2014-05-03T18:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Kaczyński pyta Tuska o eksport polskich jabłek

REKLAMA
zdjecie 6337
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że wystosował list do premiera Donalda Tuska w sprawie polskich jabłek. Chodzi o zagrożenie ze strony rosyjskiej, która może nałożyć embargo na import jabłek i innych owoców. Polska jest jednym z największych producentów jabłek oraz największym ich importerem. Prawie 3/5 eksportu jest wysyłana właśnie do Rosji.

- Nasze bezpieczeństwo zależy od naszej siły. W wielkiej mierze od siły polskiej wsi. Podczas spotkań na wsi dawno już nie słyszałem tak wielu gorzkich słów – mówił Prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie konferencji prasowej: - Ten rząd, a w szczególności premier, tą wsią się nie zajmują – kontynuował. Odniósł się choćby do problemów z wieprzowiną, który spowodował, że producenci trzody chlewnej tracą olbrzymie pieniądze.

Jak zaznaczył lider polskiej opozycji, pojawiają się kolejne zagrożenia. Mowa tu zwłaszcza o możliwym embargu na polskie jabłka ze strony Rosji, która kupuje znaczącą część naszego eksportu, a także blokadę na inne polskie owoce, w tym owoce miękkie: - Mamy do czynienia z nowym zagrożeniem, a jedyną odpowiedzią rządu są wypowiedzi ministra Sawickiego, który mówi że „będzie dobrze”. Brakuje realnych działań. My też mieliśmy takie przypadki za naszych rządów, ale potrafiliśmy zmobilizować UE do tego, aby cała Unia, na czele z Niemcami którzy sprawowali prezydencję, zabiegała o tę sprawę – mówił Prezes PiS, który zaapelował do premiera o działanie w ramach Wspólnoty, które wesprze polskie interesy w dziedzinie eksportu owoców. W tym temacie Prezes PiS wystosował także list do premiera Donalda Tuska.

- Trzeba zacząć zajmować się sprawami polskiej wsi. Trzeba bronić polskich interesów i naszej pozycji w UE – mówił Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem podważanie pozycji naszego kraju może skończyć się jego zmarginalizowaniem w Unii Europejskiej.

Według Wojciecha Jasińskiego, posła PiS i lidera mazowieckiej listy partii do Parlamentu Europejskiego, trzeba zaangażować siły nowoczesnego zarządzania gospodarką rolną, aby wzmocnić tę dziedzinę: - Zadaniem premiera jest rozproszyć obecne obawy rolników i doprowadzić, żeby sytuacja z embargiem nie miała miejsca – stwierdził Wojciech Jasiński.

Źródło: wybierzpis.org.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×