eOstroleka.pl
,

Kaczyński: „Samorządom brakuje pieniędzy” [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja poświęcona problemom polskich samorządów, zorganizowana przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Konferencję otworzyło przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, który zwrócił uwagę na wielki sukces funkcjonowania samorządów po 1989 roku. Zaznaczył, że większość władzy skupia się dziś w samorządach.

- Jest to władza bardzo istotna dla obywatela, bo to władza demokratyczna. Przede wszystkim skupia się na obsłudze obywatela - mówił prezes PiS. Kaczyński podkreślił, że samorządy borykają się dziś z wieloma zagrożeniami. - Bezpośrednim zagrożeniem jest wymiar finansowy. Często wielu samorządom brakuje pieniędzy np. na pensje dla pracowników poszczególnych placówek. Jest to szczególny wymiar trudności, co do której nie można mieć dziś wątpliwości - powiedział prezes PiS.

Zauważył, że zagrożeniem jest również zła polityka obecnego rządu, gdyż wiele decyzji podejmowanych przez obecną władzę obciąża budżet samorządów.

- Problem jest niezwykle szeroki i poważny, jest wiele pytań, ale najważniejsze staje się pytanie: co dalej z samorządami i jak rozwiązać ich problemy? - pytał Jarosław Kaczyński. Szef Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że problem zostanie dostrzeżony przez media i obecnie rządzących.

Następnie głos zabrała Danuta Wawrzynkiewicz, ekspert ds. finansów samorządu terytorialnego. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że powołana przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Narodowa Rada Rozwoju, była wielkim dobrem i służyła rozwojowi Polski. Podkreślała, że za jego kadencji odbyły się dwie rady, z których pierwsza dotyczyła demografii, a druga finansów publicznych.

Wawrzynkiewicz zwracała uwagę przede wszystkim na wydatki w dziedzinie oświaty, które są za małe a subwencje źle rozdzielane oraz na konieczność zmiany ustawy o finansach publicznych.

O problemach edukacji mówił również prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski, który zaapelował o dopłaty do oświaty ze względu na dzieci i młodzież, która powinna być edukowana w zakresie kultury, sportu i rozrywki.

Z kolei Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia, apelował do parlamentarzystów, aby mieli na uwadze dobro samorządów i wystosował kilka postulatów. Zwrócił się m.in. o przywrócenie zasady rekompensaty w podatkach. Odniósł się również do palącej obecnie kwestii, jaką jest nakładanie na samorządy kolejnych zadań bez wyposażania ich w dodatkowe środki finansowe.

Jerzy Zająkała ze Związku Gmin Wiejskich RP przekonywał, że system finansowania edukacji wymaga szczególnej uwagi ze względu na fakt, iż budżet samorządów jest mocno obciążony. Tymczasem ogromne środki są przekazywane pomocy społecznej oraz chociażby na oświetlenie ulic. Wiele problemów dotyczy także zagospodarowania przestrzennego.

Problemy samorządu wiejskiego na przykładzie gminy Pcim omówił wójt Daniel Obajtek. Zwracał uwagę na brak środków na rozwój gmin, które posiadają potencjał i mogłyby się dynamicznie rozwijać. Apelował o zmianę przepisów dotyczących opieki społecznej. Podkreślał także, że likwidacja szkół może mieć zły wpływ na rodzinę (chodzi tu o problemy finansowe dotyczące dowozu dzieci do szkół położonych znacznie dalej od miejsca zamieszkania).

Andrzej Duda, burmistrz Kolna, pokazał na przykładzie Kolna, że samorządy umieją dobrze prosperować, a umiejętnie zagospodarowanie środków jest podstawą sukcesu zwłaszcza gdy budżet ukierunkowany jest na inwestycje.

Na zakończenie głos zabrał Tomasz Gross, który podkreślał, że w Polsce brakuje polityki gospodarczej, a rozwój wewnętrznej polityki gospodarczej (m.in. przez samorządy) poprawiłby renomę kraju na arenie międzynarodowej. - Polsce bardzo potrzebna jest polityka przemysłowa, która budowała by naszą pozycję międzynarodową - podkreślał ekspert.




[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×