zdjecie 3009
2015-09-03T13:21:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kompozycje Edwarda Czernego zabrzmią podczas pikniku w Parku Miejskim

REKLAMA
Edward Czerny (fot. Fundacja im. Edwarda Czernego)
REKLAMA

W sobotę 5 września w parku miejskim w Ostrołęce odbędzie się piknik kulturalny pod nazwą "Spotkajmy się w Parku". Jednym z najważniejszych wydarzeń sobotniego obcowania z kulturą i sztuką będzie koncert kompozycji wybitnego artysty Edwarda Czernego - Bardzo mi miło, że te kompozycje zabrzmią w Ostrołęce - mówi nam córka legendarnego kompozytora.

Edward Czerny urodził się 11 czerwca 1917 roku w Zabrzu - jest to wybitny polski kompozytor, dyrygent, aranżer multiinstrumentalista, reżyser dźwięku. Był nie tylko znakomitym artystą, ale także twórcą największych polskich festiwali, w Sopocie czy Opolu. Zmarł w 2003 roku, ale jego utwory wciąż są grane w całej Europie.

- Podczas koncertu w Ostrołęce usłyszymy zarówno muzykę młodzieńczą z lat 1931-1934, kiedy to Edward Czerny był uznawany za cudowne dziecko muzyki, miał wtedy własną orkiestrę kameralną, ale również starsze kompozycje - mówi nam Emanuela Czerny, córka słynnego kompozytora i właścicielka Fundacji im. Edwarda Czernego - Repertuar będzie składał się z najpiękniejszych utworów klasyki europejskiej, oczywiście zaaranżowanych rozrywkowo. Koncert nawiązywał będzie do tradycji lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Edward Czerny ze swoją orkiestrą przyjeżdżał do wielkich miast i wykonywał piękne utwory - dodaje.

Emanuela Czerny podkreśla także, że swój niemały udział w organizacji tego koncertu mają muzycy z Ostrołęki. Podczas pikniku w parku utwory jej ojca zabrzmią w aranżacji uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Ostrołęce im. Z. Noskowskiego oraz Jakuba Milewskiego - znanego już w całym kraju muzyka z naszego miasta.

- Uczniowie szkoły muzycznej w Ostrołęce zaprezentują m.in. kwintet i sekstet smyczkowy z 1931 roku. Sama jestem ciekawa interpretacji tego utworu, ale myślę, że będzie to interesujące wykonanie. Dyrektor Dorota Rypina-Gałązka jest świetnym pedagogiem i włożyła dużo pracy w dobre przygotowanie uczniów - mówi Emanuela Czerny - Z kolei Jakub Milewski jest osobą, z której Ostrołęka może być dumna. Już teraz jest wybitną osobistością, mimo, że nie ukończył jeszcze studiów w Warszawie. Spotkałam się z nim podczas ustalania repertuaru i doszłam do wniosku, że jest to osoba, której można powierzyć nie tylko solowe partie tenorowe, ale również prowadzenie orkiestry. Do tego ma niezwykłą osobowość.

Oprócz koncertu kompozycji Edwarda Czernego w programie pikniku przewidziano również m.in. narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, występy grup Ostrołęckiego Centrum Kultury, czy też swing dancing. Poniżej prezentujemy pełen program pikniku, zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniu.

Szczegółowy program pikniku "Spotkajmy się w parku" - 5 września 2015:
11.50 - 12.00         Rozpoczęcie Pikniku – Orkiestra OSP
12.00 - 13.30         Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
13.30 – 14.00        Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku – prezentacja
14.00 – 14.30        „Edward Czerny – kompozycje młodzieńcze” - koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w  
Ostrołęce im. Z.Noskowskiego - prowadzenie Katarzyna Waśkiewicz
14.30 – 15.00         Program dla dzieci
15.00 – 15.05         Powitanie gości przez gospodarzy Pikniku - prezydent Janusz Kotowski i prezes TPO Jadwiga Nowicka        
15.00 – 15.30         Pokaz karate
15.30 – 16.00         Program dla dzieci
16.00 – 16.40         „ Z Edwardem Czernym podróże po świecie” - koncert pod dyrekcją Jakuba Milewskiego
16.40 – 18.30         Występ grup Ostrołęckiego Centrum Kultury: Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, Zespół Tańca Współczesnego DE-EM,
Studio Piosenki, Klub Tańca Towarzyskiego FAN
18.30 – 21.00        Milonga – nauka tańca – tango. Edward Czerny - swing dancing – zapraszamy do tańca.      

Dodatkowe atrakcje :

-  Biblioteka Piknikowa:wydawnictwa TPO, kiermasz książek w atrakcyjnych cenach już
   od 1 zł, wymiana książek - Bookcrossing
- Plener malarski zaprasza
- Ostrołęcka Scena Autorska prezentuje: teatrzyk kukiełkowy, mimy, etc
- Gry i zabawy sportowe – MZOSiIT
- Zaadoptuj psa – schronisko z Kruszewa
- Zatroszcz się o swój rower – porady specjalistów z Ekomeny
- Poznajemy swoje miasto - Plenerowa gra planszowa o Ostrołęce – Kultownia
- Prezentacja prac z warsztatów terapeutycznych Motylki
   i warsztaty terapii zajęciowej PCK
- Szkoła Promocji Zdrowia i NFZ– badania, profilaktyka
- stoisko Fundacji „Strefa Przetrwania” – szkolenie z ratownictwa – puszka dla Dobrusi
- Prezentacja służb mundurowych – Komenda Miejska Policji, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w organizacji, Stowarzyszenie Krajowe Koła Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół V Pułku Ułanów Zasławskich, Światowy Związek Żołnierzy AK, Nadleśnictwo Ostrołęka, Związek Harcerstwa Polskiego, Państwowa Straż Rybacka, Stowarzyszenie Sympatyków V Pułku Ułanów Zasławskich, etc.

Sponsorzy i Partnerzy: Pekpol Ostrołęka, OMIS Wiesław Szczepkowski, PSS Społem, Cukiernia Białobrzescy z ul. Orzeszkowej, Cukiernia Leszczyński, Osiedle Pomian, Osiedle Dzieci Polskich, Osiedle Parkowe, Osiedle Łazek, Osiedle Traugutta, Osiedle Stare Miasto i Starosty Kosa, Szkoła Promocji Zdrowia, OSM

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×