2022-10-03T15:27:21+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

REKLAMA
REKLAMA

 Dla zwierząt zima to stosunkowo wymagająca pora roku. W większości przypadków jej przetrwanie uzależnione jest od właściwego przygotowania, jednak zdarzają się sytuacje, gdy wspomniane przygotowanie jest w znacznym stopniu ograniczone, a nawet niemożliwe. Powyższe stwierdzenie dotyczy zarówno zwierząt bezdomnych, żyjących w bliskim otoczeniu człowieka, jak i zwierząt dzikich. Jak zatem pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Ciepły kąt dla bezdomniaków czyli jak pomóc bezpańskim kotkom?

Kot, kotek, kociątko, koteczek... Urocze, puchate koty stanowią obiekt sympatii zdecydowanej większości ludzi. To właśnie one mogą cieszyć się codzienną porcją świeżej karmy, bawić specjalnie przeznaczonymi do tego celu zabawkami czy też spać na miękkim posłaniu lub nawet naszym własnym łóżku. Niestety, nie wszystkie koty mają możliwość życia w tak komfortowych warunkach. Spora część mruczków to zwierzęta bezdomne, zaniedbane, dla których szczytem luksusu jest przeżycie choćby kilku godzin bez odczuwania głodu. I to właśnie one najbardziej narażone są na niebezpieczeństwa związane ze spadkiem temperatury. Jak im pomóc? Przede wszystkim należy umożliwić kotom wejście do piwnicznych korytarzy czy budynków gospodarczych. W praktyce wystarczy jedynie nieznacznie uchylić okno. Poza tym – choćby sporadycznie – wystawmy dla mruczków miskę z karmą dla kotów bądź mięsem oraz świeżą, czystą wodę. Pamiętajmy, aby nie dokarmiać zwierząt pożywieniem solonym oraz przyprawionym (np. resztkami z obiadu czy kośćmi kurczaka, którymi kot może się udusić), a tym bardziej zepsutym, nienadającym się do spożycia.

zdjecie 300

Nie tylko słonina dla sikorek

Jak powszechnie wiadomo, niektóre ptaki odlatują na zimę do krajów odznaczających się klimatem znacznie cieplejszym, niż nasz. Te pozostające na zimę w Polsce zaliczane są do gatunków osiadłych. Niestety, ich śmiertelność w miesiącach zimowych wynosi od 20 do aż 60%. Jakie ptaki zostają na zimę w naszym kraju? Między innymi sikory, dzięcioły, wróble, sójki, gile, sroki, czaple, łabędzie, zimorodki czy kaczki krzyżówki (również mięsożerne sowy, orły oraz jastrzębie). To właśnie wspomniane gatunki potrzebują pomocy człowieka w przeżyciu mroźnych, zimowych miesięcy. W tym celu warto wywiesić karmniki i budki lęgowe, w których umieścimy karmę. Pamiętajmy, że odpowiedni pokarm dla ptaków to przede wszystkim różnego rodzaju ziarna, kasze (ugotowane, niesolone), płatki owsiane, nasiona, a także gotowe mieszanki dostępne w sklepach. Z myślą o sikorkach warto natomiast przygotować kawałek niesolonej słoniny, gdyż stanowi ona ich największy przysmak.

artykuł sponsorowany
REKLAMA
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×