2022-11-29T09:35:24+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ficowska i Bieliński - bliscy przyjaciele Grzegorza Przemyka z wizytą w kadzidlańskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Urząd Gminy w Kadzidlefot. Urząd Gminy w Kadzidle
REKLAMA

Elżbieta Ficowska i Igor Bieliński odwiedzili kadzidlańską bibliotekę gdzie rozmawiano o tragicznie zmarłym po milicyjnej interwencji Grzegorzu Przemyku.

Spotkanie z bliskimi przyjaciółmi Grzegorza Przemyka odbyło się w piątek, 25 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle. Spotkanie z udziałem Elżbiety Ficowskiej i Igora Bielińskiego poświęcono zmarłemu po brutalnym pobiciu przez milicjantów Grzegorzowi Przemykowi oraz jego matce, poetce i działaczce opozycyjnej Barbarze Sadowskiej.

W przyszłym roku minie 40 rocznica od tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych po pobiciu przez funkcjonariuszy milicji w 1983 roku. Przemyk trafił na komisariat, zatrzymany na placu Zamkowym, gdzie z kolegami świętował zdanie matury. Wcześniej, 3 maja 1983 r., „nieznani sprawcy” pobili matkę Grzegorza, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W piątkowy wieczór mieliśmy okazję poznać tę historię od naocznych świadków, przyjaciół którzy byli blisko związani z rodziną i z tamtymi tragicznymi wydarzeniami. Elżbieta Ficowska również związana z opozycją demokratyczną w Polsce, pracowała w Komitecie Prymasowskim, łączniczka internowanych robotników w Ursusie, doradca i rzecznik prasowy w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Za działalność opozycyjną odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Elżbieta Ficowska to symbol Holokaustu, dziewczynka ze srebrną łyżeczką uratowana przez Irenę Sendlerową, żona Jerzego Ficowskiego. Świadek wielu wydarzeń z historii Polski, ciepła i elegancka. niosąca pomoc jak w przypadku rodziny Przemyka. Wraz z Igorem Bielińskim wspominali jak doszło do bestialstwa sprawców „dawania nauczki”, oraz o powszechnym oburzeniu jakie wywołała ta tragedia, która była historią też wielu innych młodych ludzi. W pogrzebie Przemyka na Powązkach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

 

Źródło: Urząd Gminy w Kadzidle
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×