zdjecie 7844
zdjecie 7844
2019-02-18T13:23:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Hospicjum kością niezgody. Caritas o stratach, prezydent się broni

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
6
6
140

Wypowiedziana przez prezydenta Ostrołęki umowa użyczenia budynków przy ul. Kościuszki dla Caritas na cele pobudowania hospicjum odbiła się szerokim echem w Ostrołęce. Wczoraj księża mówili o tym na ogłoszeniach duszpasterskich, a prezydent broni się, publikując komunikat.

Przypomnijmy, pismem z dnia 4 lutego br. prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik wypowiedział umowę użyczenia budynków przy ul. Kościuszki, które miały być przeznaczone na hospicjum. W piśmie, które opublikowaliśmy w naszym serwisie, prezydent oznajmił, że budynki mają być przeznaczone na inny cel. Nie napisał jednak, jaki to cel.

Wczoraj w ostrołęckich parafiach wypowiedziana przez Kulika umowa była tematem ogłoszeń duszpasterskich na każdej mszy świętej. Odczytano komunikat o następującej treści:

Caritas Diecezji Łomżyńskiej informuje, że w dniu 11 lutego 2019 r. (w Dzień Chorego) wpłynęło pismo od Prezydenta Miasta Ostrołęka WYPOWIADAJĄCE umowę użyczenia na użytkowanie nieruchomości w Ostrołęce, przy ul. Tadeusza Kościuszki (dawne budynki policyjne) z przeznaczeniem na budowę hospicjum stacjonarnego na 30 łóżek.

Caritas Diecezji Łomżyńskiej z inicjatywy Ks. Bpa Janusza Stepnowskiego, Ordynariusza Łomżyńskiego, wobec braku w Ostrołęce, jak i w innych miejscowościach w pobliżu, tego typu placówki, mając na względzie zapewnienie opieki wielu ciężko chorym i umierającym osobom, podjęła się budowy hospicjum stacjonarnego, mając doświadczenie prowadzonego już w Ostrołęce i Wyszkowie hospicjum domowego.

Po zawarciu umowy użyczenia, podjęliśmy czynności: związane z analizą procesu studyjnego, odwiedziliśmy hospicja stacjonarne w Warszawie, Płocku i Suwałkach wraz z zespołem konsultacyjnym. Na dzień dzisiejszy prawie gotowy projekt nowego hospicjum stacjonarnego zawiera najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu tego typu obiektów. Mieliśmy nadzieję, że w okresie letnim rozpocznie się tak niezbędna dla miasta Ostrołęki i okolic, budowa hospicjum. Na skutek wypowiedzenia umowy powyższa inwestycja upadła oraz narażeni zostaliśmy na straty związane z wykonaniem projektu budowlanego hospicjum.

Z kapłańskim pozdrowieniem - Ks. Andrzej Mikucki, Dyrektor Caritas Łomżyńskiej


Gdy zrobiło się głośno, prezydent Łukasz Kulik postanowił zareagować i zamieścił komunikat na swojej stronie na Facebooku. Ujawnił kulisy tej sprawy.

- Na początku stycznia w Urzędzie Miasta spotkałem się z przedstawicielami Caritas Diecezji Łomżyńskiej i rozmawialiśmy na temat budynku po starej komendzie. Caritas chciał zbudować hospicjum na 30 łóżek. Poinformowałem, że miasto stara się pozyskać teren po „starym” szpitalu. Chcielibyśmy w tym miejscu zbudować kompleks leczniczy, w skład którego wchodziłoby zarówno hospicjum i kilka innych placówek dedykowanych zarówno osobom chorym jak i niepełnosprawnym. Rozmawialiśmy o co najmniej 160 miejscach pobytu w 4 oddziałach (placówkach). Caritas mógłby zrealizować większy projekt niż obecnie planowany - napisał włodarz miasta.

W takim razie co z budynkiem po dawnej komendzie?

- Na terenie po „starej” komendzie - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - chcielibyśmy by powstało nowe przedszkole i żłobek (od strony ul. Kościuszki) oraz Dzienny Dom Seniora (od strony ul. Bogusławskiego), przedzielone placem zabaw wraz z kompleksem parkowym. Takie rozwiązanie pozwoliłoby finansować ich funkcjonowanie w ramach środków zewnętrznych na integrację międzypokoleniową. Obydwa projekty wymagają konsultacji z kilkoma instytucjami, dlatego nie chciałem mówić o tym zanim wszystko nie zostanie dopięte na ostatni guzik - tłumaczy prezydent Kulik. Pozostaje teraz trzymać kciuki, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Ostrołęczanie zapamiętają te plany, podobnie jak zapamiętali obietnice wyborcze.

Do ratusza wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie, lecz nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Jeżeli dowiemy się czegoś nowego, poza informacjami przekazanymi w oficjalnym komunikacie, poinformujemy o tym w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×