2020-03-23T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Jakie badania można wykonać w profesjonalnym laboratorium?

REKLAMA

Z perspektywy osoby prywatnej badania medyczne będą pierwszym, z czym kojarzy się typowe laboratorium. Jednak profesjonalne akredytowane laboratorium badawcze przeprowadza przeróżne badania, nie tylko te medyczne (jak badania krwi).

Analizy laboratoryjne mogą dotyczyć wielu innych przedmiotów, takich jak żywność, woda, gleba, kosmetyki, chemia gospodarcza czy innego rodzaju chemikalia, leki, a nawet opakowania. To tylko przykłady, lista mogłaby być o wiele dłuższa. Takie badania mogą okazać się niezbędne z perspektywy przedsiębiorcy.

Jakie laboratorium wybrać do przeprowadzenia profesjonalnych badań?

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, z pewnością będzie nam zależeć na profesjonalnym i rzetelnym przeprowadzeniu badań. Dlatego będziemy szukać najlepszego laboratorium oferującego swoje usługi na najwyższym poziomie. Warto wtedy swoje poszukiwania rozpocząć od rozglądania się za konkretnym rodzajem laboratorium, takim jak akredytowane laboratorium badawcze.

Czym jest akredytowane laboratorium badawcze?

Akredytowane laboratorium badawcze to laboratorium, które otrzymało certyfikat na przeprowadzanie konkretnego rodzaju badań. Taki certyfikat może wydawać wyłącznie Polskie Centrum Akredytacji (PCA). W akredytowanych laboratoriach zawsze korzysta się z najnowszych technologicznie urządzeń, a kadra jest wyszkolona i doświadczona, co zapewnia najwyższą jakość usług.

Certyfikat uzyskać można na każdy rodzaj badań, bez względu więc na ukierunkowanie laboratorium, najlepsze z najlepszych będą posiadały certyfikat w swojej dziedzinie. Akredytacja laboratorium na określony rodzaj badań stanowi gwarancję, że badania będą przeprowadzane według Polskiej Normy i podlegają ogólnopolskiego systemu kontroli jakości. Z tego powodu akredytowanym laboratoriom nie zleca się badań małej wagi, ale raczej te o wyjątkowym znaczeniu.

Jakie badania można wykonać w profesjonalnym laboratorium?

To, jakie badania są akredytowane w wyspecjalizowanej placówce, zależy od rodzaju laboratorium badawczego. Ze względu na to, że dostaje się akredytację na jakiś konkretny rodzaj badań lub konkretne jedno badanie, przed dokonaniem wyboru odpowiedniego laboratorium należy sprawdzić, jakie certyfikaty posiada. To bardzo ważne, ponieważ to, że w akredytowanym laboratorium przeprowadza się badania różnych rodzajów, nie oznacza, że na każde z nich posiada tę samą akredytację.

Profesjonalne akredytowane laboratorium badawcze może zajmować się na przykład badaniami, które dotyczą:

- bezpieczeństwa zabawek i innych artykułów dziecięcych;

- jakości próbek środowiskowych, takich jak woda (pitna, basenowa, kąpieliskowa, ściekowa i inne), odpady czy gleba,

- paliwa (np. benzyna), gazów węglowodorowych (np. LPG), olejów opałowych, ropy naftowej i innych chemikalii,

- farmaceutyków,

- żywności i pasz,

- kosmetyków i chemii gospodarczej,

- materiałów i wyrobów opakowaniowych z tychże materiałów (na przykład z tworzyw sztucznych, papieru, metali, silikonu, ceramiki czy szkła), które mają kontakt z żywnością.

Artykuł powstał we współpracy z akredytowanym laboratorium badawczym Hamilton.com.pl

Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3