - podkreśla Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energa SA.

Umowa została zawarta na okres dziesięciu lat, ale istnieje możliwość jej przedłużenia o kolejne dziesięć lat za zgodą obu stron. Umowa będzie realizowana wg cen wyliczanych zgodnie z formułą na każdy kolejny kwartał, jednak na użytek oszacowania wartości umowy dla dziesięcioletniego okresu jej obowiązywania przyjęto cenę węgla obliczoną w oparciu o średni kurs Polskiego Indeksu Rynku Węgla Energetycznego (PSCMI1) z września 2016 roku oraz wolumen dostaw na poziomie 2 mln ton rocznie – wówczas wartość umowy według cen realnych z września br. wynosi 3,9 mld zł.

- Dzięki zawartej umowie, PGG zapewnia sobie możliwość realizacji stabilnych i długoterminowych dostaw węgla do wiarygodnego odbiorcy. Długofalowa współpraca z wiarygodnym i stabilnym odbiorcą, jakim jest Energa, pozwoli nam na zaplanowanie procesów inwestycyjnych związanych z produkcją – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Współpraca, a zwłaszcza realizacja projektu Ostrołęka C, może przynieść korzyści finansowe dla Grupy Energa i PGG. Górnicza spółka osiągnie możliwość efektywniejszego wykorzystania potencjału wydobywczego dzięki zapewnieniu stałego i długoletniego zbytu węgla. Natomiast Energa zyska optymalne i elastyczne warunki zakupu węgla w długim terminie po korzystnych cenach. Tym samym wzmacnia model biznesowy budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce poprzez optymalizację kosztów jego eksploatacji PGG będzie głównym dostawcą paliwa do tej jednostki, jednak w ramach zarządzania portfelem dostaw dla nowego bloku w przyszłości, w zależności od rzeczywistej skali produkcji energii elektrycznej, otwarty pozostaje temat dostaw z innych kierunków, jednakże jedynie w zakresie dostaw uzupełniających i na warunkach nie gorszych niż od dostawcy podstawowego.

Podpisanie umowy na dostawy węgla to kolejny krok przybliżający realizację nowego bloku w Ostrołęce. Zgodnie z nową strategią, stan gotowości do realizacji inwestycji planowany jest do 2018 r., a oddanie bloku do eksploatacji do końca 2023 r. Wcześniej Energa podpisała z PGG list intencyjny dotyczący długoterminowych dostaw węgla kamiennego do Ostrołęki C i uzgodniła wstępne warunki współpracy.

Natomiast z Eneą Energa podpisała list intencyjny o współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowego bloku w Ostrołęce. Rada Nadzorcza Energi SA wyraziła już zgodę na zaangażowanie w przygotowanie do budowy, budowę oraz eksploatację nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Ponadto, w celu sprawniejszej realizacji inwestycji, Energa SA przejęła bezpośredni nadzór nad spółką celową, utworzoną na potrzeby budowy nowego bloku, obejmując 100 proc. akcji spółki Elektrownia Ostrołęka. Spółka posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie procedury wyboru generalnego wykonawcy. Jeszcze w 2016 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę nowego bloku Ostrołęka C.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~mysz kościelna , 20:30 02-12-2016,   -
a dla mieszkańców pozostanie wdychanie kolejnej porcji emisji CO2...niestety
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:51 02-12-2016,   -
[quote=mysz kościelna ]a dla mieszkańców pozostanie wdychanie kolejnej porcji emisji CO2...niestety [/quote]
To po co tu mieszkasz? Elektrownia tu jest od lat 50-tych u.w., do tej pory można się było przeprowadzić.
odpowiedz   •   oceń :  
~mysz kościelna , 21:03 02-12-2016,   -
[quote= ][quote=mysz kościelna ]a dla mieszkańców pozostanie wdychanie kolejnej porcji emisji CO2...niestety [/quote]
To po co tu mieszkasz? Elektrownia tu jest od lat 50-tych u.w., do tej pory można się było przeprowadzić. [/quote]
jest jedna, a będą dwie i emisji CO2 więcej...niestety
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:57 02-12-2016,   -
[quote=mysz kościelna ]a dla mieszkańców pozostanie wdychanie kolejnej porcji emisji CO2...niestety [/quote]
ja *****lę, ale dałn
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 22:38 02-12-2016,   -
chyba juz pare tych umów już było podpisane?!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:03 03-12-2016,   -
[quote=mysz kościelna ][quote= ][quote=mysz kościelna ]a dla mieszkańców pozostanie wdychanie kolejnej porcji emisji CO2...niestety [/quote]
To po co tu mieszkasz? Elektrownia tu jest od lat 50-tych u.w., do tej pory można się było przeprowadzić. [/quote]
jest jedna, a będą dwie i emisji CO2 więcej...niestety [/quote]
Po wybudowaniu nowej elektrowni, stara elektrownia będzie zamknięta. CO2 to i ty wydychasz, a rośliny chętnie wdychają CO2.
odpowiedz   •   oceń :  
~ekolog , 12:24 03-12-2016,   -
Dla tych którzy miejsca pracy przedkładaja nad świeze powietrze >>> KOŁYMA, WORKUTA może NORYLSK lub Jrkuck  bezkresne obszary O2
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:22 03-12-2016,   -
[quote=ekolog ]Dla tych którzy miejsca pracy przedkładają nad świeże powietrze >>> KOŁYMA, WORKUTA może NORYLSK lub Irkuck  bezkresne obszary O2 [/quote]
Tak, komu nie podoba się elektrownia, to może się wyprowadzić tam, gdzie ich nie ma. A nawet do Łomży, tam elektrowni nigdy nie było, a przepraszam, w pobliżu jest wiatrowa, to może pod wiatrak, on CO2 nie produkuje, działeczki tam tanie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:56 03-12-2016,   -
i tak będziemy protestować żeby nie powstała.. kwestia czasu..
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:11 03-12-2016,   -
[quote= ]i tak będziemy protestować żeby nie powstała.. kwestia czasu.. [/quote]
Będziemy za tym, by nie było to żadnej elektrowni? Przecież miasto i okolice się wyludnią, ludziom potrzebna jest elektrownia.
odpowiedz   •   oceń :  
~Matrix , 21:25 03-12-2016,   -
Hehe.. Elektrowni nie ma, nawet projektu jej budowy nie ma, a ci podpisują umowy na dostawę węgla do czegoś co nie istnieje. Bareja wiecznie żywy..
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:42 03-12-2016,   -
[quote=Matrix ]Hehe.. Elektrowni nie ma, nawet projektu jej budowy nie ma, a ci podpisują umowy na dostawę węgla do czegoś co nie istnieje. Bareja wiecznie żywy..  [/quote]
Budowa elektrowni zależy od wielu czynników, i też od tego, czy znajdzie się węgiel do jej opalania. Gdyby nie znaleziono dostawcy węgla, to budowa stanęłaby pod znakiem zapytania.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114