2012-02-02T00:18:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jak zabezpieczyć się przed mrozem?

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W województwie mazowieckim w ciągu najbliższych dni będą się utrzymywać silne mrozy. Zachowajmy szczególną ostrożność. Chrońmy się przed odmrożeniami i wychłodzeniem. Pamiętajmy także o odpowiednim przygotowaniu do podróży samochodem. Unikajmy chodzenia po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Nie pozostawajmy obojętni na widok marznącego człowieka - apeluje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 można uzyskać informacje o pomocy dla bezdomnych. Z powodu wychłodzenia dotychczas w województwie zmarło siedem osób.  

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w czwartek i piątek temperatura w ciągu dnia może spadać do -18°C w dzień i do -26°C w nocy, co u ludzi zwiększa ryzyko odmrożeń i wychłodzeń. Aby temu zapobiec należy ubierać się wielowarstwowo oraz zakładać ciepłe skarpety, buty, rękawice wodoodporne i czapkę. Najszybciej marzną stopy, ręce, policzki, nos. Powinniśmy także zadbać o wysokokaloryczną dietę. Pamiętajmy, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez co ciało traci szybciej ciepło - przypomina wojewódzki inspektor sanitarny Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn.

Objawy odmrożenia to: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców, nosa, uszu. W przypadku odmrożenia kończyn, należy zanurzyć je w letniej wodzie o temperaturze około 36°C. Na inne odmrożone części ciała trzeba nakładać ciepłe (ale niegorące okłady). Do wychłodzenia dochodzi, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Jego objawami są: zaburzenia świadomości, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Pomoc osobie wychłodzonej polega na powolnym ogrzewaniu - zdejmujemy przemarznięte ubranie, układamy poszkodowanego na suchej tkaninie i okrywamy całe ciało kocem. Osobie wychłodzonej lub dotkniętej odmrożeniem nie podajemy alkoholu!

W czasie silnych mrozów zachowujmy szczególne zasady bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wyruszając w podróż należy:

- zapoznać się z prognozami meteorologicznymi na najbliższe godziny,

- upewnić się, że zbiornik z paliwem jest pełny (przy niskim poziomie paliwa może ulec zamrożeniu),

- sprawdzić działanie układu hamulcowego, pojemność elektryczną akumulatora, ogrzewanie samochodu oraz poziom oleju (im niższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo zamrożenia),

- zmienić olej napędowy z letniego na zimowy,

- przygotować zimowe wyposażenie - w bagażniku warto mieć łopatę typu saperka, skrobaczkę do szyb oraz zmiotkę do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby i zamki,

- w przypadku długiej podróży należy zabrać latarkę i koc, a także ciepły napój w termosie i trwałą żywność, np. batoniki, gorzką czekoladę, itp.,

- posiadać przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Powinniśmy też odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Drzwi i okna powinny być izolowane.  Należy też sprawdzić: zabezpieczenie gaśnic, stan instalacji elektrycznej (szczególną uwagę trzeba zwrócić na nadpalone kable urządzeń grzewczych takich jak kuchenki lub piecyki), szczelność instalacji grzewczych (nie używać starych lub niewiadomego pochodzenia podgrzewaczy).

Niska temperatura na zewnątrz powoduje, że coraz intensywniej ogrzewamy nasze mieszkania i domy. W okresie szczególnie zmożonego okresu grzewczego wzrasta liczba zatruć tleniem węgla. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, trudno zauważyć, że się ulatnia. Warto zainwestować w montaż czujników czadu.

Pamiętać należy także o czyszczeniu i udrożnianiu przewodów wentylacyjnych i dymowych, zapewnieniu obiegu powietrza oraz regularnych przeglądach urządzeń grzewczych. Ważne by obserwować siebie i najbliższych - jeśli pojawią się bóle i zawroty głowy, poczucie ociężałości lub osłabienia, wymioty lub ucisk w skroniach, warto wezwać lekarza, a do czasu przyjazdu pomocy medycznej nie zasypiać, gdyż może dojść do porażenia środka oddechowego i śmierci.

Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia dla bezdomnych - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej. Zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Na terenie województwa samorządy zapewniły ponad 3,3 tys. miejsc w 68 placówkach (w tym w 27 w Warszawie).  

W niektórych noclegowniach i schroniskach w razie potrzeby możliwe jest dostawienie dodatkowych łóżek i materaców. Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia. Funkcjonują też wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim, Radomiu oraz w Warszawie. Pełna lista miejsc pomocy znajduje się na www.mazowieckie.pl - baner Pomoc dla Bezdomnych.

Spadek temperatur zwiększa ryzyko awarii energetycznych oraz wodociągowych. Może też być przyczyną utrudnień na kolei. Niskie temperatury mogą powodować m.in.: pęknięcia szyn, oblodzenie sieci trakcyjnej prowadzące do jej zerwania, awarie instalacji grzewczych w składach pociągu.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2