2017-11-24T14:03:33+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy poseł Czartoryski jest za zakazem hodowli zwierząt na futro?

REKLAMA
poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
3

25 listopada odbywa się międzynarodowy Dzień Bez Futra. Tego dnia Fundacja Viva! organizuje happeningi w 16 miastach w całej Polsce. Działacze w maskach znanych hodowców i polityków wspierających futrzany biznes będą namawiali przechodniów do napisania kartki do posła Arkadiusza Czartoryskiego i namówienia go do zagłosowania za wprowadzeniem zakazu chowu zwierząt na futra.

Pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie. Zabija się u nas co roku 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii. Na fermach żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nie odizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r.

Zakaz jest jednak ważny nie tylko dla obrońców zwierząt. Mieszkańcy w całej Polsce protestują przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Ze względu na smród i uciekające z ferm norki nie chcą ich mieć w swoim sąsiedztwie – ferma to dla nich utrata miejsc pracy, spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy.

Za zakazem opowiedziało się już kilkudziesięciu posłów różnych partii, m.in. Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański czy Paweł Suski.

– Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt – powiedział w nagraniu Fundacji Viva! Jarosław Kaczyński.

– Zakaz jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety jeszcze wielu polityków się waha. Musimy przekonać ich, że zakaz jest potrzebny – dla zwierząt, ludzi i środowiska – mówi Magdalena Nowakowska z Ostrołęckiej  grupy Fundacji Viva!

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK Polonia na zlecenie Fundacji Viva! aż 67% procent Polaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. W Europie zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w Anglii, Walii, Szkocji, Austrii, Chorwacji. Zakaz wprowadzono także w Holandii i Czechach, gdzie obowiązuje jeszcze okres przejściowy. Częściowy zakaz obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Szwecji i Danii.

W Ostrołęce akcja odbędzie się przy OCK, ul. Inwalidów Wojennych 23, w  godz. 10-17. Podczas akcji ulicznej działacze Fundacji Viva! będą zachęcali przechodniów do napisania kartek pocztowych do posła Arkadiusza Czartoryskiego z partii PiS, aby poparła zakaz hodowli zwierząt na futra, zawarty w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która na początku listopada trafiła do Sejmu.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~xyz, 19:24 24-11-2017,   100%
Tylko plebs umysłowy kupuje futra.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~zxy, 10:00 27-11-2017,   0%
słabe te przedstawione faktu produkcja szkodliwa dla środowiska banał :D, chemicznie wytwarzane futra z pochodnych ropy naftowej są bardzo eko :) mam nadzieję, że naród nie jest tak otumaniony przez te eko terrorystyczne fundacje i PiSiorów , muszę żonie kupić naturalne futerko.
odpowiedz   •   oceń :  
~zxy, 11:02 27-11-2017,   0%
słabe te przedstawione faktu produkcja szkodliwa dla środowiska banał :D, chemicznie wytwarzane futra z pochodnych ropy naftowej są bardzo eko :) mam nadzieję, że naród nie jest tak otumaniony przez te eko terrorystyczne fundacje i PiSiorów , muszę żonie kupić naturalne futerko.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń