2019-11-06T11:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Jedziesz na wakacje? Czy wiesz, że w Europie jesteś ubezpieczony?

REKLAMA
REKLAMA

W kontekście wyjazdów zagranicznych zawsze warto sprawdzić kwestie związane z ubezpieczeniem. Dobrym pomysłem będzie wykupienie prywatnej polisy, lecz w pewnym zakresie, każda osoba ubezpieczona w Polsce, będzie również miała zapewnione świadczenia w innych krajach europejskich. Będzie to niezwykle istotne, gdy dopadną nas problemy zdrowotne podczas zagranicznych wakacji.

EKUZ – czym jest i co gwarantuje?

Wybierasz się za zagraniczne wakacje? Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli przeczytasz kilka poradników turystycznych. Na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik-turysty/ znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat ubezpieczeń, w tym i międzynarodowych.

EKUZ, a więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, może być naszą przepustką do skorzystania z pomocy medycznej poza krajem, bez ponoszenia dodatkowych kosztów lub przynajmniej z ograniczeniem takich wydatków. Przysługuje ona każdemu obywatelowi Unii Europejskiej i jest wydawana całkowicie bezpłatnie, natomiast warunkiem jest otrzymania, jest bycie ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Obejmuje to nie tylko pracowników, ale też uczniów czy studentów i innych obywateli, którzy są objęci dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem w NFZ.

EKUZ może okazać się bardzo przydatne, lecz należy pamiętać, że nie pokrywa wszystkich wydatków, na jakie może być narażony turysta w razie wypadku lub choroby za granicą. Pozwala ona korzystać z państwowej służby zdrowia w takim samym zakresie jak obywatele danego kraju. Niesie to za sobą wiele korzyści, lecz nie gwarantuje, że cała pomoc będzie bezpłatna – to, ile trzeba będzie zapłacić za pomoc, zależy od regulacji danego państwa. Przed wyjazdem warto upewnić się zatem, jak prezentują się zasady w danym kraju.

W niektórych przypadkach zwracany jest określony procent kosztów – trzeba się również liczyć z tym, iż czasem należy zapłacić za opiekę, a zwrot otrzymamy dopiero po powrocie do kraju. Zależnie od państwa, może się jednak okazać, że niektóre koszty nie są pokrywane z EKUZ i trzeba je opłacić samemu lub z ubezpieczenia prywatnego – może to dotyczyć choćby pobytu w szpitalu czy akcji ratunkowej lub transportu medycznego. Z tego względu prywatne ubezpieczenie jest często niezbędne, zwłaszcza gdy wybieramy się za granicę z myślą o uprawianiu sportów, także zimowych, takich jak narty czy snowboard.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ (https://ekuz.com.pl/) obowiązuje na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych w EFTA: Szwajcarii, Norwegii, Islandii czy Liechtensteinu. Może ją wyrobić każda osoba z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, a jej uzyskanie jest bezpłatne. Wystarczy złożyć wniosek osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, bądź przesłać go drogą mailową, pocztową lub faksem. Zależnie od charakteru wyprawy, wnioskuje się o wydanie karty na poczet wyjazdu tymczasowego (turystycznego) lub pracowniczego. Karta będzie do odebrania w punkcie NFZ lub na poczcie.

Okres ważności karty może być różny, zależnie od tego, kto się o nią ubiega. Istotne jest natomiast to, że jedna karta przypisana jest do konkretnej osoby - w przypadku wyjazdów rodzinnych, należy zatem wyrobić kartę dla każdej osoby.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3  4  5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30  1  2  3  4  5