zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2020-11-03T17:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kolejne zarzuty dla prezydenta Ostrołęki! Dotyczą organizowania przetargów

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik usłyszał kolejne zarzuty prokuratorskie w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień. Prokurator przedstawił mu kolejne trzy zarzuty związane z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów.

To kolejne zarzuty, jakie prokurator przedstawił prezydentowi miasta w sprawie dotyczącej organizowania przetargów. W lipcu 2020 roku prokurator przedstawił Łukaszowi Kulikowi zarzut dotyczący organizacji przetargu na budowę ulicy Majewskiego. Tym razem śledczy zbadali kolejne inwestycje - dotyczące ulic Krańcowej i Olimpijskiej. W tym przypadku również zdecydowano się postawić zarzuty prezydentowi Ostrołęki.

We wszystkich zarzutach przewija się postać Marka T. - przedsiębiorcy, który w 2018 roku otrzymał od prezydenta Ostrołęki pełnomocnictwo, dotyczące m.in. wglądu do ważnej dokumentacji Urzędu Miasta związanej z inwestycjami. Sprawę ujawnił wówczas portal eOstroleka.pl.

Sam Marek T. również usłyszał zarzuty prokuratorskie i skierowano przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu w Ostrołęce. - Wszystkie zarzucane oskarżonemu czyny polegały na przekładaniu przez niego w okresie od sierpnia do listopada 2019 roku w ramach postępowań przetargowych organizowanych przez miasto Ostrołęka nierzetelnych pisemnych oświadczeń o spełnieniu warunków do udziału oraz brak przesłanek do wykluczenia go od udziału w tych postępowaniach przetargowych, w celu uzyskania zamówień publicznych - informowała prokuratura.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży:

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łomży śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Prezydenta Miasta Ostrołęka w dniu 30 października 2020 roku prokurator przedstawił Prezydentowi Łukaszowi K. kolejne trzy zarzuty popełnienia przestępstw z art. 231 § 2 kk i art. 233 § 6 kk związane z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Łukasz K., pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Ostrołęka w dniach 25 września 2019 roku, 17 września 2019 roku oraz 08 listopada 2019 roku w Ostrołęce w związku z czynnościami w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w zakresie inwestycji „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce” oraz inwestycji „Wymiany chodnika i nawierzchni ulicy Olimpijskiej w Ostrołęce”, gdzie jako kierownik zamawiającego, złożył oświadczenia, iż nie podlega wyłączeniu w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych, albowiem nie pozostawał przed upływem trzech lat od wszczęcia przedmiotowych postępowań w stosunku zlecenia z wykonawcą ubiegającym się o udzielenie zamówienia, podczas gdy faktycznie w dniu 10 grudnia 2018 roku zawarł w imieniu Miasta Ostrołęka z ubiegającym się o udzielenie zamówień Markiem T., umowę zlecenia na wykonanie czynności polegających na weryfikacji dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a także wiedząc, iż Marek T. będąc prawomocnie skazany z art. 286 § 1 k.k. podlega wykluczeniu z przetargów, zaniechał działań zmierzających do weryfikacji karalności Marka T. i wykluczenia go z przetargów, po czym w dniu 15 października 2019 roku zawarł jako Prezydent Miasta Ostrołęka umowę Markiem T. jako wykonawcą, na mocy której zlecił wykonawcy działającemu jako właściciel firmy TYSZMARK-POL MPBO wykonanie robót budowalnych w zakresie zadania inwestycyjnego „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce – etap II część 2”. W przypadku dwóch pozostałych inwestycji do zawarcia umów nie doszło z uwagi na odrzucenie oferty Marka T. oraz unieważnienie jednego z postępowań przetargowych. Łukasz K. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę Marka T. oraz na szkodę interesu publicznego , wyrażającego się w konieczności zapewnienia wiarygodności dokumentów w obrocie prawnym oraz zagwarantowaniu równych pozycji uczestnikom przetargów publicznych.

Łukasz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Zarzucane podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanego w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20.000 złotych oraz zakazu wykonywania czynności służbowych związanych z organizacją i przeprowadzaniem postępowań o udzielenie zamówień publicznych na rzecz miasta Ostrołęka.


Głos w tej sprawie zabrał także sam prezydent Ostrołęki. - Po ostatniej wizycie w Prokuraturze Okręgowej w Łomży całkowicie pozbyłem się wątpliwości dotyczących podstaw toczonego przeciwko mojej osobie postępowania - napisał, dodając, że "liczy na umorzenie sprawy jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego".

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×