zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2019-04-30T07:49:26+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Komisja kultury z wizytą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
5
5
25

O tym, jakie są potrzeby i z jakimi problemami boryka się na co dzień ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozmawiali miejscy radni podczas wyjazdowego posiedzenia komisji kultury, dziedzictwa narodowego i promocji.

W poniedziałek, 29 kwietnia odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji kultury, dziedzictwa narodowego i promocji. Przewodniczący komisji, Jacek Łuba zaprosił radnych do Muzeum Żołnierzy Wyklętych, którego budowa dobiegła końca w marcu bieżącego roku.

Podczas spotkania radni zapoznali się historią zabytkowego budynku, który po przebudowie zaadoptowany został na muzeum poświęcone pamiątkom po bohaterach walk z aparatem władzy komunistycznej. Dyrektor Jacek Karczewski przedstawił radnym dotychczasowe działania placówki, opowiedział o realizowanych projektach i planach związanych z przygotowaniem i uruchomieniem wystawy stałej. Radni poznali także problemy, z jakimi na co dzień boryka się muzeum.

- Największa bolączką muzeum są niewystarczające fundusze. W budżecie placówki na bieżący rok jest około 300 tysięcy złotych. Z informacji przedstawionych nam przez dyrektora wynika, że roczny koszt ochrony obiektu szacowany jest na około 130 tysięcy złotych – mówi Jacek Łuba, przewodniczący komisji.

Obecnie muzeum ma jeszcze status „w organizacji”, co oznacza, że przygotowywana jest dopiero wystawa stała. Już pierwsze podejście do wyłonienia wykonawcy ekspozycji pokazało, że fundusze, jakimi obecnie dyrekcja dysponuje, są niewystarczające. W postępowaniu przetargowym najniższa z zaproponowanych ofert opiewała na kwotę około 17 milionów złotych, a tymczasem dyrektor Karczewski dysponuje kwotą około 7 milionów złotych. Postępowanie zostało unieważnione i niebawem będzie powtórzone. Jednak jeśli nawet ekspozycję uda się „spiąć” w ramach tego budżetu, roczne utrzymanie placówki, wraz z kosztami pracowniczymi oraz niezbędnymi pracami konserwatorskimi, będzie znacznie wyższe od kwoty jaką obecnie muzeum dysponuje.

- Bez wątpienia jest to problem, z którym placówka będzie musiała sobie poradzić. My jako radni czujemy się zobligowani do tego, by wspólnie z dyrekcją dbać o ten obiekt. Po dzisiejszym posiedzeniu, bogatsi o wiedzę z zakresu codziennej działalności oraz potrzeb placówki, możemy w samorządowym gronie poczynić starania w kierunku poprawienia sytuacji muzeum – podsumował komisję radny Łuba.

Przypomnijmy, Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstało w budynkach po byłym areszcie śledczym, który w 2012 roku przeniesiony został w całości do Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Prace związane z adaptacją zabytkowych budynków na potrzeby muzeum oficjalnie zakończyły się 1 marca 2019 roku. W uroczystym i symbolicznym przekazaniu kluczy do placówki udział wziął  m.in. premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×