eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Justyna Kopińska w Ostrołęce. Spotkanie z uznaną dziennikarką [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4610
REKLAMA

Dziennikarka, socjolog i autorka reportaży Justyna Kopińska była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce. Niezwykle ciekawe spotkanie z laureatką wielu nagród dziennikarskich było okazją do zapoznania się z jej bogatą twórczością.

Justyna Kopińska to dziennikarka i socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka sześciu książek m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Na spotkaniu w Ostrołęce Justyna Kopińska opowiedziała o kulisach swojej działalności. Skąd czerpie inspirację?

- Muszę się trzymać rzeczywistości, więc zwykle jest tak, że albo mail, który do mnie przyjdzie jest wyjątkowo piękny i ma w sobie coś przejmującego i tak było w przypadku dziewczynki, która mi podziękowała za to, co robię i powiedziała, że widziała mnie w mediach i przemawia do niej to, w jaki sposób się wypowiadam o ofiarach. Powiedziała, że ma podobną historię. Czułam, że to poważna historia, dopytałam i powiedziała, że była wielokrotnie gwałcona przez księdza. Później już trzymałam się faktów. Rozmowa z bohaterką jest bardzo krótka. Ludzie myślą, że to główna część pracy, ale jeżeli ktoś powie co czuł, a często te osoby na to czekają, to trwa chwilę tak naprawdę. Cała praca reporterska to jest udowodnienie słów tej osoby. Trzeba bardzo mocno trzymać się faktów i rzeczywistości - powiedziała. 

Jak dodała Justyna Kopińska, "inspiracja jest bardzo ważna", a tę czerpie m.in. z podróży. - Ja potrzebuję być w wielu kulturach, rzucać się w różne strony, żeby lepiej rozumieć rzeczywistość, widzieć więcej.


Spotkanie w Ostrołęce odbyło się w ramach projektu „Z pisarzami na tapecie” czyli ostrołęckie spotkania literackie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×