2013-01-07T12:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jubileusz działalności harcerstwa w Ostrołęce: „Zaczynamy kolejne 100 lat” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Uroczystym apelem, rozpoczęły się obchody jubileuszu 100 lat istnienia harcerstwa na ziemi ostrołęckiej. Przez cały rok, ostrołęckie środowiska harcerskie będą starały się przybliżyć mieszkańcom historię i ideę harcerstwa. W planach, między innymi: wystawa w muzeum, rajd harcerski oraz festyn dla mieszkańców.

Podczas uroczystego apelu, który odbył się w niedzielę, 6 stycznia, przypomniano historię harcerstwa w Ostrołęce, która rozpoczęła się w roku 1913. Wtedy drużynę założył Józef Psarski i to w jego szkole pracowali, rozwijali się i bawili pierwsi w mieście harcerze.

- Zaczynamy kolejne 100 lat – mówiła podczas apelu komendantka hufca ZHP Ostrołęka, Anita Michałek. - Życzę wszystkim satysfakcji z pracy w tym roku. Z niecierpliwością czekam na wyniki  tego co uda nam się osiągnąć.

Już 23 lutego, odbędzie się harcerski Dzień Myśli Braterskiej. Rozpocznie się od gry terenowej a następnie wspólnie spotkają się obecni i byli harcerze z Ostrołęki. Będzie to niezwykła okazja do wspomnień i wymiany doświadczeń.

W marcu harcerze zaproszą wszystkich na konferencję poświęconą założycielowi pierwszej drużyny – Józefowi Psarskiemu. Spotkanie będzie organizowane wspólnie z ostrołęckim szpitalem i Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki.

W okresie letnim planowana jest wystawa dotycząca historii harcerstwa w Ostrołęce. Obecnie trwa zbieranie eksponatów przez ZHP i ZHR. Będzie to doskonała okazja do zwrócenia uwagi jak harcerstwo zmieniało się przez lata, rozwijało się a mimo wszystko nadal kształci wychowuje i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Rajd pieszy imienia gen. Józefa Bema, to atrakcja przygotowana na maj. Drużyny złożone z od kilku do kilkudziesięciu osób będą musiały sprostać zadaniom tematycznie związanym z harcerstwem i pokonać kilkukilometrową trasę do mety.

Harcerze przygotowują się także do kręcenia LipDubu, który będzie upamiętniał ten szczególny rok. A na zakończenie wszystkich działań i podsumowanie roku jubileuszowego zostanie zorganizowany festyn rodzinny a wraz z nim specjalne miasteczko harcerskie, gdzie będzie można poznać działalność hufca „od podszewki”.

Poza tymi atrakcjami, harcerze wiele zadań będą realizować we własnym gronie w drużynach. Wszystko po to by jak najlepiej poznać i zrozumieć historię harcerstwa na ziemi ostrołęckiej.  Koordynatorem działań jest Łukasz Szczepankowski.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1