2018-08-30T21:40:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Jak wybrać właściwy Urząd Skarbowy? Co jeśli się przeprowadziłem?

REKLAMA
REKLAMA

Istnieją różne rodzaje właściwości. Jest to określenie prawne stwierdzające, który organ, urząd lub sąd jest odpowiedni do prowadzenia sprawy lub złożenia dokumentów. Właściwość miejscowa określa, który z nich należy wybrać pod względem terytorialnym. W przypadku PIT jest to o tyle kluczowe, że podatnik nie tylko składa w urzędzie skarbowym swoją deklarację podatkową, ale również wpłaca odpowiednie, wyliczone wcześniej zobowiązania podatkowe. Płacąc podatek, robi to na numer rachunku konkretnego urzędu skarbowego (nie ma jednego ogólnego numeru rachunku dla wszystkich urzędów). Dlatego błędny wybór, może spowodować nie tylko przesłanie błędnie deklaracji, ale również zapłatę zobowiązania na zły rachunek bankowy.

Właściwy Urząd Skarbowy – gdzie i jak to określić

W zasadniczej większości przypadków, na pytanie: „Który Urząd Skarbowy wybrać do złożenia PIT?”, można odpowiedzieć, że właściwy miejscowo względem zamieszkania podatnika. Zgodnie z aktualnymi uregulowaniami, to właśnie miejsce zamieszkania podatnika – przede wszystkim osób fizycznych, ale również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, będzie kluczowe do wyboru właściwego Urzędu Skarbowego. Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Warszawie, ale miejsce zamieszkania ma w Pruszkowie, to właściwym Urzędem Skarbowym do złożenia PIT, będzie Urząd Skarbowy w Pruszkowie.

W tym miejscu warto zauważyć, że ustawodawca określa miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Czyli może zdarzyć się, że podatnik jest zameldowany gdzie indziej, a miejsce zamieszkania ma w innym miejscu. W tym przypadku należy pamiętać, aby podać pracodawcy odpowiednie informacje o swoim aktualnym miejscu zamieszkania. W innym przypadku może on nieprawidłowo wypełnić dokumenty, stanowiące podstawę dla naszego PIT – np. błędnie przygotować PIT-11.

W przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem i posiadających różne właściwe miejscowo organy podatkowe, należy wybrać jeden z nich i odpowiednio uwzględnić to w formularzu podatkowym. 

Przeprowadzka i zmiana miejsca zamieszkania

Zdarzają się sytuacje, że w podatnik przeprowadza się w trakcie trwania roku podatkowego. O ile przeprowadzka odbywa się w ramach właściwości miejscowej jednego organu, to nie ma potrzeby zmiany urzędu na potrzeby deklaracyjne PIT. Jednak w przypadku przeprowadzki do „rejonu” podlegającego pod inny urząd skarbowy, należy uwzględnić to w swoim druku księgowym. Szczególną uwagę zwrócić muszą  mieszkańcy większych miast - sama zmiana dzielnicy może już oznaczać zmianę właściwego organu podatkowego.

W takim przypadku pozostaje pytanie, który z właściwych urzędów podatkowych należy wybrać. Ustawodawca stwierdza wprost, że w przypadku zmian, czy przeprowadzki należy uznać, za właściwy urząd skarbowy właściwy dla podatnika na dzień 31 grudnia roku, którego dotyczy deklaracja. Nie ma więc konieczności składania dwóch deklaracji.

Podsumowanie i rekomendacje

Każdorazowo przed wypełnieniem formularza podatkowego, warto ponownie zweryfikować zarówno posiadane dokumenty jak i aktualne przepisy, również te dotyczące właściwości organów podatkowych. W przeszłości ustawodawca wprowadził już zmiany w tym zakresie, co spowodowało błędne wypełnienie oraz złożenie deklaracji podatkowych przez niektórych podatników. Dlatego, zawsze rekomendowanym rozwiązaniem jest upewnienie się, czy nasza wiedza jest pełna oraz aktualna.

Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30