eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Komisja Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta odwiedziła giżycki ZAZ (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Komisja Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i MOPR, zapoznała się z funkcjonowaniem Zakładu Aktywności Zawodowej w Giżycku. Wizyta związana była z planowanym powstaniem takiego zakładu w naszym mieście.

Delegację przyjął Starosta Giżycki Mirosław Drzażdżewski, Wicestarosta Wacław Strażewicz oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Zbigniew Piestrzyński. Funkcjonowanie Giżyckiego ZAZ-u przybliżył gościom dyrektor zakładu Ryszard Chodkowski.

ZAZ w Giżycku powstał 1 grudnia 2004 r. Zakład utworzony został na potrzeby osób z najcięższym stopniem niepełnosprawności, w którym mają szansę na pracę oraz rehabilitację społeczną i zawodową.
Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu giżyckiego, dofinansowaną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zatrudniamy 40 osób niepełnosprawnych, wykwalifikowaną kadrę instruktorską, a także personel medyczny.

Celem Zakładu Aktywności Zawodowej jest zatrudnianie oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia w otwartym środowisku, a także pomoc w realizacji samodzielnego  i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Proces ten realizowany jest poprzez rehabilitację zawodową, społeczną oraz zdrowotną. Rehabilitacja pracowników niepełnosprawnych jest zespołem różnych działań organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, które zmierzają do osiągnięcia odpowiedniego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych, odpowiedniej jakości życia i integracji społecznej.

Giżycki zakład pomaga osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności w zakresie usamodzielniania się, a także uczy nowych umiejętności poprzez pracę w różnych zawodach.

W zakładzie działają następujące pracownie: stolarnia, tapicernia, metaloplastyka, krawiectwo, rękodzieło, pralnia i magiel.

W wyjeździe uczestniczyli: Grzegorz Płocha wiceprezydent, Magdalena Jaworowska - przewodniczące Komisji, Anna Szczubełek, Dariusz Bralski, Grażyna Sosnowska, Irena Nosek i Ryszard Żukowski - członkowie Komisji, Grzegorz Makowiecki – wicedyrektora MOPR, Marka Olszewski - pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych i Krzysztof Wojdyna pełnomocnik ds. komunikacji społecznej i obsługi inwestora

Utworzenie zakładu i uzyskanie statusu zakładu aktywności zawodowej związane jest ze spełnieniem wielu warunków, takich jak:
- zatrudnianie co najmniej 70 % (z ogólnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie) osób niepełnosprawnych, w szczególności skierowanych do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobą psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa warsztatów terapii zajęciowej zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej. Jednakże wskaźnik zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35%.
- przystosowanie obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez zakład aktywności zawodowej do przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważnym elementem jest także uwzględnienie potrzeb zatrudnionych w zakładzie osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania ich stanowisk pracy oraz pomieszczeń higienicznosanitarnych (toalet, stołówek) i ciągów komunikacyjnych.
- uzyskanie pozytywnej opinii starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej na danym terenie.

Ponadto organizator zakładu aktywności zawodowej zobowiązuje się do przeznaczania uzyskanych dochodów z prowadzonej działalności na zakładowy fundusz aktywności zawodowej, który jest przeznaczany na zaspokajanie potrzeb osób niepełnosprawnych np. na zakup sprzętu i wyposażenia pomagającego osobie niepełnosprawnej w samodzielnym życiu  i uczestnictwie w życiu społecznym w lokalnym środowisku, pomoc w przygotowaniu, budowie, remoncie i wyposażeniu indywidualnych i zbiorowych form mieszkalnictwa chronionego dla osób niepełnosprawnych, a także na dokształcanie, przekwalifikowanie i szkolenia itp.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące tworzenia i funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. Nr 242, poz. 1776).

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×