zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2020-04-20T16:20:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak władze Ostrołęki pomogą lokalnym przedsiębiorcom?

REKLAMA
REKLAMA
7
3
23

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalny biznes. Nie da się ukryć, że w wielu branżach spadek dochodów jest znaczący, a to oznacza, że przyszłość wielu firm wisi na włosku. Jak Miasto Ostrołęka ma zamiar pomóc lokalnym przedsiębiorcom? O to zapytał radny Jacek Łuba.

W związku z epidemią koronawirusa, sytuacja wielu przedsiębiorców z Ostrołęki jest nie do pozazdroszczenia. Niektórzy z nich zdecydowali się zamknąć działalność, inni ją zawieszają. Nie da się ukryć, że to trudny czas dla firm.

Nowelizacja "specustawy covidowej" daje gminom podstawę prawną do przesunięcia terminów płatności i zwolnień od podatku od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Gminy mają możliwość wprowadzenia uchwałą za część 2020 roku zwolnienia z podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców. Jest jednak jeden warunek - płynność finansowa przedsiębiorstw, które mogą podlegać zarządzenia, uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Niektóre miasta już rozpoczęły działania pomocowe dla przedsiębiorców. W Ostrowcu Świętokrzyskim powstał pakiet "Bezpiecznik dla Ostrowca", zakładający obniżkę podatku od nieruchomości czy obniżkę opłat za wodę do 1 zł za metr sześcienny. W Krakowie wprowadzono zwolnienia z czynszu czy odroczenie terminu płatności podatków lokalnych, zawieszono też pobieranie opłat za zajęcie terenu. Władze Tarnobrzega również wypracowały pakiet pomocowy dla firm, chociażby przez wspomniane już zwolnienia z czynszów czy odroczenie płatności podatków, ale też zaawieszenie działań windykacyjnych.

W Sieradzu udzielono bonifikaty dotyczącej czynszu najmu lokali użytkowych znajdujących się w zasobach komunalnych miasta. W Nakle nad Notecią przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o ulgi w płatnościach z tytułu podatku od nieruchomości. To tylko kilka przykładów, choć miast wprowadzających ułatwienia dla przedsiębiorców jest wiele. Powstaje więc pytanie: jakie działania podejmie Miasto Ostrołęka?

Uważam, że wspólnie możemy opracować odpowiednią strategię działania i dodatkowo wesprzeć nasze lokalne firmy

- twierdzi radny Jacek Łuba z klubu radnych Bezpartyjne Miasto.

W swojej interpelacji radny zadał prezydentowi dwa pytania:

  • Czy w sytuacji trwającej epidemii Miasto Ostrołęka planuje jakiekolwiek formy wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców?
  • Czy w związku z utratą dochodów w większości branż planowane są np. zwolnienia z podatków lokalnych, w tym podatków od nieruchomości i środków transportu?

Jako klub radnych Bezpartyjne Miasto Ostrołęka służymy pomocą przy opracowywaniu działań, mających na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców

- dodał radny.

Odpowiedzi prezydenta powinniśmy spodziewać się w ciągu dwóch tygodni.

REKLAMA
zdjecie 9440

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×