eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kadzidło: Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
for. sxc.hufor. sxc.hu
REKLAMA

Od 1 lipca 2013 zmieniają się zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Wprowadziła je nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy są zobowiązane do wprowadzenia tej ustawy w życie.





Główne zmiany dotyczą:


1. Od 1 lipca 2013 r. odpady komunalne z terenu nieruchomości zamieszkałych odbierać będzie firma wyłoniona przez Gminę Kadzidło w drodze obowiązkowego przetargu.

2. Każdy właściciel nieruchomości musi zakupić jeden pojemnik o pojemności 120 1 na odpady zmieszane. Odbiór tych odpadów będzie odbywał się co do dwa tygodnie.

3. Gmina wyposaży każdą nieruchomość w kolejny pojemnik o pojemności 120 1 na odpady segregowane. Mieszkańcy będą w nim gromadzić: makulaturę, odzież, tekstylia, tworzywa sztuczne, szkło, metale, opakowania wielomateriałowe Odbiór tych odpadów odbywał się będzie co dwa tygodnie.

4. Rada Gminy w Kadzidle w dniu 21 grudnia 2012 r. ustaliła wstępne stawki opłat jakie będą płacić właściciele nieruchomości za odbiór odpadów, tj.:

- w przypadku braku segregacji odpadów ustalono opłatę miesięczną 30 zł (w ramach opłaty firma odbierze co dwa tygodnie dwa pojemniki po 120 l. z odpadami zmieszanymi );

- w przypadku prowadzenia segregacji odpadów ustalono opłatę miesięczną 20 zł (w ramach opłaty firma odbierze co dwa tygodnie jeden pojemnik 120 l. z odpadami zmieszanymi i jeden 120 l. z odpadami posegregowanymi.).

Ponadto w ramach wymienionej opłaty z nieruchomości, które nie posiadają własnego kompostownika, w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada raz w miesiącu firma dokona odbioru worka 120 l. z odpadami biodegradowalnymi (drobne gałęzie, trawa). Nie będziemy w nich gromadzić odpadów kuchennych.

Kwoty opłat  podane wyżej są orientacyjne, ostateczny koszt funkcjonowania systemu znany będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Obecnie przyjmowane są ankiety informacyjne, dane w nich zawarte są niezbędne do przeprowadzenia przetargu.

5. Także w ramach opłaty z terenu nieruchomości zamieszkałych będzie można dostarczać do Punktu Gromadzenia Odpadów znajdującego się w Kadzidle przy ul. Kurpiowskiej 52 w dni pracujące w godzinach od 9.00 do 15.00:
-odpady budowlane,
-zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
-odpady niebezpieczne, w tym leki, chemikalia, zużyte baterie,
-odpady wielkogabarytowe,
-zużyte opony.

6. Opłaty wymienione w punkcie 4 ustalone są od gospodarstwa domowego. Jest to system najbardziej podobny do obecnego, w których każda nieruchomość posiada własny pojemnik na odpady. Dodatkowy kosz na odpady segregowane, a w przypadku braku segregacji odpadów dodatkowo przeznaczony na odpady zmieszane spowoduje, iż wszystkie odpady trafią do pojemników. Unikniemy tym samym zaśmiecania lasów, rowów i innych miejsc użyteczności publicznych.

7. Po przeprowadzeniu przetargu i podjęciu przez Radę Gminy ostatecznej uchwały zatwierdzającej opłaty za śmieci każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej będzie musiał wypełnić i złożyć w Urzędzie Gminy "Deklarację określającą wysokość opiaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi". Na jej podstawie będą pobierane opłaty. Urząd Gminy nie będzie wysławiał decyzji określającej opłatę. Decyzja o określeniu opłaty wystawiona zostanie tylko w przypadku braku deklaracji, bądź wypełnienia jej niezgodnie z prawdą (np. deklaracja zawierająca zapis o segregowaniu odpadów, podczas gdy segregacja faktycznie nie będzie prowadzona).

8. Każdy budynek zamieszkały musi być objęty systemem niezależnie od tego czy jest oddany do użytku czy nie.

9. Obowiązek złożenia ankiety, deklaracji, dokonywania opłat ciąży na właścicielu nieruchomości. W przypadku braku opłat za śmieci wszczynane będą postępowania egzekucyjne.

10. Opłaty będzie można wpłacać na konto bankowe Urzędu Gminy, w kasie Urzędu Gminy, bądź u sołtysa.

11. Mając na uwadze, że gospodarstwa jednoosobowe nie wytwarzają odpadów w takiej ilości aby zapełnić dwa pojemniki po 120 I. na odpady zmieszane i posegregowane dla gospodarstw jednoosobowych zostanie wprowadzona ulga. Propozycje zmiany kwot będą omawiane na posiedzeniu Rady Gminy jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad gospodarowania odpadami, czyli przed 1 lipca 2013 r.

12. Cały opisany wyżej system nie obejmuje przedsiębiorców. Sklepy, firmy budowlane, zakłady usługowe i inne na dotychczasowych zasadach muszą mieć podpisane umowy cywilnoprawne z dowolną firmą zajmującą się świadczeniem usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×