eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Jedni wspierają, dla innych liczy się tylko zysk". Na ministerialnej liście... zakład z Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Ostrołęcki zakład należący do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Piątnicy znalazł się na liście podmiotów, które sprowadzały mleko z innych krajów. Ministerstwo Rolnictwa opublikowało listę, która ma zaprezentować podmioty, u których... "kwestia patriotyzmu gospodarczego budzi wątpliwości".

Niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać. Gorzej bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy. W warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości. Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników

- poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie internetowej.

Na liście zakładów sprowadzających mleko i przetwory zza granicy znalazła się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy - Zakład Produkcyjny w Ostrołęce. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, zakład sprowadzał mleko surowe z Litwy.

zdjecie

Wpis na stronie Ministerstwa Rolnictwa zatytułowano: "Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk".

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy odpowiedziała na ten wpis w komunikacie, który podpisał osobiście Zbigniew Kalinowski, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Oto jego treść:

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad 2 tysięcy rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na Podlasiu, północy Mazowsza i Kurpiach. 97,3% mleka wykorzystywanego do produkcji wyrobów z Piątnicy pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w Spółdzielni.

Chcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, Spółdzielnia w 2012 roku uruchomiła program pozyskiwania tego surowca, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych dostawców nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o jego sprowadzaniu z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Skup mleka ekologicznego z Litwy wynosi niecałe 2,7% całego skupowanego mleka.

OSM Piątnica od lat aktywnie wspiera lokalnych rolników w zakresie produkcji mleka i od blisko 20 lat płaci im najwyższą cenę w Polsce. W pierwszym kwartale 2020 roku Spółdzielnia płaciła swoim rolnikom 1,66 zł netto za 1 litr mleka, podczas gdy średnia cena w kraju wyniosła 1,37 zł netto za litr. Mimo trwającej epidemii koronawirusa, Spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać ceny płaconej za mleko swoim rolnikom.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×