2017-11-25T12:31:58+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Happening w obronie lisów pod ostrołęckim kinem [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
1
9

Dziś w Ostrołęce aktywiści z Fundacji Viva prowadzili happening w obronie zwierząt zabijanych na futra. Podczas akcji można było napisać kartkę do posła Arkadiusza Czartoryskiego i namówienia go do zagłosowania za wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra.

Happening Fundacji Viva! Odbywał się pod budynkiem Ostrołęckiego Centrum Kultury. Grupa aktywistów namawiała mieszkańców miasta i regionu do wyrażenia swojego protestu przeciw zabijaniu lisów i norek amerykańskich dla futer. Można to było zrobić poprzez napisanie kartki zaadresowanej do posła Czartoryskiego (PiS). Zebrane kartki z podpisami mieszkańców przekazane zostaną parlamentarzyście. W ten sposób fundacja chce przekonać posła do zagłosowania za wprowadzeniem w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra.

Dotychczas za zakazem opowiedziało się już kilkudziesięciu posłów różnych partii, m.in. Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański czy Paweł Suski.

Pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie. Zabija się u nas co roku 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii. Na fermach żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nie odizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r.

Zakaz jest jednak ważny nie tylko dla obrońców zwierząt. Mieszkańcy w całej Polsce protestują przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Ze względu na smród i uciekające z ferm norki nie chcą ich mieć w swoim sąsiedztwie – ferma to dla nich utrata miejsc pracy, spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy.

– Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt – powiedział w nagraniu Fundacji Viva! Jarosław Kaczyński.

– Zakaz jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety jeszcze wielu polityków się waha. Musimy przekonać ich, że zakaz jest potrzebny – dla zwierząt, ludzi i środowiska – mówi Magdalena Nowakowska z Ostrołęckiej  grupy Fundacji Viva!

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK Polonia na zlecenie Fundacji Viva! aż 67% procent Polaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. W Europie zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w Anglii, Walii, Szkocji, Austrii, Chorwacji. Zakaz wprowadzono także w Holandii i Czechach, gdzie obowiązuje jeszcze okres przejściowy. Częściowy zakaz obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Szwecji i Danii.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Lis, 12:44 25-11-2017,   24%
Niech Panie ze zdjęcia wprowadzą zakaz farbowania głoów bo same wyglądają jak farbowane lisy i pewnie nimi są. Ludzie kontrolujmy te fermy nakazujemy im zmiany i poprawy tego co złe ale tak naprawdę zajmijmy się ludźmi. Dostępem do lekarzy i lekarst, alkoholizmem, uzależnieniami, patologią i głodnymi dziećmi w szkołach.
odpowiedz   •   oceń :  
~abc, 10:00 26-11-2017,   86%
@~Lis Pokazałeś, żeś prostak i cham.

odpowiedz   •   oceń :  
~ajkk, 14:38 25-11-2017,   100%
Szkoda, że nie wiedziałam bo bym stanęła z Wami ....
Do lis - a kto ci zabrania zajmować się ludźmi, co dla ludzi już zrobiłeś -aś !!!!!!! , pozwól innym decydować czym chcą się zajmować, a sam zamiast pisać durne komentarze zajmij się np. głodnymi dziećmi
odpowiedz   •   oceń :  
~Krzyś, 23:34 25-11-2017,   0%
Za osiem tysięcy  miesięcznie  które te panie zarabiają tez bym tam stał !
odpowiedz   •   oceń :  
~lisiura, 10:02 26-11-2017,   0%
Te dwie rude bym wziął....nawet luzem bym czasem puścił.....
odpowiedz   •   oceń :  
~Norka, 11:20 26-11-2017,   0%
Co za hipokryzja pani która protestuje za wprowadzeniem zakazu sama chodzi w butach skórzanych !!!!
Ciekawe ile dostała za dniówkę
odpowiedz   •   oceń :  
~A, 14:57 26-11-2017,   84%
Do Norka - hipokryzja??? Czy norka zaglądała w moje buty??? Dla wiadomości wszystkich o tępej percepcji, bezpodstawnie oczerniających ludzi, zawistnych i
ograniczonych
- wszystkie elementy mojej garderoby są EKO ! Więcej polemizować nie będę szkoda mojego cennego czasu!
odpowiedz   •   oceń :  
~Ktoś, 15:36 26-11-2017,   80%
Ludzie  krytykujący akcję i  jej przedstawicielki są ograniczone.
Dziewczyny walczą o prawa zwierząt !!! i to im się chwali !! TAK TRZYMAĆ!!!!
Negatywne opinie  wystawiają  zapewne sprzedawcy  futer i innych skórzanych wyrobów:(((
Teraz są tak świetne imitacje skór naturalnych i futer ,że nie ma potrzeby zabijać zwierząt dla pseudo "elegantek" ...
Coraz więcej  znanych światowych  firm odchodzi od skór naturalnych i BRAWO im za to!!!
Dotyczy to również cyrków i zwierząt , które mają nieludzkie warunki życia  .
Absolutnie nie jestem zwolenniczką obecnie panującej partii politycznej , ale ZA OCHRONĄ ZWIERZĄT  - TAAK !!!
Myślę, że osoby biorące udział w propagowaniu akcji robiły to z dobrego serca - charytatywnie a nie ZA PIENIĄDZE !!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Ktos, 17:18 26-11-2017,   100%
Chciałam poinformować ze osoby które wyzywaly i podrywały opinie Fundacji czyli wolontariuszom  jak przedstawicielom publicznym będą tłumaczyć się przed sadem. Mamy screeny i IP komputerów.  Wyzwiska są czynem karalnym!  Powodzenia
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń