eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jutro rusza akcja „Znicz 2015”. Na drogi wyruszy więcej policyjnych patroli

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Już od jutra od wczesnych godzin popołudniowych policjanci w całym kraju rozpoczynają akcję „Znicz 2015”. Od piątku do poniedziałku bezpieczeństwa na drogach w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim oraz w pobliżu cmentarzy pilnowało będzie ponad 250 policjantów.

Akcja „Znicz” prowadzona jest już od wielu lat, i zaliczana jest do najbardziej rozpoznawalnych. Powtarzana jest ona cyklicznie w okresie Święta Zmarłych. Tym razem staruje już jutro tj. 30 października o godz. 14:00, a jej zakończenie zaplanowane zostało na 2 listopada na godzinę 22:00. W tym okresie do służby na drogi miasta i powiatu ostrołęckiego oraz cmentarze skierowanych zostanie ponad 250 policjantów z Ostrołęki oraz zamiejscowych posterunków i komisariatu policji.

- Działania policjantów można podzielić na kilka obszarów. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Okres Wszystkich Świętych powoduje, że na drogach pojawi się bardzo dużo kierujących. Niestety jak pokazują wcześniejsze lata, nie brakowało ludzi bez wyobraźni. Brawura, prędkość czy alkohol to tylko kilka powodów zdarzeń odnotowanych na naszych drogach. Dlatego też to właśnie w tych obszarach skupione będą działania policjantów ruchu drogowego. Tylko w ciągu kilku dni planowanych jest kilkaset kontroli stanu trzeźwości. Będą one prowadzone przez 24 godziny na dobę – mówi podkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Jednak akcja „Znicz 2015” to nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dużo policjantów pojawi się w okolicach cmentarzy czy też dworców. Wśród nich nie zabraknie policyjnych wywiadowców. Główny cel to walka z chuligaństwem w godzinach wieczorowych i nocnych oraz z osobami, które cmentarza i dworce będą wykorzystywać jako miejsce kradzieży.
Warto pamiętać też o kilku rzeczach, które niewątpliwie wpłyną na nasze bezpieczeństwo w najbliższych dniach. Poniżej publikujemy przygotowany przez funkcjonariuszy policji apel:

Wśród kierujących nie zabraknie „niedzielnych kierujących”, wszelkie manewry wykonuj po dokładnym upewnieniu się czy będą one bezpieczne. Inny kierowca może o tym zapomnieć.
Policjanci i znaki drogowe w okolicach cmentarzy będą dbać o płynny ruch, dlatego też nie jeździmy na pamięć. Okres Wszystkich Świętych to czas zmiany organizacji ruchu.
Kierowco pamiętaj też o ograniczeniach pojazdów o DMC powyżej 12 ton w dniu 31 październik w godz. 18:00-22:00, natomiast 1 listopad to 8:00-22:00.
Gdy tylko widzisz osobę nietrzeźwą za kierownicą dzwoń pod nr 997, w ten sposób możesz uratować komuś życie. Gdy sami pijmy z kimś alkohol zadbajmy o bezpieczny powrót do domu naszych gość, bądź przenocujmy ich u siebie.
Nim ruszymy w daleką podróż przygotujmy pojazd, ale również przygotujmy się sami. Wypoczęty i trzeźwy kierowca to bezpieczny kierowca.
Pilnujmy swojej własności. Torebki nie odkładamy nawet na chwilę na grób, ławkę lub inne miejsce. Pamiętaj, że to okazja, która czyni złodzieja. Podobnie sytuacja wygląda z telefonami komórkowymi oraz innymi drogimi przedmiotami.
Jako piesi pamiętajmy, że z samochodem nie ma co się przepychać. Zawsze przegramy. Nie wchodźmy na jezdnię, gdy nie mamy pewności, że kierowca będzie mógł bezpiecznie zatrzymać pojazd. Wieczorem nie zapominaj o odblaskach.
Dołącz do akcji „Znicz 2015” zadbaj o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×