2011-10-30T19:55:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jan Tomaszewski konsultantem SB? „To jakaś kompletna bzdura”

REKLAMA
Jan Tomaszewski (fot. wybierzpis.org.pl)
REKLAMA

„Newsweek” opublikował tekst, z którego wynika, że Jan Tomaszewski był konsultantem Służby Bezpieczeństwa. Poseł-elekt Prawa i Sprawiedliwości mówi, że to kompletna bzdura.

„Kategoria: konsultant, pseudonim »Alex«, podstawa pozyskania: dobrowolność, data pozyskania: 1986.07.28.” - ta linijka w znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej dokumentach dotyczących Tomaszewskiego robi największe wrażenie. Taki zapis wskazuje na to, że słynny piłkarz pod koniec komunizmu spotykał się ze SB - pisze Newsweek.
 
- Dla mnie jest to jakaś kompletna bzdura. Nawet się cieszę, bo okazuje się, że ich wystraszyłem, skoro szukają teraz na mnie takiego haka - mówi portalowi Niezależna.pl Jan Tomaszewski. - Nie wiem, co to znaczy konsultant Służby Bezpieczeństwa. W tamtym czasie podjąłem współpracę z Andrzejem Strejlauem i byłem wtedy konsultantem, ale do szkolenia bramkarzy. Większej bzdury albo fałszywki już nikt nie mógł wymyślić.
 
- To że jakiś ubek mnie zarejestrował, trudno. A zresztą tam jest napisane, że jestem magistrem i nauczycielem wuefu, a nigdy nim nie byłem. Boją się, że nie dopuszczę do  zamiecenia pod dywan różnych afer, tak jak „afery hazardowej”, a chodzi o miliardy złotych przy przekrętach z budową stadionów. To jest polityka. Jestem odporny - zaznacza poseł-elekt. - Nigdy nie byłem konsultantem Służby Bezpieczeństwa. Byłem konsultantem, ale reprezentacji prowadzonej przez Andrzeja Strejlaua. Tylko i wyłącznie - zaznacza Jan Tomaszewski.

Profesor Jan Żaryn, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Niezależną.pl potwierdza, że konsultanci byli jednym z osobowych źródłem informacji Służby Bezpieczeństwa, ale podkreśla, iż bardzo często nie mieli oni świadomości, że są rejestrowani przez SB. 

- Nie znam dokumentów dotyczących Jana Tomaszewskiego, ale możliwa jest taka sytuacja. Służba Bezpieczeństwa mogła go traktować jako konsultanta, a on tym nawet nie wiedział - podkreśla profesor Żaryn.


[źródło: Newsweek / Niezależna.pl]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2