2021-07-12T12:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Kolejna grupa „terytorialsów” złożyła przysięgę. Wśród nich są żołnierze z Ostrołęki i okolic [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5 MBOTfot. 5 MBOT
REKLAMA
22
2
3

9 lipca w ciechanowskiej jednostce wojskowej uroczystą przysięgę złożyła kolejna grupa „terytorialsów”. Szeregi WOT zasiliło kilkudziesięciu ochotników, wśród których znaleźli się również mieszkańcy Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

76 elewów oraz 58 terytorialsów zakończyło szkolenie wojskowe, które rozpoczęli wraz z początkiem wakacji w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT. W piątek złożyli przysięgę wojskową.

9 lipca przysięgi wojskowe żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową odbyły się również w 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej oraz 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a w ciągu całego weekendu szeregi WOT wzmocniły się o 700 nowych terytorialsów.

Tym razem szkolenie nowych żołnierzy było wyjątkowe, ponieważ podwójne. Ochotnicy do terytorialnej służby wojskowej w ramach projektu Wakacje w WOT odbywali szkolenie podstawowe w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a po kilku dniach dołączyli do nich absolwenci klas mundurowych, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkoleniu skróconej służby przygotowawczej. Byli to uczniowie 13 szkół z województwa mazowieckiego, którzy uczestniczyli w III edycji programu Certyfikowane Klasy Wojskowe.

Wyjątkowa była również przysięga, ponieważ pierwszy raz od ponad roku przysięgającym żołnierzom mogły towarzyszyć rodziny i bliscy.

Skrócona służba przygotowawcza

Kadeci szkolili się po 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Łącznie odbyli 77 godzin praktyki oraz 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończył egzamin, a przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkolenia i jednocześnie przepustką do służby zawodowej

To kolejny etap mojej ścieżki przyszłościowej, będę mogła połączyć swoją pasję z pracą.

- powiedziała szer. elew Zuzanna Gajda.

Szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej dla młodzieży okazało się wymagające, jak zaznaczył instruktor, kpr. Michał Cios - nie było żadnej taryfy ulgowej, staraliśmy się by przez te 12 dni poczuli prawdziwe wojsko, żeby poczuli, że nie jest to łatwe szkolenie.

Terytorialsi to głównie osoby młode

27% uczestników szkolenia podstawowego to także ludzie młodzi, osoby w wieku 18 – 20 lat, które zdecydowały się wykorzystać przerwę w nauce i studiach, by odbyć szkolenie podstawowe.

Zdałam maturę i od razu przyszłam do Wojsk Obrony Terytorialnej, chciałam przeżyć coś nowego i sprawdzić siebie.

– powiedziała szer. Karolina Leszczyńska.

Wśród przysięgających żołnierzy była m.in. Zuzanna Pietrzak, mieszkanka powiatu przasnyskiego, studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Na przeszkolenie w ramach Wakacje w WOT zgłosiła się razem ze swoją mamą, razem też złożyły przysięgę wojskową. Inspiracją do wstąpienia w szeregi terytorialsów był ojciec szer. Zuzanny Pietrzak, który również jest żołnierzem 5 Mazowieckiej Brygady OT.

Szkolenie podstawowe jest wstępem do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w ramach, której żołnierze - ochotnicy będą szkolić się przez najbliższe 3 lata, a tym samym wzmocnią potencjał obronny państwa.

Ty też możesz zostać jednym z nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe szkolenie rozpocznie się jeszcze w czasie wakacji – 20 sierpnia, a zakończy 4 września.

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służy 28 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×