2011-11-25T14:55:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tyle zapłacisz w Ostrołęce za przygotowanie samochodu do zimy

REKLAMA
zdjecie 1643
zdjecie 1643
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA

Przed nami zima. Czas zadbać o samochód tak, aby nie zawiódł nas podczas mrozów, na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Sprawdziliśmy, ile w Ostrołęce kosztuje przegląd samochodu przed zimą.

Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić, jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie. Olej silnikowy, płyn hamulcowy, chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy muszą być uzupełnione bądź wymienione. Koszty wymiany tych płynów w profesjonalnym zakładzie wynoszą około 30 zł. Jednak do tej ceny musimy doliczyć cenę płynu i w przypadku oleju silnikowego - filtru, a te kosztują w zależności od marki samochodu od 20 zł wzwyż.

Kolejną rzeczą, którą przed zimą należy sprawdzić w samochodzie, jest zawieszenie i układ jezdny.
Musimy zadbać o to, by w zawieszeniu nie występowały żadne luzy, tak samo należy sprawdzić układ kierowniczy i hamulcowy. Za wymianę klocków hamulcowych zapłacimy około 100 zł od osi. Za naprawdę i regulację pozostałych układów w naszym pojeździe będziemy musieli zapłacić  w zależności od usterki i marki samochodu. Koszt takich napraw może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

W Polsce nie ma obowiązku jazdy w okresie zimowym na specjalnie przystosowanych do tego oponach. Zalecane jest jednak zmienić opony na zimowe, które zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg. Koszt wymiany opon z letnich na zimowe wynosi około 40 - 50 zł za komplet.

Dobrze jest, zwłaszcza w starych samochodach, zabezpieczyć podwozie. Koszty takiej usługi wynoszą od 200 do 500 zł w zależności od warsztatu i marki pojazdu. Jeżeli zdecydujemy się na zabezpieczenie podwozia naszego auta, musimy liczyć się z tym, że wykonanie usługi trwa nie krócej niż trzy dni.

Jeżeli nie chcemy mieć przykrych przygód z naszym samochodem w mroźne zimowe poranki, powinniśmy sprawdzić stan pasków - klinowego i rozrządu. Koszty ich wymiany zaczynają się od 30 zł. Powinniśmy zadbać też o cały układ elektryczny pojazdu.

Bardzo ważna dla kierowców w okresie zimy jest klimatyzacja, która w pojazdach odpowiada za odszronienie szyb i uniemożliwia ich zaparowanie. Przynajmniej raz w roku powinniśmy ją odgrzybić i napełnić. Koszt takiej usługi wynosi około 180 zł.

Zwłaszcza w zimne i wilgotne dni powinniśmy dbać o czystość w naszym samochodzie. Wiele osób nie wie, że piasek, który zbiera się na wycieraczkach w samochodzie, staje się tak wilgotny, że w pewnym momencie zaczyna parować. Wilgoć z piasku wnika w tapicerkę przez co w samochodzie może tworzyć się nieprzyjemny zapach „stęchlizny”.


J. Pych

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×