eOstroleka.pl
,

Głosowanie ws. Lotosu: Opozycja wygrała z koalicją

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. lotos.pl fot. lotos.pl
REKLAMA

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zatrzymaniu w rękach państwa większościowego pakietu akcji (50 proc +1 akcja) grupy kapitałowej Lotos S.A. W piątek posłom koalicji nie udało się odrzucić go już w pierwszym czytaniu.

Dyskusja przed głosowaniem była bardzo gorąca. Przedstawiciel wnioskodawców Ireneusz Lipowski mówił:

- Wczoraj z tej trybuny apelowałem do ministrów i szarych eminencji tego rządu (...), przypominałem słowa klasyka: nie idźcie tą drogą! Donaldzie Tusk, Vincencie Rostowski, Michale Boni i Janie Krzysztofie Bielecki!

Z sali odpowiadały mu oklaski. Proszony przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz o „mniej emocji”, Lipowski odpowiedział: - Pani Marszałek, emocje są, bo być muszą.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest za to „partią oportunistów” i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez posła Jackiewicza „urzędasem”.

Po zakończeniu dyskusji posłowie głosowali nad wnioskiem o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem głosowało 215 posłów, 219 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Tym samym posłowie zdecydowali, że projekt trafi do dalszych prac w komisji. Taki wynik głosowania posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski przyjęli owacją na stojąco, gratulowali też przedstawicielom komitetu inicjatywy ustawodawczej. Skandowano też „precz z komuną”.

W sierpniu 2011 roku w Sejmie został złożony obywatelski projekt zakazujący prywatyzacji koncernu naftowego Lotos S.A. Zgodnie z projektem, państwo jest zobowiązane do zachowania większościowego (70 proc.) pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym pakietem spoczywa na Radzie Ministrów. Projekt od początku wspiera Prawo i Sprawiedliwość.

- My już przed kilkoma miesiącami proponowaliśmy, żeby objąć ochroną pewną grupę spółek Skarbu Państwa, strategicznych z punktu widzenia interesów naszego kraju i wprowadzić zapisy uniemożliwiające ich prywatyzację czy sprzedaż. Nie spotkało się to z zainteresowaniem ani przychylnością większości sejmowej - mówi Dawid Jackiewicz. Poseł PiS podkreśla, że nie wolno bagatelizować projektu, pod którym podpisało się ponad 150 tys. obywateli.

W styczniu rząd negatywnie zaopiniował obywatelski projekt. Dziś posłowie koalicji wnioskowali o jego odrzucenie, jednakże projekt - przewagą czerech głosów - został skierowany do prac komisji. Za jego odesłaniem do komisji głosowali posłowie PiS, Solidarnej Polski, SLD, a nawet Ruchu Palikota.


[źródło: mypis.pl / wPolityce.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×