eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Gasiuk-Pihowicz pytała m.in. o szpital w Ostrołęce. Odpowiada wiceminister zdrowia

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
Waldemar Kraska, fot. gov.plWaldemar Kraska, fot. gov.pl
REKLAMA

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację poselską Kamili Gasiuk-Pihowicz, która dotyczyła m.in. ostrołęckiego szpitala.

Jak napisała poseł Gasiuk-Pihowicz, "decyzją z dnia 6 listopada 2020 r. wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła (uprzednio sprawującego funkcję ministra zdrowia) dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce został zobowiązany do przygotowania na dzień 9 listopada 2020 r. 100 łóżek z przeznaczeniem do leczenia pacjentów zarażonych COVID-19. Szpital posiada łączną liczbę 500 łóżek, z czego 50 łóżek znajduje się na oddziale psychiatrycznym, a uprzednią decyzją wojewody już 50 łóżek zostało przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19".

W związku tym parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytania:

  • Czy przedmiotowa decyzja wojewody mazowieckiego została dokonana w konsultacji z ministrem zdrowia?
  • Czy przedmiotowa decyzja wojewody mazowieckiego została skonsultowana z władzami szpitala?
  • Czy wskazano miejsca w szpitalach, do których mają być przeniesieni pacjenci z ostrołęckiego szpitala?
  • W jaki sposób minister zdrowia planuje pomóc pacjentom, którym odmówiona zostanie pomoc medyczna z uwagi na realizację decyzji wojewody mazowieckiego, w zakresie wskazania placówki leczniczej, w której będą mogli kontynuować leczenie?
  • Jakie działania planuje podjąć minister zdrowia celem zorganizowania bezzwłocznej pomocy medycznej dla pacjentów, którym odmówiona zostanie pomoc medyczna z uwagi na realizację decyzji wojewody mazowieckiego?
  • Które statio fisci Skarbu Państwa poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą względem pacjentów, którzy nie otrzymali pomocy medycznej skutkiem decyzji wojewody mazowieckiego?

Odpowiedź na tę interpelację już nadeszła:

- Przede wszystkim pragnę zwrócić uwagę, że decyzje dotyczące wyznaczania w szpitalach województwa mazowieckiego łóżek dedykowanych pacjentom z podejrzeniem zakażenia lub zarażonych wirusem SARS-CoV-2 są zależne od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Wzrost zakażeń niesie za sobą zwiększone zapotrzebowanie na hospitalizacje, które wymagają niejednokrotnie użycia aparatury do intensywnej terapii, tlenoterapii czy wentylacji mechanicznej. Potrzeby pacjentów z województwa mazowieckiego są pod tym kątem zabezpieczane od początku trwania epidemii COVID-19 - napisał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Mając na uwadze powyższe, wyjaśniam, że dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, wydano na początku września decyzję polecającą zapewnienie w tym podmiocie 29 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19, nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale i całego kraju, liczba ta została zwiększona do 49 (w tym 5 łóżek intensywnej terapii), a następnie do 150 łóżek (w tym 20 łóżek intensywnej terapii). W chwili obecnej, w związku z odnotowywanym spadkiem liczby zakażeń, do szpitali, w tym również do szpitala w Ostrołęce, zostało wysłane pismo z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji w podmiocie i propozycji ewentualnej zmiany liczby wskazanych w decyzji łóżek. Na podstawie analiz bieżącej sytuacji i potrzeb, a także w oparciu o przekazane przez Dyrekcję Szpitala w Ostrołęce informacje, planowane jest zmniejszenie w ww. podmiocie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2

- dodał Kraska.

W pozostałych kwestiach wiceminister wyjaśnił:

Odnosząc się natomiast do zagadnienia przenoszenia pacjentów pomiędzy szpitalami, wyjaśniam, że są to działania ściśle powiązane z aktualną dostępnością miejsc w poszczególnych placówkach, a przekierowanie pacjenta każdorazowo ustalane jest bezpośrednio pomiędzy szpitalami. Nadmieniam ponadto, że decyzje wydawane dla szpitali, w związku z panującą epidemią są działaniami zgodnymi ze strategią walki z pandemią COVID-19, opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia i mają na celu ograniczanie jej rozprzestrzeniania i zapobieganie jej negatywnym skutkom. Wszystkie polecenia dotyczące przekształcania łóżek w szpitalach województwa mazowieckiego, zależne są od zmieniającej się dynamicznie sytuacji epidemiologicznej. Zapewniam jednak, że działania te uwzględniają potrzeby wszystkich pacjentów i podejmowane są w oparciu o całokształt warunków organizacji i funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w województwie

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×