zdjecie 145
zdjecie 145
2020-09-18T19:29:23+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Biznesmen Marek T. znów stanie przed sądem. Sprawa dotyczy miejskich przetargów

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
3
3
19

Przedsiębiorca, który w 2018 roku otrzymał pełnomocnictwo prezydenta Ostrołęki, znów stanie przed sądem. Sprawa dotyczy przetargów organizowanych przez miasto. Marek T. nie powinien brać w nich udziału, gdyż w przeszłości był karany za oszustwo.

Marek T. współpracował z prezydentem Ostrołęki Łukaszem Kulikiem, o czym świadczy pełnomocnictwo, które portal eOstrołęka ujawnił w lutym 2019 roku. T. dostał upoważnienie m.in. do wglądu do ważnej dokumentacji dotyczącej miejskich inwestycji.

zdjecie

Jak ujawniliśmy również w naszym portalu, wyrokiem z dnia 5 czerwca 2015 roku Marek T. został skazany przez Sąd Rejonowy w Wyszkowie z artykułu 286 § 1 kodeksu karnego, czyli za oszustwo. Sąd uznał, że T. wyłudził kwotę 67.970,37 zł, nie płacąc za materiał budowlany w postaci kruszywa. Marek T. odwołał się od wyroku, lecz Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokiem z dnia 25 listopada 2015 roku utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Markowi T. wymierzono wówczas karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych oraz zwrot kosztów postępowania.

Mimo to, firma Marka T. zaczęła wygrywać przetargi i wykonywać prace dla miasta, na przykład przy ulicy Majewskiego. Okazało się wtedy, że mogło dojść do przestępstwa, ponieważ prawomocne skazanie za oszustwo powinno wykluczać z postępowań przetargowych. Biznesmen miał być do nich dopuszczany na podstawie oświadczenia odnośnie spełnienia wszystkich warunków do udziału w przetargach, które sam podpisał. Jak to możliwe, że nie sprawdzono jego przeszłości?

Kiedy sprawa ujrzała światło dziennie, prezydent Łukasz Kulik złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka T. Nie należy zapominać, że prezydent Ostrołęki był wielokrotnie ostrzegany przed współpracą z kontrowersyjnym przedsiębiorcą. Robili to radni, ale bezskutecznie. Niestety, skutków tej współpracy jest więcej - prezydent także usłyszał zarzuty: niedopełnienia obowiązków służbowych - w tej sprawie (w której postać Marka T. też się przewija) postępowanie prowadzi łomżyńska prokuratura.

Tymczasem, ostrołęccy śledczy zakończyli postępowanie przeciwko Markowi T. i skierowała do sądu akt oskarżenia. Biznesmen ponownie stanie przed sądem.

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce w dniu 30 lipca 2020 roku zakończyła śledztwo przeciwko Markowi T., kierując przeciwko wymienionemu akt oskarżenia. Marek T. został oskarżony o popełnienie 4 przestępstw z art. 297 § 1 k.k. Wszystkie zarzucane oskarżonemu czyny polegały na przekładaniu przez niego w okresie od sierpnia do listopada 2019 roku w ramach postępowań przetargowych organizowanych przez miasto Ostrołęka nierzetelnych pisemnych oświadczeń o spełnieniu warunków do udziału oraz brak przesłanek do wykluczenia go od udziału w tych postępowaniach przetargowych, w celu uzyskania zamówień publicznych

- poinformowała nas Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka ostrołęckiej prokuratury.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×