eOstroleka.pl
Polska,

Jerzy Wilk (PiS) prezydentem Elbląga

REKLAMA
zdjecie 9740
zdjecie 9740
Jerzy Wilk, Jarosław Kaczyński fot. mypis.plJerzy Wilk, Jarosław Kaczyński fot. mypis.pl
REKLAMA
zdjecie 9740

PiS pokonało PO w Elblągu. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk został prezydentem Elbląga. Na Wilka głosowało 51,74% osób, które wzięły udział w wyborach. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta.

To kolejne zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich miesiącach. Wcześniej PiS wygrało w uzupełniających wyborach do Senatu w Rybniku, gdzie Bolesław Piecha pokonał innych kandydatów. Od czerwca Prawo i Sprawiedliwość rządzi także województwem podkarpackim, gdzie marszałkiem został Władysław Ortyl – dotychczasowy senator PiS.

Zwycięstwo w Elblągu to olbrzymi sukces Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory w tym mieście z dużą przewagą wygrywała Platforma Obywatelska. Do przedterminowych wyborów samorządowych w tym mieście doszło w wyniku referendum, w którym Elblążanie odwołali reprezentującego Platformę Obywatelską Grzegorza Nowaczyka.

W pierwszej turze zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Do drugiej tury dostała się także Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej. Dużym zaskoczeniem była duża przewaga jaką miał kandydat PiS. Podobnie oceniano zwycięstwo Prawa i sprawiedliwości w wyborach do Rady Miasta, gdzie ugrupowanie zdobyło aż dziesięć mandatów, siedem przypadło Platformie Obywatelskiej, pięć Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, a trzy Komitetowi Wyborczemu Witolda Wróblewskiego. PiS nie ma większości w Radzie Miasta, ale do jej uzyskania wystarczy koalicja z najmniejszym kołem w Radzie Miasta.

W drugiej turze wyborów Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości zdobył 17 266 głosów (51,74%), a Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej 16 106 głosów (48,26%). W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić w tym mieście przynajmniej do następnych wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią 2014 roku. Jerzy Wilk zapowiada, że w tym czasie będzie chciał posprzątać po rządach Platformy Obywatelskiej. Pierwszym działaniem nowego prezydenta będzie zapowiedziany audyt budżetu.

- Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa. Chcę pogratulować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa, zwłaszcza Elblążanom – powiedział Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zwycięstwie w Elblągu. Jak przyznał, wygrana w tym mieście spowodowała, że nie można mówić o jakimś szklanym suficie Prawa i Sprawiedliwości, którego ta partia nie mogłaby przebić.

Od kilku miesięcy Prawu i Sprawiedliwości bardzo dobrze wiedzie się w wyborach. W Rybniku Bolesław Piecha pokonał innych kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu. Do tamtej pory był to okręg zdominowany przez Platformę Obywatelską. PiS rządzi także w województwie podkarpackim po odwołaniu marszałka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, któremu postawiono zarzuty prokuratorskie.

W najbliższym czasie odbędzie się także referendum nad odwołaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prawo i Sprawiedliwość włączyło się w akcje zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Politycy ugrupowania przyznają, że to może być kolejny krok do zwycięstwa w całej Polsce. Na początku września odbędą się także uzuepłniające wybory do Senatu na Podkarpaciu, gdzie PiS również liczy na zwyciestwo.

Źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×