eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kompozycje Edwarda Czernego zabrzmią podczas pikniku w Parku Miejskim

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
Edward Czerny (fot. Fundacja im. Edwarda Czernego)Edward Czerny (fot. Fundacja im. Edwarda Czernego)
REKLAMA

W sobotę 5 września w parku miejskim w Ostrołęce odbędzie się piknik kulturalny pod nazwą "Spotkajmy się w Parku". Jednym z najważniejszych wydarzeń sobotniego obcowania z kulturą i sztuką będzie koncert kompozycji wybitnego artysty Edwarda Czernego - Bardzo mi miło, że te kompozycje zabrzmią w Ostrołęce - mówi nam córka legendarnego kompozytora.

Edward Czerny urodził się 11 czerwca 1917 roku w Zabrzu - jest to wybitny polski kompozytor, dyrygent, aranżer multiinstrumentalista, reżyser dźwięku. Był nie tylko znakomitym artystą, ale także twórcą największych polskich festiwali, w Sopocie czy Opolu. Zmarł w 2003 roku, ale jego utwory wciąż są grane w całej Europie.

- Podczas koncertu w Ostrołęce usłyszymy zarówno muzykę młodzieńczą z lat 1931-1934, kiedy to Edward Czerny był uznawany za cudowne dziecko muzyki, miał wtedy własną orkiestrę kameralną, ale również starsze kompozycje - mówi nam Emanuela Czerny, córka słynnego kompozytora i właścicielka Fundacji im. Edwarda Czernego - Repertuar będzie składał się z najpiękniejszych utworów klasyki europejskiej, oczywiście zaaranżowanych rozrywkowo. Koncert nawiązywał będzie do tradycji lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Edward Czerny ze swoją orkiestrą przyjeżdżał do wielkich miast i wykonywał piękne utwory - dodaje.

Emanuela Czerny podkreśla także, że swój niemały udział w organizacji tego koncertu mają muzycy z Ostrołęki. Podczas pikniku w parku utwory jej ojca zabrzmią w aranżacji uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Ostrołęce im. Z. Noskowskiego oraz Jakuba Milewskiego - znanego już w całym kraju muzyka z naszego miasta.

- Uczniowie szkoły muzycznej w Ostrołęce zaprezentują m.in. kwintet i sekstet smyczkowy z 1931 roku. Sama jestem ciekawa interpretacji tego utworu, ale myślę, że będzie to interesujące wykonanie. Dyrektor Dorota Rypina-Gałązka jest świetnym pedagogiem i włożyła dużo pracy w dobre przygotowanie uczniów - mówi Emanuela Czerny - Z kolei Jakub Milewski jest osobą, z której Ostrołęka może być dumna. Już teraz jest wybitną osobistością, mimo, że nie ukończył jeszcze studiów w Warszawie. Spotkałam się z nim podczas ustalania repertuaru i doszłam do wniosku, że jest to osoba, której można powierzyć nie tylko solowe partie tenorowe, ale również prowadzenie orkiestry. Do tego ma niezwykłą osobowość.

Oprócz koncertu kompozycji Edwarda Czernego w programie pikniku przewidziano również m.in. narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, występy grup Ostrołęckiego Centrum Kultury, czy też swing dancing. Poniżej prezentujemy pełen program pikniku, zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniu.

Szczegółowy program pikniku "Spotkajmy się w parku" - 5 września 2015:
11.50 - 12.00         Rozpoczęcie Pikniku – Orkiestra OSP
12.00 - 13.30         Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
13.30 – 14.00        Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku – prezentacja
14.00 – 14.30        „Edward Czerny – kompozycje młodzieńcze” - koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w  
Ostrołęce im. Z.Noskowskiego - prowadzenie Katarzyna Waśkiewicz
14.30 – 15.00         Program dla dzieci
15.00 – 15.05         Powitanie gości przez gospodarzy Pikniku - prezydent Janusz Kotowski i prezes TPO Jadwiga Nowicka        
15.00 – 15.30         Pokaz karate
15.30 – 16.00         Program dla dzieci
16.00 – 16.40         „ Z Edwardem Czernym podróże po świecie” - koncert pod dyrekcją Jakuba Milewskiego
16.40 – 18.30         Występ grup Ostrołęckiego Centrum Kultury: Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, Zespół Tańca Współczesnego DE-EM,
Studio Piosenki, Klub Tańca Towarzyskiego FAN
18.30 – 21.00        Milonga – nauka tańca – tango. Edward Czerny - swing dancing – zapraszamy do tańca.      

Dodatkowe atrakcje :

-  Biblioteka Piknikowa:wydawnictwa TPO, kiermasz książek w atrakcyjnych cenach już
   od 1 zł, wymiana książek - Bookcrossing
- Plener malarski zaprasza
- Ostrołęcka Scena Autorska prezentuje: teatrzyk kukiełkowy, mimy, etc
- Gry i zabawy sportowe – MZOSiIT
- Zaadoptuj psa – schronisko z Kruszewa
- Zatroszcz się o swój rower – porady specjalistów z Ekomeny
- Poznajemy swoje miasto - Plenerowa gra planszowa o Ostrołęce – Kultownia
- Prezentacja prac z warsztatów terapeutycznych Motylki
   i warsztaty terapii zajęciowej PCK
- Szkoła Promocji Zdrowia i NFZ– badania, profilaktyka
- stoisko Fundacji „Strefa Przetrwania” – szkolenie z ratownictwa – puszka dla Dobrusi
- Prezentacja służb mundurowych – Komenda Miejska Policji, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w organizacji, Stowarzyszenie Krajowe Koła Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół V Pułku Ułanów Zasławskich, Światowy Związek Żołnierzy AK, Nadleśnictwo Ostrołęka, Związek Harcerstwa Polskiego, Państwowa Straż Rybacka, Stowarzyszenie Sympatyków V Pułku Ułanów Zasławskich, etc.

Sponsorzy i Partnerzy: Pekpol Ostrołęka, OMIS Wiesław Szczepkowski, PSS Społem, Cukiernia Białobrzescy z ul. Orzeszkowej, Cukiernia Leszczyński, Osiedle Pomian, Osiedle Dzieci Polskich, Osiedle Parkowe, Osiedle Łazek, Osiedle Traugutta, Osiedle Stare Miasto i Starosty Kosa, Szkoła Promocji Zdrowia, OSM

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×