eOstroleka.pl
Ostrołęka, NIE PRZEGAP

Kantata “Pocztówki znad Narwi”. To będzie wyjątkowy koncert z okazji 650-lecia Ostrołęki!

REKLAMA
zdjecie 9752
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W wyjątkowy sposób Ostrołęka, a wraz z nią całe Mazowsze, uczci przypadającą w tym roku 650. rocznicę nadania praw miejskich grodowi nad Narwią. Szczegóły planowanej od wielu miesięcy niespodzianki uchylono dziś podczas konferencji prasowej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

12 maja 2023 roku oficjalnie rozpocznie się cykl uroczystości związanych z obchodami 650. rocznicy nadania Ostrołęce praw miejskich. Program Dni Ostrołęki obfituje w wiele interesujących wydarzeń. O jednym z nich - niespodziance przygotowywanej od wielu miesięcy organizatorzy poinformowali w czwartek, 4 maja podczas konferencji prasowej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

W szczegóły wyjątkowego koncertu “Pocztówki znad Narwi” wprowadzili: wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, Maria Samsel - dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej, organizator wydarzenia, Jakub Milewski - pomysłodawca koncertu i twórca muzyki do kantaty oraz Mariusz Popielarz, dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

“Pocztówki znad Narwi” - wyjątkowa kantata na wyjątkową okazję

“Pocztówki znad Narwi” to premierowy koncert Kantaty, stworzonej specjalnie z okazji wyjątkowej rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich Ostrołęce. Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów Dni Ostrołęki, a jednocześnie pierwszy taki koncert w historii miasta.

Przez 650 lat istnienia nie powstał aż do chwili obecnej koncert poświęcony i czerpiący swoją treść z dziejów Ostrołęki. Kantata będzie inspirowana zarówno odległymi dziejami miasta, jak też dotykająca współczesnych relacji między mieszkańcami.

Szczególne miejsce w Kantacie znajdzie również 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Twórcy Kantaty zaznaczyli bowiem mazowieckość nie tylko w odniesieniach do kurpiowskiej gwary czy ludowej muzyki ale również w samych tekstach piosenek czy narracji.

Pomysłodawcą kantaty “Pocztówki znad Narwi” jest śpiewak operowy, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny Jakub Milewski. Koncepcja kantaty oraz jej muzyka to także dzieło Jakuba. Autorem libretta kantaty jest Zbigniew Gniedziejko - pisarz, poeta, który stworzył teksty z użyciem ciekawego zabiegu literackiego - niczym karty historii, listy czy w końcu tytułowe pocztówki. Każda z części Kantaty jest jak kartka wysłana z dawnych czasów, o których opowiada. Kompozytor postanowił dodać do swojego dzieła również utwory z tekstami poetów, z którymi współpracował w przeszłości - Jerzego Binkowskiego i ostrołęczanina Karola Samsela.

Na scenie wystąpią gwiazdy polskiej estrady

Wykonawcami koncertu będą gwiazdy polskiej estrady: Dorota Osińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Ziółko. Tego wieczora nie zabraknie również wspaniałej artystki ludowej Apoloni Nowak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik. Wszystko pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego. Narrację pomiędzy utworami przeczyta wybitna polska aktorka Danuta Stenka.

Warstwie muzycznej i literackiej towarzyszyć będą przygotowane przez Karolinę Jacewicz wideoprojekcje wyświetlane na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.

Koncert odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 20:00 na Fortach Bema. Wstęp wolny,

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wydarzenie finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×