eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kierowco, pamiętaj! Dziś Dzień Grzeczności za Kierownicą

REKLAMA
zdjecie 1901
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Wsiadając dziś za kółko pamiętajmy - uprzejmości nigdy za wiele, tym bardziej jeśli ma ona związek z bezpieczeństwem na drodze.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, ostrołęcka policja przypomina o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Choć wywodzące się z Francji święto przypada tylko raz w roku, apelujemy o to, aby kierowcy o jego idei pamiętali przez cały czas. Dzień Grzeczności za kierownicą do także doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na drogach.

- mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Uświadomienie kierowców na temat pożądanych postaw na drodze - to główny cel obchodzonego dziś w wielu europejskich krajach Dnia Grzeczności za Kierownicą. Ostrołęccy policjanci przyłączają się do idei jego kultywowania tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów policji.

Zasady, którymi na co dzień powinni kierować się wszyscy zmotoryzowani to przede wszystkim szacunek dla innych, zrozumienie i kultura na drodze, ale także poprawne parkowanie, wyprzedzanie, niezajmowanie lewego pasa ruchu, zachowanie bezpiecznej odległości, sygnalizowanie o swoich zamiarach na drodze, czy unikanie brawury i przekraczania prędkości.

- mówi oficer prasowy.

Za kierownicą pamiętajmy też o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczeć przez uchyloną szybę, nie gestykulować w złości, a w zamian ułatwić np. wyjazd z podporządkowanej drogi.

Do najczęstszych grzechów kierowców należą również: nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, niezgodne z przepisami korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, parkowanie gdzie popadnie, brak uprzejmości dla innych kierujących np. niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz nadmierna prędkość.

Poruszanie się po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w tym szczególnym dniu do zasad życzliwości i uprzejmości.

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować bo np. ma awarię pojazdu.

Stosujmy się do zasad życzliwości i uprzejmości na drodze każdego dnia!

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×