2011-10-15T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tyle kosztuje matura w Ostrołęce

REKLAMA
fot. sxc.hu
REKLAMA

Egzamin dojrzałości to olbrzymi stres dla większości uczniów szkół średnich. Sprawdziliśmy, ile muszą wydać pieniędzy, aby dobrze przygotować się do matury.

- W tym roku planuję zdawać maturę rozszerzoną z fizyki - mówi nam Filip, uczeń jednego z ostrołęckich liceów. - Uważam, że to co omawiamy na lekcjach nie wystarczy, bym uzyskał dobry wynik - dodaje.

Korepetycje są najpopularniejszą formą dokształcania się uczniów. Udzielają ich zarówno nauczyciele jak i osoby, które jeszcze same się uczą. Zazwyczaj odbywają się w domu korepetytora lub biorącego korepetycje. Maturzyści najczęściej chcą się dokształcać z języka polskiego, matematyki i angielskiego. Jak nam mówią, najtrudniej znaleźć dobrego korepetytora z przedmiotów ścisłych.

Korepetycje z popularnych przedmiotów można pobierać płacąc „tylko” 15 zł za godzinę. Gorzej jest z takimi przedmiotami jak fizyka, czy biologia, bo tu ceny zaczynają się zazwyczaj od 35 złotych za godzinę, ale czasami - za naukę u osoby uznawanej za dobrego korepetytora - trzeba zapłacić nawet 70-80 zł. Często uczniowie, chcąc obniżyć koszty, chodzą na korepetycje w dwie - trzy osoby.

Ciekawą propozycją dla maturzystów, jaka niedawno pojawiła się na ostrołęckim rynku usług, jest „Centrum korepetycji”. Firma posiada bazę korepetytorów, których wysyła do klienta. Oferuje korepetycje z wielu przedmiotów w stosunkowo niskiej cenie - od 25,99 zł (przy dwóch osobach) za pełną godzinę zegarową nauki.

Tańszą propozycją są specjalne kursy przygotowujące do matury z danego przedmiotu. Takie kursy w Ostrołęce prowadzi LCE Logos Centrum Edukacyjne. Cena kursu to 230 zł miesięcznie za kurs przygotowujący do matury podstawowej i 250 zł za kurs przygotowujący do matury rozszerzonej. Dodatkowo jest wiele możliwości uzyskania zniżki (np. gdy płacimy z góry za cały rok). Zajęcia odbywają się w grupach 7-10 osobowych. W zależności od poziomu korepetytorzy poświęcają nam 10 lub 12 godzin lekcyjnych miesięcznie.

Popularne wśród młodzieży są również kursy językowe przygotowujące do matury. W swojej ofercie takie kursy ma większość szkół języków obcych. Podobnie jak w poprzedniej propozycji, zajęcia odbywają się w małych grupach (najczęściej do 12 osób). Cena takiego kursu waha się w granicach 800-1200 zł za rok nauki.

Alternatywą dla płatnych korepetycji i kursów są tzw. „fakultety” w szkołach, czyli dodatkowe bezpłatne zajęcia. Uczniowie często narzekają jednak, że wolą zapłacić za naukę i mieć pewność, że korepetytor będzie przykładał się do pracy.  

Oczywiście korepetycje i kursy to nie wszystkie koszty, jakie ponosi maturzysta. Na przykład vademecum z jednego przedmiotu kosztuje od 20 do nawet 60 złotych. O cenie kompletu podręczników nie wspominając.

W sumie, jeżeli rodzice ucznia chcą, aby był on lepiej przygotowany do egzaminu dojrzałości, muszą liczyć się z wydaniem kilku tysięcy złotych. Niestety, nawet wydanie tak dużej sumy nie gwarantuje zdania matury...


J. Pych

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2