zdjecie 9344
zdjecie 9344
2012-05-30T11:32:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Kaczyński: Słowa Obamy o „polskim obozie śmierci” godzą w nasz honor, pamięć historyczną i tożsamość

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Skandal podczas wręczania Medali Wolności. Barack Obama, honorując pośmiertnie Jana Karskiego, powiedział, że polski bohater jako kurier podziemia „został przeszmuglowany do getta warszawskiego i do polskiego obozu śmierci”.

Chodziło o nazistowski obóz przejściowy w Izbicy, do którego Karski przedostał się w przebraniu strażnika.

Na słowa Obamy natychmiast zareagował Adam Daniel Rotfeld, który odbierał medal w imieniu Jana Karskiego. Rotfeld podkreślił, że Polska będzie oczekiwać stosownego oświadczenia i sprostowania na piśmie. Zdaniem Rotfelda słowa Obamy są wyrazem niskiego profesjonalizmu ludzi, którzy w Białym Domu przygotowują przemówienia.

Szef MSZ zapowiedział na Twitterze, że Biały Dom przeprosi za oburzający błąd. „Szkoda, że doniosłą uroczystość przyćmiła ignorancja i niekompetenecja” - napisał Sikorski.
W środę głos w sprawie ma zabrać także premier Donald Tusk.

Oficjale stanowisko na temat przemówienia prezydenta Obamy wystosował prezes PiS. Podkreśla w nim, że słowa o „polskim obozie śmierci” są „dla Nas, dla Polaków wyjątkowo bolesne, godzą w nasz honor, pamięć historyczną i tożsamość”.

Jarosław Kaczyński zauważa, że wypowiedzi Baracka Obamy, jednego z najważniejszych światowych przywódców, są śledzone przez miliony ludzi i wielokrotnie powtarzane, toteż tym bardziej „zatrważający jest fakt takiego okrutnego zniekształcenia historii”.

Zdaniem prezesa PiS skandaliczne słowa prezydenta USA to efekt źle prowadzonej polityki zagranicznej przez władze Polski. „Niestety z bólem trzeba powiedzieć, że ta ignorancja wobec Polski, jej historii i znaczenia w świecie, jest negatywnym efektem naszej obecnej polityki zagranicznej. Polska dyplomacja jest słaba i nie potrafi w sposób należyty zadbać o nasze interesy” - czytamy w oświadczeniu szefa PiS.

Marcin Mastalerek podkreśla, że trudno wytłumaczyć Obamę niewiedzą, gdyż mówił przecież o wydarzeniu stosunkowo nieodległym czasowo, o którym napisano tysiące książek, nakręcono setki filmów, o którym pisze się niemal codziennie w prasie i mówi w radiu i telewizji.

„W znacznej mierze słowa Obamy to efekt prowadzonej od lat, konsekwentnej, i jak się okazuje skutecznej kampanii zrzucania odpowiedzialności za Holocaust na Polaków. Polacy, którzy byli pierwszymi ofiarami niemieckiego nazizmu, tak trzeba to powtarzać wielokrotnie: niemieckiego nazizmu, w efekcie długoletniej kampanii kłamstw, w przeświadczeniu wielu obywateli państw zachodnich są za Holocaust odpowiedzialni” - pisze Mastalerek.


[źródło: mypis.pl]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×