eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest propozycja nazwy ulicy na osiedlu Centrum

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Radni z Ostrołęki podejmą wkrótce decyzję dotyczącą nadania nazwy jednej z ulic na osiedlu Centrum. Z wnioskiem o to wystąpili właściciele nieruchomości przylegających do ulicy. Jest już nawet propozycja nazwy - ulica ma nosić imię wybitnej postaci historycznej.

Do Prezydenta Miasta Ostrołęki wpłynął wniosek o nadanie nazwy drodze położonej na osiedlu Centrum, odchodzącej od ulicy Królowej Bony, usytuowanej na gruntach będących własnością Miasta Ostrołęki (część działki nr 60172/3). Z wnioskiem wystąpili właściciele nieruchomości przylegających. Mając na uwadze położenie w rejonie ulic Królowej Bony i Królowej Marysieńki, wnioskodawcy proponują, aby ulica nosiła nazwę Królowej Jadwigi.

Królowa Jadwiga, zwana Jadwigą Andegaweńską, urodziła się w lutym 1374. Była córką Ludwika Węgierskiego Andegawena i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Jadwiga już od wczesnych lat przygotowywała się do roli królowej. Wychowywana w środowisku kulturalnym na dworze w Budzie była starannie wykształcona. Miała zamiłowanie do sztuki, muzyki, nauki, a także znała języki obce. Po śmierci króla Ludwika, na prośbę dostojników polskich, matka przeznaczyła Jadwigę na tron polski. 16 października 1384r. Jadwiga została ukoronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego. Wielki Książę Litwy, Jagiełło, który ubiegał się o rękę Jadwigi, obiecał, że przyjmie chrzest razem ze swoim narodem i przyłączy Litwę do Korony. Dla dobra narodu i Kościoła młodociana królowa poślubiła Jagiełłę w roku 1386.

Jadwiga miłowała Kościół i namiestnika Chrystusowego jak wierna córka. Świadoma swego posłannictwa wspierała głoszenie Ewangelii, troszczyła się o rozwój kultu Bożego i jedność chrześcijan. Przyśpieszyła ustanowienie diecezji wileńskiej. W Pradze założyła przy uniwersytecie bursę dla Litwinów przygotowujących się do ewangelizacji Litwy. W 1397 r. otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Poprzez swój zapis w testamencie królowa przyczyniła się do odnowienia tegoż uniwersytetu, zwanego odtąd Jagiellońskim. Gorąco kochała Chrystusa ukrzyżowanego. Jako pokorna służebnica Boga, pełna roztropności i mądrości, służyła ziemskiemu Królestwu Chrystusa.

Dla chorych zakładała szpitale, biednym nie szczędziła pomocy. Głębia jej życia wewnętrznego znajdowała wyraz w ofiarnej służbie każdemu potrzebującemu. Była przykładem harmonii modlitwy i czynu. Zmarła 17 lipca 1399 roku, kilka dni po wydaniu na świat córki, w wieku 25 lat. Już po śmierci królową Jadwigę otaczano kultem. 8 czerwca 1979 r. św. Jan Paweł II odprawił Mszę świętą ku czci bł. Jadwigi. Kanonizacji Jadwigi dokonał również św. Jan Paweł II - na krakowskich Błoniach, 8 czerwca 1997 r., w 18. rocznicę pierwszej Mszy o bł. Jadwidze odprawionej w Krakowie. Była to pierwsza w dziejach kanonizacja na ziemi polskiej. W homilii Papież-Polak mówił m.in.:"Najgłębszym rysem jej krótkiego życia, a zarazem miarą jej wielkości, jest duch służby. Swoją pozycję społeczną, swoje talenty, całe swoje życie prywatne całkowicie oddała na służbę Chrystusa, a gdy przypadło jej w udziale zadanie królowania, oddała swe życie również na służbę powierzonego jej ludu". Święta Królowa Jadwiga jest patronką Polski.

Decyzję o nazwie ulicy podejmą ostrołęccy radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×